Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7275 Lv.
GBP GBP 2.2004 Lv.
TRL TRL 0.3235 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2018
HABERLER » Bulgaristan
Benzin ve dizel fiyatları, rekor kırmaya devam ediyor

Benzin ve dizel fiyatları, rekor kırmaya devam ediyor

09 Ağustos 2018

Benzin ve dizel fiyatları, yaz rekorlarını kovalamaya devam ediyor ve ülkede birçok yerde artık litre başına 2.30 leva ve 2.40 levaya kadar yükseldi. Sürücüler, en çok kullanılan yakıtlar- 95 oktan kurşunsuz benzin ve sıradan dizel için bu kadar para ödüyorlar. Çoğu büyük zincirdeki özel katkı maddeleri içeren daha yüksek kaliteli olan akaryakıtlar, 2.50'yi aşan ve litre başına 2.75 levaya kadar çıkan fiyatlarla satılmaktadır. En pahalı yakıtlar Şumnu ve Blagoevgrad'daki (Yukarı Cuma) benzin istasyonlarında satılıyor.

Dün için Fuelo sitesi verileri, ülkede 95 oktan benzinin ortalama fiyatının litre başına 2,26 leva, dizel fiyatının ise litre başına 2,29 leva olduğunu gösteriyor. Ancak bazı yerlerde benzin fiyatları litre başına 2,20-2,34 leva arasında değişirken dizel fiyatı 2,41 levaya kadar yükseliyor.

Bulgaristan'da ortalama yakıt fiyatları en yüksek Şumnu bölgesindedir. Bölgedeki daha büyük benzin istasyonu zincirleri neredeyse aynı fiyatları koruyor - benzin ve dizel yaklaşık 2.34 levaya satılıyor. Daha küçük tüccarların benzin ve dizel fiyatları ile önemli bir fark olmadığı dikkati çekiyor – onlar ürünleri litre başına sadece 1-2 sent daha düşük fiyata satıyorlar. Genel olarak bu bölgede litresine 2,30 levanın altında fiyatlarda benzin ve dizel bulmak zordur. Küçük tüccarların, genellikle büyük olanlardan çok daha düşük fiyatlar korudukları dikkate alındığında bu alışılmadık bir durumdur.

Blagoevgrad bölgesi, en pahalı yakıtlar bakımından ülkede ikinci sırada yer alıyor. Orada büyük benzin istasyonları, litre başına dizeli 2.37 levaya, benzini ise 2.30 levaya atıyorlar. Küçük tüccarlar ile aralarında daha büyük bir fiyat farkı görülüyor. Bazı yerlerde 95 oktan kurşunsuz benzin fiyatı 2,25 leva, dizel ise 2,28 levadır.

İllere göre fiyatlar karşılaştırıldığında akaryakıt fiyatlarının Rusçuk, Yanbol, Haskovo (Hasköy), Filibe ve Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) illerinde en uygun olduğu anlaşılıyor, çünkü bu illerde akaryakıt fiyatları düşük tutuluyor. Rusçuk ilinde ortalama fiyatlar, ülke ortalamasından çok daha düşüktür- 95 oktan kurşunsuz benzin litresi 2,21 leva, dizel ise 2,24 levadır.

Sofya'da temel yakıtlar için fiyatların çeşitliliği çok daha fazla ve büyük tüccarlar, meslektaşlarının düşük fiyatlarından etkilenmiyor. Büyük zincirlerde litre başına benzine 2.26 leva ile 2.38 leva arasında ve dizele 2.28 ile 2.36 leva arasında bir fiyat uygulanır. Sofya'daki daha küçük akaryakıt tüccarları, temel yakıtları litre başına 2.20 levaya ve hatta bazı yerlerde dizel ve benzini 2.15 levaya bile satıyorlar.

Bununla birlikte ortalama değerlerde bile Bulgaristan'daki akaryakıt fiyatları gittikçe daha fazla erişilememektedir. Diğer AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında benzin ve dizel daha ucuz, ancak aynı zamanda onların fiyatları gelirlerin büyük kısmını yiyor. Bulgaristan’da sıradan bir vatandaş, bir litre benzin almak için yaklaşık 41 leva miktarındaki günlük ücretinin yüzde 5, 46'sını ayırmalıdır. Bir karşılaştırma yapacak olursak Romanya’da sıradan bir vatandaşın bir litre benzin almak için günlük ücretinin sadece yüzde 1’ini ayırması yeterlidir.

Bulgaristan Otomobilciler Birliği (SBA) verilerine göre Avrupa'da en pahalı benzin Hollanda'da satılıyor - 3.46 leva ve dizel 2,85 leva. Hollanda’yı Yunanistan (95 oktan kurşunsuz benzin - 3.32 leva, dizel - 2.98 leva), İtalya (95 oktan kurşunsuz benzin - 3.30 leva, dizel - 3.05 leva) ve Portekiz (95 oktan kurşunsuz benzin - 3.26 leva) izledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 3295


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Veli Mutlu 2018-08-09 13:19:04
Biz de de hep dolar hem de benzin artıyor, dövizi tut tutabilirsen. Ama can çıkmadan umut tükenmiş dendiğine göre on altı senede bütün kuşları vurdular, tek bir Leylek kaldı, onu da yüz gün içerisinde vuracaklarmış. Yaparlar mı? Yaparlar yaparlar, ben yüz gün içerisinde Leyleği de kesin vururlar. Bu arada bir liraya 25 stotinka verirler mi, o da başka bir sorun. Ezcümle paramız pul oldu abi!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS