Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Elmalı Baba mayesine binlerce kişi katıldı

Elmalı Baba mayesine binlerce kişi katıldı

03 Eylül 2018

Cumartesi günü Momçilgrad (Mestanlı) Bivolyane (Mandacı) köyünde bulunan Elmalı Baba Tekkesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen büyük maye yapıldı. Binlerce kişiyi bir araya getiren etkinliğe bölgeden başka yurdun çeşitli bölgelerinden, Batı Avrupa ülkelerinden ve Türkiye’den çok sayıda vatandaş geldi. Elmalı Baba mayesine ayrıca Yunanistan’da Alevi topluluklarının temsilcileri de katıldılar.

Resmi konuklar arasında Kırcaali Milletvekili Erol Mehmet, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Erdinç Hayrulla, HÖH Kırcaali İl Başkanı İzzet Şaban, Momçilgrad Belediye Başkanı Sunay Hasan ve Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Şinasi Süleyman yer aldılar. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani de konuklar arasında yerini aldı.

Sonbahar mayesine gelen herkese kurban eti ile hazırlanan pilav dağıtıldı. Program kapsamında maye için özel olarak kurulan sahnede gün boyunca halk ozanları saz çalıp geleneksel türküler söylediler.

Vatandaşların bağışladığı hayvanların hayır amaçla satışa sunulduğu açık arttırma gerçek bir atraksiyona dönüştü.

Açık artırmaya Momçilgrad Belediye Başkanı Sunay Hasan da katıldı. Açık artırmadan elde edilen gelirler, Elmalı Baba Tekkesinin bakım ve onarımına harcanacak.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS