Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7121 Lv.
GBP GBP 2.2438 Lv.
TRL TRL 0.3158 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Kasım 2018
HABERLER » Kırcaali
Analize göre ülkemizdeki topraklar iyi ekolojik şartlarda

Analize göre ülkemizdeki topraklar iyi ekolojik şartlarda

07 Eylül 2018

2005 ile 2016 yılları arasında yapılan topraklarda ağır metal içeriğinin analiz sonuçları, ülkemizdeki toprakların iyi ekolojik şartlarda olduğunu göstermekte.

Toprak analizi, ülkede 397 noktada Ulusal Zemin İzleme Sistemi dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Çevre İcra Ajansı Arazi, Biyolojik Çeşitlilik ve Korunan Alanları İzleme Daire Başkanlığında kıdemli uzman Nikolay Pişmanov, “Her yıl izleme noktalarının yaklaşık dörtte birinde toprak örnekleri alınır - bu ulusal ağdaki toplam izleme nokta sayısı yaklaşık 100'dür. İncelediğimiz toprak kirliliği, atmosferik birikimler ve sürdürülemez tarım uygulamalarının bir sonucudur. Bu kirlilik, ağır metallerin ve metaloitlerin konsantrasyonunun belirlenmesiyle değerlendirilir. Bunlarla ilgili olarak 2016 yılında topraklarda ağır metal kirliliğinin değerlendirilmesi için toplam 678 toprak örneği alındı. Temel ağda yer alan 113 izleme noktasından toplanılan bilgilere dayalı 6102 analiz yapıldı. Toprak örneklerinin hepsi izin verilen maksimum konsantrasyonlara göre derecelendirildi” diye kaydetti.

Herkes Çevre İcra Ajansı raporundaki verileri kontrol edebilir ve topraktaki metallerin içeriğinin yüksek olduğu raporlanan noktaları görebilir.

Nikola Puşkarov Toprak Bilimi, Agroteknoloji ve Bitki Koruma Enstitüsü’nde Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrena Atanasova, “Bu izleme noktaları ülkedeki toplam sayısının yüzde 9'unu temsil ediyor ve Sofya, Pazarcık, Smolyan (Paşmaklı), Montana, Kırcaali, Haskovo (Hasköy), Blagoevgrad (Yukarı Cuma) ve Burgaz gibi ana şehirlerin idari sınırları içinde bulunuyor. Enstitümüzün yaptığı araştırmaların kapsamına sıcak noktalar dediğimiz yerel kirlilik kaynakları da dahil edildi. Topraklarda kurşun konsantrasyonunun yüksek düzeyde olduğunu tespit ettiğimiz Kremikovtsi, Buhovo, Seslavci, Gorni Bogrov topraklarında çok fazla kirlilik araştırmaları yaptık. Ancak diğer ağır metaller için izin verilen maksimum konsantrasyon sınırı aşılmamıştır” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 566


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Nejo Kj 2018-09-08 08:51:19
Sonuç olarak o verimli topraklarda ne üretiliyor???
Maalesef koskoca bir sıfır!!!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS