Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
BSP milletvekilleri, halkın sesine kulak vermek için yurt içi turu yapacak

BSP milletvekilleri, halkın sesine kulak vermek için yurt içi turu yapacak

04 Eylül 2018

Bugün yeni Meclis döneminin açılış toplantısında konuşan ana muhalefet partisi olan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Genel Başkanı Korneliya Ninova,”Sadece 20 BSP milletvekili kanun hazırlamak için Mecliste kalacak, diğerleri ise halkın sesine kulak verip eşitlik, adalet gibi yeni değerlere sahip gelecek bir yönetim modeli oluşturmak için yurt içi turu başlatacak” diye açıkladı.

Sosyalistlerin lideri, bir kez daha hükümetin istifasını, Meclisin feshedilmesini ve erken seçimlere gidilmesini istedi.

Ninova’nın ifadelerine göre ciddi bir toplumsal gerilim, kriz ve iktidarın istikrarsızlığı bir gerçektir.

Sosyalistlerin lideri, ”Bununla birlikte bir partinin iktidardaki bir başka partiyi değiştirmesi, yönetim modeli aynı kalırsa anlamsızdır. Bunun kolay olmayacağını biliyoruz, ancak bu model 29 yaşında ve değiştirilmesi gerekiyor” dedi.

Ninova,”İktidarı düşürmek isteyen marjinal gruplar kimlerdir- engelli çocukların anneleri, kan dökülmesini isteyen kimler-Bulgaristan Ulusal Radyosu’nun koro grubunda yer alan çocuklar, keçilerinin hayatta kalması için mücadele eden Dora nine terörist mi” diye retorik soru kullandı ve böylece bir kez daha iktidarı eleştirdi.

Geçen ay son 29 yılda olup biteni özetleyen iki olay ve bir trajedi yaşandığını belirten Ninova, “Ticaret Sicili bilgi sistemi çöktü ve ülkenin tüm ekonomik yaşamını bloke etti, devlet kurumları ise tepki verme konusunda çaresizdi, 250 000 kişinin araçları sigortasız kaldı, devlet buna kayıtsız kaldı, 17 masum kişi ise yolsuzluk ve hırsızlıklardan kaynaklanan bir trafik kazası kurbanı oldu” dedi.

Ninova,”Görünüşe göre yolsuzluk, hırsızlık ve iktidarın iş dünyası ile ilişki içinde olması fiziksel ölüme yol açıyor ve devlet, insanların yaşamlarını ve sağlığını koruma görevinden vazgeçiyor. İktidardakiler, makam ve para için birbirlerinin gırtlağına sarılarak tepki veriyorlar” diye öfkesini dile getirdi.

Ninova, önümüzdeki günlerde Başbakan Boyko Borisov ve Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov arasında kavga yaşanacağını söyledi. Bunun sebebinin Borisov’un görevinden istifa etmesini istediği üç bakanın istifalarını kabul etmesi, Tsvetanov’un ise Başbakan’ın kararına itiraz ederek, Parlamento’nun istifaları onaylamama ihtimali olduğunu dile getirmesi olduğunu ifade etti.

Ninova, ancak her zaman iktidara bir alternatif olduğu konusunda güvence verdi. BSP lideri, partisinin bu konuda fikirlere sahip olduğunu, şimdi sorunun halkın değişim gücüne sahip olup olmadığı olduğunu söyledi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS