Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Edirne ve Nesebır'ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazineleri Tanıtıldı

Edirne ve Nesebır'ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazineleri Tanıtıldı

11 Eylül 2018

Edirne Belediyesi ve Bulgaristan Nesebır Belediyesinin birlikte yürüttükleri "Edirne ve Nesebır'ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazinelerinin Tanıtılması" projesi kapsamında gerçekleştirilen "Nesebır Turizm Festivali" renkli görüntülere sahne oldu.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, festivalde iki ülkenin turistik ve tarihi değerleri tanıtıldı.

Nesebır'da gerçekleştirilen ve iki şehrin kültürel ve turistik değerlerinin tanıtıldığı etkinlikler, renkli görüntülere sahne oldu. Işık gösterileri, Türk ve Bulgar gruplarının dans ve müzik gösterileri ile kültürel bir yelpazeye dönüşen Turizm Festivali'nde, Edirne Modern Dans Topluluğu ile Absolutely Nothing isimli müzik grubu Edirne'yi temsil etti.

Nesebır sur duvarlarına görüntülü ve ışıklı gösterilerin yapılması için proje kapsamında temin edilen 3D cihaz ile proje kapsamında hazırlanan videoların gösterimi gerçekleştirildi. Festival kapsamında ayrıca Nesebır sur duvarlarının önünde açılan stantta, Edirne'ye ait kültürel ürünler tanıtıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, projeyle iki kentin turistik ve tarihi değerlerini tanıtmayı hedeflediklerini ifade etti.

Söz konusu proje kapsamında bölgenin kültürel ve tarihi mirasını daha iyi tanıtabilmek ve potansiyel ziyaretçilere rehberlik etmek üzere bilgi iletişim teknolojilerine yönelik altyapı oluşturulacağını ifade eden Gürkan, "Oluşturulacak olan teknolojik altyapıyla kentimizdeki turistik cazibesinin artırılması amacıyla tarihi, turistik, kültürel yerlere ulaşımlar ve bu destinasyonlar hakkında bilgiler, şehirdeki oteller, yeme içme yerleri hakkında bilgiler, harita bilgileri, minibüs güzergahları, şehirdeki sinema, tiyatro, konser gibi kültürel etkinlikler hakkında takvimler, hava durumu değişiklikleri gibi turistik açıdan önemli bilgileri Türkçe, İngilizce ve Bulgarca olmak üzere 3 dilde 8 iç mekan 8 dış mekan kiosk ve akıllı telefon uygulamaları hazırlanacak. Kiosk ve akıllı telefon uygulamaları 2019 yılı şubat ayı içerisinde Edirne halkı ve turistlerin hizmetine sunacak." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS