Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Haziran 2019
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis: Okulların onarımı gecikmiyor

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis: Okulların onarımı gecikmiyor

10 Eylül 2018

Kırcaali Belediyesi, şehirdeki beş okulda bakım onarım çalışmaları yapılması için ihale sürecini geç mi başlattı, müteahhitlik firmaları inşaat ve montaj işlerini yerine getirmekte gecikiyor mu ve yeni eğitim öğretim yılının ilk okul gününde normal bir eğitim süreci olacak mı? Kırcaali Valiliği’nin bu konudaki hareketlerinden tahrik olan Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis bugün bu soruları yanıtladı.


Belediye Başkanı, Kırcaali Belediyesi Yatırım Programı “Eğitim Altyapısı” Yatırım Önceliği doğrultusunda Büyümedeki Bölgeler Operasyonel Programına başvurudan başlayarak ihale duyusundan geçerek beş okul binasında süren inşaat ve montaj işlerine kadar projeyi kronolojik sıraya göre anlattı.

Hibe desteği verilmesine ilişkin sözleşme 29 Eylül 2017 tarihinde imzalandı. Bundan önce belediye programa başvuruda bulunduğu teknik projeler hazırladı. İnşaat ve montaj işlerini yapacak müteahhit firma seçimi için ihale duyurusu üç aylık yasal süre içinde 20 Aralık 2017 tarihinde yapıldı. İhaleye 15 firma katıldı. Bu prosedür tamamlanınca itirazda bulunulmadı.

Yüklenici firma ile ilk sözleşme 9 Temmuz 2018 tarihinde imzalandı. Sonraki 10 gün içerisinde tüm yüklenici firmalarla sözleşmeler yapıldı. İnşaat çalışmalarına sözleşmelerden bir hafta sonra veya yaklaşık 15 Temmuz’da başlandı. Sözleşme süresi 180 gün veya 6 aydır. Bu demektir ki inşaat ve montaj işleri 9 Ocak 2019 tarihinde tamamlanabilir.

Firmaların daha önceki bir tarihte inşaat ve montaj işlerine başlama imkanı olup olmadığına ilişkin soruya Belediye Başkanı, bunun Nisan’da da, Mayıs’ta da olabileceğine, ancak o zaman eğitim sürecini durduracağını belirtti. Müh. Azis,”Eğitim öğretim yılının sona ermesini bekledik ve bir hafta sonra başladı onarım çalışmaları” dedi. Belediye Başkanı’nın ifadelerine göre inşaat ve montaj işlerine başlanması için mümkün olan ilk tarihtir.

Belediye Başkanı, eğitim sürecinin normal koşullarda sürdürülmesi için sözleşmelerde belirlenen tarihten üç ay önce, yani 2019 Ocak'tan önce onarımların tamamlanacağına inanmaktadır. Müh. Azis,”Bu nedenle yüklenici firmalar, hafta sonları da dahil olmak üzere çalışma saatlerini uzatarak çalışıyorlar” diye vurguladı.

Belediye Başkanı, ”Eğer birileri belediyenin prosedürleri geciktirdiğinden dolayı inşaatçıların geç kaldığını söylüyorsa bu konuda söyleyebileceğim tek şey kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini ve hem ebeveynler hem de çocuklar arasında gereksiz gerilime neden olduğudur” dedi. Belediye Başkanı, ihale prosedüründe gecikme olmadığı gibi yüklenici firmaların da inşaat ve montaj işlerinde gecikmediğini söyledi.

Peyo Yavorov İlköğretim Okulu binasını onaran firmanın, kendisine belirlenen süreden 3 ay önce daha 17 Eylül’de normal eğitim sürecine başlanacağına kanaat getirdiğini aktardı.

Otets Paisiy Lisesi’nde bu 30 Ekim 2018 tarihinde mümkün olacak. Bu tarihe kadar 1-4.sınıflar Filibe Üniversitesi Kırcaali Şubesi binasında, 5-7.sınıflar İnşaat Meslek Lisesi binasında ve 8-12.sınıflar Vasil levski Meslek Lisesi ve Hristo Botev Yabancı Diller Lisesi binalarında eğitim görecekler.

Petko Slaveykov Lisesi’nde yapılan inşaat ve montaj işleri 20 Kasım 2018 tarihinde sona erecek. O zamana kadar 1-6.sınıflar aynı okul binasında, 7-12.sınıflar geçici olarak Tarım ve Orman İşletmeleri Meslek Lisesi binasında eğitim görecekler.

Bu tarihe yakın bir tarihte Hristo Botev Yabancı Diller Lisesi ve Sveti Sveti Kiril ve Metodiy İlköğretim Okulu’nu bünyesinde barındıran binadaki onarım çalışmaları da tamamlanacak. İlköğretim okuluna giden öğrenciler aynı binada eğitimlerine devam ederken Yabancı Diller Lisesi’nde okuyan ise 20 Kasım 2018 tarihine kadar sadece 7 sınıf (8.sınıflar) eğitim öğretim yılına Vladimir Dimitrov Maystora Lisesi binasında başlayacak.

İnşaat ve montaj işleri bitince okullarda hâlihazırda yeni donanım temin edilmesi için ihalelerin sürdüğü donanım teminine başlayacak.

Belediye Başkanı Hasan Azis, onarımlar bitinceye kadar öğrencilerin okul binalarına dağılımının Belediye Meclisi Eğitim Komisyonu’nun çalışmaları sayesinde mümkün olduğunu belirtti.

Belediye Başkanı, ”Bu bilgi peşin olarak Vali tarafından duyuruldu ve ben burada retorik bir soru soracağım, acaba Valiliğe bağlı Eğitim Komisyonu’nun aldığı kararları Belediye Başkanı mı duyuruyor. Bunu hiç yapmadım, yapmayacağım da. Bu bir yönetim ilkeleri ve yönetim kültürü meselesidir. Belediye Başkanı’nın bir sözcüsü olduğu için Vali’nin sözcülüğünü yapmasına ihtiyacı yok” diye yorum yaptı. Belediye Başkanı, devlet kurumları da dahil olmak üzere tüm kurumları, ilk okul gününden önce gereksiz gerginlik yaratmadan çocukların çıkarları doğrultusunda hareket etmeye çağırdı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Ziyaretci sayısı: 679


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Müslüman 2018-09-11 10:43:42
Eski DS ajanların sayesinde BG Türkler anadilini okuyamamakta gavurun arzu ettiği gibi dinsiz Müslüman gençliği yetişmekte.
Ancak DpS parlamentodan gittiğinde belki çözüm bulunabilir.
30 yıla yakın Gavurun hizmetinde birilerinden ne beklenir.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS