Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Meclis Başkanı Karayançeva: Sırbistan’ın Avrupa entegrasyonuna yardımcı olacağız

Meclis Başkanı Karayançeva: Sırbistan’ın Avrupa entegrasyonuna yardımcı olacağız

11 Eylül 2018

Meclisi Başkanı Tsveta Karayançeva, Bulgaristan’ı resmi ziyarette bulunan Sırbistan Halk Meclisi Başkanı Maya Gojkovic ile görüştü. Görüşmenin ardından Karayaçeva ve Gojkovic ortak basın açıklaması yaptı.

Karayançeva, “Bulgaristan, Sırbistan'ın mevzuatını Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyumlu hale getirmesine yardımcı olacak” diye belirtti.

Meclis Başkanı, ”Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında Sırbistan'ın Avrupa entegrasyonu için iki konu açılmasından duyduğum sevinci dile getirdim” dedi.

Karayançeva,”Sırbistan’ın mevzuatını AB mevzuatına uyumlu hale getirmesine yardım etme isteğimizi dile getirdim, çünkü 11 yıldır AB üyesiyiz ve deneyimimiz var” diye kaydetti.

Görüşme sırasında batı komşumuzdaki Bulgar azınlığının sorunlarının ortaya konulduğu belirtildi.

Karayançeva, ”Ana dili eğitimi, ana dilinde medya ve ana dilinde dini vaaz verme yönünde çözümler üretildiğine dair söz aldık” dedi.

Maya Gojkovic,”Sırbistan'ın deneyimlerden faydalanması ve Bulgaristan'ın AB'ye başvurusu sırasında yaptığı hataları yapmaması önemlidir” diye belirtti.

Sırbistan Meclis Başkanı,”Sırbistan, AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında Batı Balkan ülkelerinin Avrupa entegrasyonu için elinden geleni esirgemediği için Bulgaristan’a minnettardır. Sırbistan'ın hedefi, AB’ne tam üye olmasıdır” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS