Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7275 Lv.
GBP GBP 2.2004 Lv.
TRL TRL 0.3235 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2018
HABERLER » Bulgaristan
Sanayi üretiminde artış

Sanayi üretiminde artış

08 Ağustos 2018

Bugün yayınlanan Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün (NSİ) verileri, Haziran 2018'de Bulgaristan'daki sanayi üretimin bir önceki yıla göre yüzde 3,6 arttığını gösteriyor.

Yıllık artış, esas olarak 8,3'lük bir büyüme kaydeden üretim endüstrisinin yanı sıra hacimlerin yüzde 3,8 büyüdüğü imalat sanayiine bağlıydı. Beklendiği gibi elektrik, ısı ve gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 4,6 oranında düşüş kaydedildi.

Yıllık bazda özellikle otomobiller hariç yüzde 35,7 oranla araç imalatında, yüzde 31,2 oranla römork ve yarı römork imalatında, yüzde 19,2 oranla makine ve ekipmanların onarımı ve kurulumunda, yüzde 11,2’er oranla içecek üretimi, kauçuk ve plastik ürünleri imalatı ve elektrikli ekipman üretiminde güçlü bir büyüme gözlemlendi.

Yıllık bazda özellikle yüzde 11,8 oranla mobilyalar hariç ahşap üretimi ve ahşap ürünleri imalatında, yüzde 7,7 oranla giyim üretiminde, yüzde 7,6 oranla gıda ürünleri üretimi ve yüzde 7,1 oranla giyim imalatı hariç tekstil ve tekstil ürünleri imalatında düşüş kaydedildi.

Verilere göre Haziran ayında bir önceki aya göre toplam sanayi üretim artışı yüzde 1 seviyesinde gerçekleşti. Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 18,4, imalatta ise yüzde 0,5 artış kaydedilirken elektrik ve ısı enerjisi ve gaz üretim ve dağıtımında yüzde 0,3 oranında düşüş kaydedildi.

İmalat sektöründe yüzde 9,3 oranla otomobiller hariç taşıt imalatında, yüzde 7,9 oranla tütün ürünleri imalatında, yüzde 7,7 oranla kimyasal ürünlerin imalatında, yüzde 6,2 oranla bilgisayar ve haberleşme teçhizatı, elektronik ve optik ürünlerin imalatında önemli oranda artış oldu. Yüzde 8,1 oranla makine ve ekipmanların onarımı ve kurulumunda, yüzde 5,6 oranla makine ve ekipman dışındaki metal ürünlerin imalatında, yüzde 4,5 oranla mobilyalar hariç ahşap imalatı ve ahşap ürünleri imalatında ve yüzde 3,9 oranla mobilya imalatında düşüş kaydedildi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Ziyaretci sayısı: 713


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS