Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Mestanlı’da 12. Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması Yapıldı

Mestanlı’da 12. Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması Yapıldı

11 Eylül 2018

8 ve 9 Eylül 2018 tarihlerinde Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında 12. Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması gerçekleştirildi. Bu yılki yarışma, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü İrşat Daire Başkanı Halil Hocov’un başkanlığında bir ekip tarafından organize edildi. İrşat Daire Başkanlığında görevli uzmanlardan başka organizasyon ekibinde Eğitim ve Medya ve Kültür Daire Başkanlıklarında görevli uzmanlar da yer aldı.

Bu yazın düzenlenen Kur’an kurslarını bitiren ve bölge temel dini bilgiler yarışmalarında birincilik elde eden çocukların katıldığı yarışmanın finali, Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi’nde 8 Eylül 2018 cumartesi günü gerçekleştirildi.

Aşr-ı Şerif okunmasıyla başlayan final yarışmasında ev sahibi konumundaki Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet selamlama konuşması yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Sosyal Hizmetler Ataşesi Metin Akbaş da bir konuşma yaptı. Yarışmada resmi konuklar arasında Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, ülke çapından bölge müftüleri, imam hatip lise müdürleri ve Momçilgrad Belediyesi’nin bir temsilcisi de yer aldılar.

Bulgaristan çapındaki farklı bölge müftülüklerini temsil eden yarışmacılar, yazılı ve sözlü sınavdan geçtiler. Sınav sonuçları, Momçilgrad İlahiyat Lisesi’nde hocalık yapan Orhan Osman ve Sami Fazliyski’nin üye olarak yer aldıkları Dr. Ahmet Lütov başkanlığındaki jüri tarafından değerlendirildi.

Pazar günü Momçilgrad Nov Jivot Halk Toplum Merkezinde gerçekleştirilen programın ikinci aşamasında 12. Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması Ödül Töreni gerçekleştirildi. Törende toplam 9 çocuk ödüllendirildi. Onlar, yarıştıkları dört seviye dallarında kendi yaş gruplarına birinci olan yarışmacılardır.

İsimleri şöyledir:
1. Seviye
Fatme Köybaşeva-Blagoevgrad (Yukarı Cuma) (7-10 Yaş Grubu)
Unka Vlaknova-Pazarcık Bölge Müftülüğü (11-13 Yaş Grubu)
Osman Mehmet-Aytos Bölge Müftülüğü (14-17 Yaş Grubu)
2. Seviye
Tahir Kıpo-Blagoevgrad Bölge Müftülüğü (7-10 Yaş Grubu)
Salih Cihan-Pazarcık Bölge Müftülüğü (11-13 Yaş Grubu)
Nefse Mehmet- Aytos Bölge Müftülüğü (14-17 Yaş Grubu)

3. Seviye
Bedri Bedriev - Smolyan (Paşmaklı) Bölge Müftülüğü (11-13 Yaş Grubu)
Ahmet Şalganov - Smolyan Bölge Müftülüğü (14-17 Yaş Grubu)
4. Seviye
Nayle Mulaismail- Blagoevgrad Bölge Müftülüğü (14-17 Yaş Grubu)

Bu yılki 12. Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması’nda birincilik elde eden yarışmacılar, Başmüftülük tarafından birincilik belgesi, teşekkür belgesi, 100 leva para ödülü ve okul araç ve gereçlerle birlikte Başmüftülük tarafından yayınlanan kitaplar içeren hediye paketleriyle ödüllendirildi. Birincilik elde eden genç Müslümanlar başka hayır sahipleri tarafından da para ödülü ile ödüllendirildi. Ayrıca Kırcaali Bölge Müftülüğü de onları hediyelerle sevindirdi.

12. Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması, Bulgaristan Müslümanlarının dini lideri Dr. Mustafa Hacı’nın yaptığı konuşma ve dua ile son buldu.

Kaynak: BAŞMÜFTÜLÜK


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS