Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7121 Lv.
GBP GBP 2.2438 Lv.
TRL TRL 0.3158 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Kasım 2018
HABERLER » Bulgaristan
Anadolu Üniversitesi AÖF Bulgaristan Koordinatörü Fahrie Murad İle Mülakat

Anadolu Üniversitesi AÖF Bulgaristan Koordinatörü Fahrie Murad İle Mülakat

24 Ağustos 2018

Sayın Murad, Anadolu Üniversitesini Kısaca Tanıtır mısınız?

Anadolu Üniversitesi… Dünyanın ikinci en büyük üniversitesi olan Anadolu Üniversitesinin temelleri 1958 yılında akademi olarak atılmış ve 1982 yılında üniversiteye dönüştürülmüştür. Her alanda en iyisi olmak ve öğrencilerini en iyileri olarak hazırlamak için çalışan Anadolu Üniversitesi, yarım asrı aşan geçmişinde milyonlarca öğrenci yetiştirmiştir. Sahip olduğu teknik alt yapı, kalite düzeyi yüksek ve verimli elemanları sayesinde yükseköğretim alanında birçok ilkleri ve yenilikleri uygulamaya koymaktadır. Geleceğin eğilimlerine göre hareket eden ve eğitim teknolojilerini günümüze uygun şekilde kullanan dünya çapında lider bir devlet üniversitesidir.

Anadolu Üniversitesi yurt dışında dünyanın sayılı yükseköğretim kurumlarından biridir. İspanya, İtalya, Almanya, Belçika, İngiltere, Polonya, Çek Cumhuriyeti gibi birçok Avrupa ülkeleri ile en fazla öğrenci değişimi gerçekleştiren üniversitedir.

Anadolu Üniversitesini dünya lideri yapan bir diğer özelliği ise açık ve uzaktan öğretim sistemidir. Açıköğretim Sistemi sayesinde her yaştan, her meslekten ve dünyanın dört bir yanından eğitim görmek isteyen insanların arzusuna yanıt vermektedir. Ulusal sınırları aşarak Almanya, İngiltere, Avusturya, Fransa gibi çeşitli Batı Avrupa ülkelerinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kosova, Makedonya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Kuzey Amerika, Suudi Arabistan vs. yaşayan Türkçe/ İngilizce bilen herkese eğitim hizmeti götürmektedir.

Üniversitesinin verdiği diplomanın önemli bir özelliği ise dünyanın birçok yerinde geçerliliği olmasıdır.

Açık öğretim Sistemini ve Nasıl Eğitim alındığını anlatır mısınız? Derslere katılım nasıl oluyor? Derslere katılım zorunluluğu var mı?

Açık öğretim sistemi tamamen öğrenci odaklı bir hizmettir. Öğrencilerimiz, tüm ders ve seminerlerini, bulundukları şehirden ve yerden ayrılmadan İnternet üzerinden takip edebilir. Kayıt yapan öğrencilere Üniversite tarafından verilen bireysel öğrenci numarası ve şifre ile kullanabilecekleri Öğrenci sayfası oluşturulmakta. Anadolu Üniversitesi, açıköğretim programlarında çağdaş eğitim teknolojisinin tüm ola¬naklarını kullanmakta; kitaplar, akademik danışmanlık hizmetleri, video konferans, bilgisayar destekli eğitim hizmetleri, televizyon programları, e-öğrenme hizmetleri (e-sınav, e-alıştırma, e-kitap, e-danışmanlık, e-televizyon ve e-sesli kitap) ve öğrenci destek hizmetleri ile öğrencileri¬ne bireyselleştirilmiş öğrenme ortam ve araçları sunmaktadır. Bu ortam ve araçlardaki içerik sürekli olarak güncellenmekte.

Bireysel öğrenci sayfasından öğrencilerimiz kendi bölümlerine ait olan dersleri canlı yayımda veya kayıt videolarından izleyebilir. On-line/İnternet üzerinden canlı ders anlatımı sırasında konu ile ilgili sorularını bizzat Hocalarımıza ileterek e-destek alabilir. Okunan bölüme ait tüm ders kitaplarına ve malzemelere bu sistem üzerinden kolaylıkla ulaşılmaktadır. Öğrencinin eğitim süresi boyunca ihtiyaç duyacağı tüm ders malzemeleri sistemde mevcuttur. Yani, kitap satın alma mecburiyeti olmamaktadır.

Peki, öğrencinin katılması gereken sınavlar ne sıklıkta ve nasıl yapılıyor?

Bir eğitim yılı Güz ve Bahar Dönemi olmak üzere 2 ayrı dönemden oluşmaktadır. Her dönem için öğrencinin girmesi gereken 2 sınavı, Ara Sınav ve Dönem Sonu Sınavı olmaktadır. Yani bir eğitim yılı içerisinde öğrenci sadece 4 defa sınava girmekte. Açık öğretim sınavlarının tamamı sadece hafta sonu yapılmakta. Bulgaristan Programları öğrencileri için sınav merkezimiz Filibe’de bulunmakta. Öğrenci kabul sınavı dahil tüm sınavlar test şeklindedir.

Anadolu Üniversitesinin Bulgaristan Programları nelerdir? Bölümlerden kısaca bahseder misiniz?

Anadolu Üniversitesinin AÖF irtibat bürosu olarak 2013-2014 yılında hizmet vermeye başladık. Bu süreç içerisinde Bölüm yelpazesi her geçen yıl ile daha fazla genişledi. 2018-2019 eğitim yılı için 13 Ön lisans /2 yıllık/ ve 13 Lisans /4 yıllık/ Programı olmak üzere öğrenci adaylarımız toplam 26 bölüm arasında seçim yapabilir. Bölümlerin içeriği, mezun olduktan sonra hangi alanlarda çalışılabileceği vs. konularda Anadolu Üniversitesi’nin web sayfasında detaylı bilgi edinilebilir. Bölümleri sıralamamız gerekiyorsa, öğrenci adaylarımıza şu bölümler sunulmaktadır:

Önlisans Programları /2 yıllık/

1. Bankacılık ve Sigortacılık
2. Çağrı Merkezi Hizmetleri
3. Dış Ticaret
4. Ev İdaresi
5. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
6. İlahiyat
7. İnsan Kaynakları Yönetimi
8. Kültürel Miras ve Turizm
9. Marka İletişimi
10. Medya ve İletişim
11. Radyo ve Televizyon Programcılığı
12. Spor Yönetimi
13. Web Tasarımı ve Kodlama

Lisans Programları /4 yıllık/

1. Felsefe
2. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
3. Sosyoloji
4. Türk Dili ve Edebiyatı
5. Yönetim Bilişim Sistemleri
6. İktisat
7. Kamu Yönetimi
8. Maliye
9. Uluslararası İlişkiler (İngilizce) **
10. Uluslararası İlişkiler
11. İşletme (İngilizce) **
12. İşletme
13. Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

** Bu programların öğretim dili İngilizcedir.


Bulgaristan Programında Nasıl Öğrenci Olabilirim?
Yeni Kayıt Başvuru Koşulları Nelerdir? Ücretler ne kadardır?


Bulgaristan Programlarına Yeni kayıt yapmak isteyen öğrenci adaylarının Lise mezunu/mezun olabilecek durumda/ olması gerekmektedir. Bulgaristan’dan veya Türkiye’den Lise mezun olmuş adaylar Anadolu Üniversitesi tarafından 30 Eylül 2018 tarihinde Filibe’de ve Kırcaali’de yapılacak olan Anadolu Üniversitesi Öğrenci Seçme Sınavında geçer not alındığı taktirde öğrenci olabilirler. Seçme sınavı için ön kayıt işlemi Filibe’de bulunan AÖF Bulgaristan irtibat ofisinde veya bulunduğunuz yerden ayrılmadan İnternet üzerinden https://aof.anadolu.edu.tr/kayit/#/bulgaristan-on-kayit-turleri linkini kullanarak ön kayıt işlemleri yapılabilmekte. Özetle aranan koşulları şöyle sıralayabiliriz:

1.Lise mezunu/mezun olabilecek durumda olanlar;
2.30 Eylül 2018 tarihinde yapılacak olan Anadolu Üniversitesi Öğrenci Seçme Sınavında Ön Lisans Programları için en az 150 puan, Lisans Bölüm için ise 180 ve üzeri puan alanlar;
3.Bulgaristan Vatandaşlığı veya herhangi bir AB ülkesi Vatandaşlığı olanlar;
T.C. Vatandaşı ya da diğer ülke vatandaşı olanlar için ise Bulgaristan’da en az 6 ay süreli/süresiz oturma izni koşulu olmaktadır.

Ücret konusu ise en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Anadolu Üniversitesi bir Devlet Üniversitesi olduğundan dolayı kyar amaçlı çalışan bir kurum değildir. Öğrenci adaylarımız kesin kayıt koşullarını tamamlamadan önce hiçbir ücret ödememektedir. Az önce bahsettiğimiz ön kayıt işlemleri ve sınavı tamamen ücretsizdir. Seçme Sınavından sonra kesin kayıt yapmaya hak kazanan öğrencilerimizin ödemesi gereken dönemlik harç ücreti ise 90 EUR olmaktadır. Bu ücret haricinde başka hiçbir ücret ödenmemektedir. Öğrencinin tüm eğitim süresi boyunca gireceği sınavlar ve kullanacağı ders malzemeleri tamamen ücretsizdir.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim hizmetini tanıttığınız için teşekkür ediyoruz. Son olarak ilave etmek istediğiniz bir şey var mı?

En başta ilgi ve alakanız için size teşekkürlerimi sunduğumu belirtmek isterim.

Anadolu Üniversitesi bünyesinde öğrencilere verilen bir diğer eğitim hizmeti ise T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunduğu Açık Ortaokul ve Açık Lise Eğitim fırsatıdır. Ortaokul ve Lise eğitimini tamamlayamamış öğrencilerimize Açıköğretim sistemiyle eğitimlerini tamamlama imkanı sunulmaktadır. Buradaki kayıt koşulları ve eğitim şekilleri Açıköretim sistemi çerçevesinde düzenlenmektedir.

Anadolu Üniversitesinin eğitim anlayışına göre, herkes eğitim hakkına sahiptir. Bazen bulunduğumuz şartlar çok uygun olmaya bilir, hayat her birimize eşit imkanlar sunmayabilir.

Bu durumda Anadolu Üniversitesi çözüm üreten bu üniversitedir. Engelli öğrencilerine eğitim alma imkanları vermektedir. Görme engelli öğrenciler için hazırlanmış olan sesli kitap uygulaması ile ders kitapları dijital ortama taşınmıştır. Bunun yanında, görme engelli öğrencilere sınav esnasında soruları okuyup cevap kağıdını doldurması için, ayrıca ellerini kullanamayan öğrencilere de cevap kağıdını doldurması için görevliler verilmektedir. Yürüme engelli öğrencilerin sınavları ise engelli öğrenciler için tahsis edilmiş binalarda yapılmaktadır.


Birçok ülkenin örnek aldığı Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi cağdaş çok ortamlı eğitim modelini tüm dünyaya sunmaktadır. Bu eğitim fırsatı Bulgaristan’da yaşayan, bulunduğu yerinden, ailesinden, işinden ayrılmadan eğitim almak isteyen Türkçe/İngilizce bilen herkese sunulmaktadır.

Üniversiteli olmak istiyorsanız Anadolu Üniversitesinin kapınıza kadar getirdiği bu fırsatı kaçırmayın.

SEÇME SINAVI BAŞVURULARI

Sınav Türü
2018 Bulgaristan Seçme Sınavı Başvuruları

Başvuru Tarihi
30 Temmuz 2018 - 21 Eylül 2018


SEÇME SINAVI TARİHİ
30 Eylül 2018

SEÇME SINAVI YERİ
Filibe ve Kırcaali

Bulgaristan Kayıt Bürosu

Adres Hristo Dyukmedzhiev Sokak No:25 Plovdiv/Filibe - Bulgaristan
Telefon (00359) 32262232
ePosta bulgaristan@anadolu.edu.tr

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2140


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


_ 2018-08-25 11:21:25
Fahriye çok iyi bir kişidir. Büroya gelen herkesle azami şekilde ilgilenir, her türlü soru ve sorunlar için açık birisidir. Öğrencilerin derdiyle hemhal olur.
Birkaç yıl önce üniversitenin rektörü gelmişti, tüm Bulgaristan büro çalışanları öğrencilere yardımcı oldular. Hatırlıyorum Fahriye öğrencilerden gelen geridönütleri not etmişti, bire bir rektörle görüşmede öğrencilerle beraber soruları dile getirmişti.
Kendisi ve ekibine bol başarılar ve yüzlerdeki tebessümü hiç kaybetmemelerini temenni ederim.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS