Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
İngiltere, Brexit’ten sonra AB dışı ülkelerden mevsimlik işçi alacak

İngiltere, Brexit’ten sonra AB dışı ülkelerden mevsimlik işçi alacak

06 Eylül 2018

Yeni bir pilot programına göre İngiltere'de meyve sebze üreticileri, AB dışındaki ülkelerden gelen göçmenleri, İngiltere’nin AB’den ayrılması (Brexit) sonrasında mevsimlik işçi olarak işe alabilecekler. Çoğunlukla Bulgaristan ve Romanya'dan olmak üzere AB ülkelerinden gelen işçilerin sektörden çekilmesi, yetkilileri krizle başa çıkmak için seçenekler aramaya zorluyor.

Hükümet üyeleri, 2019 ilkbahardan itibaren yıl sonuna kadar test edilecek olan programın, mevsimlik işçi sıkıntısının giderilmesine yardımcı olacağını söylediler. Yılda yaklaşık 2 500 işçi için 6 aylık vize verilmesi planlanıyor.

Birleşik Krallık Çiftçiler Birliği, işçi sıkıntısının mahsulün hasat edilmesi için bir tehdit oluşturduğuna dair ciddi endişelerini dile getirdi. İngiltere’de Brexit referandumundan sonra AB'den gelen mevsimlik işçilerin sektörden çekildiği gözleniyor.

Çevre, Gıda ve Tarım Bakanlığı tarafından duyurulan yeni program, Brexit'ten sonra sözde "geçiş dönemi" sırasında yürürlüğe girecek. Ancak Bakanlar, pilot programın çok dikkatli bir şekilde izleneceğini ve göçmenlerin vize süresinin sona ermesinden sonra ülkelerine geri dönmemeleri durumunda sonlandırılacağını söylediler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS