Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7182 Lv.
GBP GBP 2.2751 Lv.
TRL TRL 0.3194 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Mart 2019
HABERLER » Kırcaali
Mestanlı’da 12. Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması Yapıldı

Mestanlı’da 12. Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması Yapıldı

11 Eylül 2018

8 ve 9 Eylül 2018 tarihlerinde Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında 12. Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması gerçekleştirildi. Bu yılki yarışma, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü İrşat Daire Başkanı Halil Hocov’un başkanlığında bir ekip tarafından organize edildi. İrşat Daire Başkanlığında görevli uzmanlardan başka organizasyon ekibinde Eğitim ve Medya ve Kültür Daire Başkanlıklarında görevli uzmanlar da yer aldı.

Bu yazın düzenlenen Kur’an kurslarını bitiren ve bölge temel dini bilgiler yarışmalarında birincilik elde eden çocukların katıldığı yarışmanın finali, Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi’nde 8 Eylül 2018 cumartesi günü gerçekleştirildi.

Aşr-ı Şerif okunmasıyla başlayan final yarışmasında ev sahibi konumundaki Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet selamlama konuşması yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Sosyal Hizmetler Ataşesi Metin Akbaş da bir konuşma yaptı. Yarışmada resmi konuklar arasında Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, ülke çapından bölge müftüleri, imam hatip lise müdürleri ve Momçilgrad Belediyesi’nin bir temsilcisi de yer aldılar.

Bulgaristan çapındaki farklı bölge müftülüklerini temsil eden yarışmacılar, yazılı ve sözlü sınavdan geçtiler. Sınav sonuçları, Momçilgrad İlahiyat Lisesi’nde hocalık yapan Orhan Osman ve Sami Fazliyski’nin üye olarak yer aldıkları Dr. Ahmet Lütov başkanlığındaki jüri tarafından değerlendirildi.

Pazar günü Momçilgrad Nov Jivot Halk Toplum Merkezinde gerçekleştirilen programın ikinci aşamasında 12. Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması Ödül Töreni gerçekleştirildi. Törende toplam 9 çocuk ödüllendirildi. Onlar, yarıştıkları dört seviye dallarında kendi yaş gruplarına birinci olan yarışmacılardır.

İsimleri şöyledir:
1. Seviye
Fatme Köybaşeva-Blagoevgrad (Yukarı Cuma) (7-10 Yaş Grubu)
Unka Vlaknova-Pazarcık Bölge Müftülüğü (11-13 Yaş Grubu)
Osman Mehmet-Aytos Bölge Müftülüğü (14-17 Yaş Grubu)
2. Seviye
Tahir Kıpo-Blagoevgrad Bölge Müftülüğü (7-10 Yaş Grubu)
Salih Cihan-Pazarcık Bölge Müftülüğü (11-13 Yaş Grubu)
Nefse Mehmet- Aytos Bölge Müftülüğü (14-17 Yaş Grubu)

3. Seviye
Bedri Bedriev - Smolyan (Paşmaklı) Bölge Müftülüğü (11-13 Yaş Grubu)
Ahmet Şalganov - Smolyan Bölge Müftülüğü (14-17 Yaş Grubu)
4. Seviye
Nayle Mulaismail- Blagoevgrad Bölge Müftülüğü (14-17 Yaş Grubu)

Bu yılki 12. Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması’nda birincilik elde eden yarışmacılar, Başmüftülük tarafından birincilik belgesi, teşekkür belgesi, 100 leva para ödülü ve okul araç ve gereçlerle birlikte Başmüftülük tarafından yayınlanan kitaplar içeren hediye paketleriyle ödüllendirildi. Birincilik elde eden genç Müslümanlar başka hayır sahipleri tarafından da para ödülü ile ödüllendirildi. Ayrıca Kırcaali Bölge Müftülüğü de onları hediyelerle sevindirdi.

12. Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması, Bulgaristan Müslümanlarının dini lideri Dr. Mustafa Hacı’nın yaptığı konuşma ve dua ile son buldu.

Kaynak: BAŞMÜFTÜLÜK

Ziyaretci sayısı: 1503


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Ordi 2018-09-11 23:23:07
Çocukların Dini biligilerini yarıştırmaktan vazgeçin
Alper 2018-09-12 22:37:56
müzik/edebiyat/coğrafya/matematik/fizik yarismalari nezaman?
. 2018-09-14 05:46:15
"Çocukların Dini biligilerini yarıştırmaktan vazgeçin", "müzik/edebiyat/coğrafya/matematik/fizik yarismalari nezaman?"

Hemen vazgeçtiler canlarım. Müzüklü edepyat corafya mat fiziği yarışmasını Başmüftülük organize eççek. Sizin gibi ayyaşlar sağ olsun, bişey yapmayıp işini yapanlara habire havlıyorsunuz. Bre alkolikler sizden bir icrat duysak?!....
Şaban Ömer 2018-09-14 14:14:47
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!
. 2018-09-14 17:42:33
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!
Şaban Ömer 2018-09-14 23:10:25
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!
Şaban Ömer 2018-09-15 11:03:35
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!
. 2018-09-15 19:52:25
Küfür ve rencide edici laf etmedik ama neyse!

İslâm nasıl pis ideoloji oluyor şimdi?! Başmüftülük elbet dini bilgi yarışması düzenleyecek. Başmüftülük bütçesinden sorumluymuş gibi pişkinovski imalarda bulunursunuz sadece.

Sizde icraat yok. Emek te yok. Armut piş ağzıma düş! Bedava alkol olsa da içseler ah!...
. 2018-09-15 20:00:01
Bahane uydurmak kolay. Gerçek ideolojisine bağlı kişiler emek verir. Kapı kapı dolaşır. İnsanlarla konuşur. Para mazaret değil. Sen de dolaş, para topla davan için. İkna et milleti bakalım.
Hadiyin! Topunuz bir dava adamı etmezsiniz. İddia ediyorum hiç biriniz Kırcaali'yi ilçeleriyle gezip Nutuk dağıtmadınız, dağıtamazsınız. Ödlek ve korkaksınız çünkü.
Feys 2018-09-15 21:12:39
Ay batirdiniz bu siteyi.
Fes sal su Cemkiri biraz kısık sesle avlasını, ne bu ya.
Bir site vardı eyleniyorduk oda mi gidecek.
Neyse Ancinsan biraz temizlemiş bari.
Bu neya , isteyen inanır, başkası başka inanır, isteyen de inanmaz.
İşte güzellik burada ,pluralizim neyden be dost.
Çemkir Çemkirov Memmedaliyev 2018-09-15 23:26:23
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!
Çemkir Çemkirov Memmedaliyev 2018-09-16 10:15:31
Öyle diyorsanız öyledir de, paranın kaynağı neresi oraya hiç bakmayacak mıyız? Ama dolar patladı paranın kaynağı da böylece kesilmiş oldu. Son on senedir saçılan para artık saçılmayacak, gene aynen devam eder diyenler yanılıyor, şunu herkes iyi bilsin para bitti. Yok çalışırlarmış da.... geçin, geçin. Kasayı ele geçirdiler har vurup harman savurdular. Beş yüz TIR dolusu doları bir araya toplasan dağ eder dağ, işte zengin ülkelerden aldıkları borç bu kadardır. Bir kamyon su dolu sisternanın çeşmesini açsan günlerce su akar. İnsana bu akan suyun hiç bitmeyecekmiş, sonsuza kadar akacakmış gibisine gelir. Ama bir gün gelir son damla akar ve zrınk diye kesilir.
Feys 2018-09-16 10:36:28
Fes Cemkiri biraz bağla abi ya.
İşi Ancine bırakma.
Pek anlamam amma $=f(Trump).
Öyle diyorlar iç piyasaya alakası yok.
Tmm da dinci ,minci ,dolar ,molar euro
ne alyaka resimdekilerle.
. 2018-09-16 11:07:04
Resimdekiler öro, dolar üzerinden çeşme suyu açmışla, baş organizatör de Gırjalı müftüsü Beyhan ocamış...

Ya gerçekten bu etkinliği dahi hazmedemeyen kişiler ortalıkta Türk olarak nasıl dolaşır? Kilise ayinlerine mi katılsınlar? Senin gibilerin olmayabilir ama insanların inanma ihtiyacı var.
Çemkir Çemkirov Memmedaliyev 2018-09-16 12:43:47
Trump, feto... Herkesin olay hakkında bir açıklaması var tabi, ama zurnanın zırt dediği nokta söz konusu açıklamanın doğru olup olmamasıdır. Yoksa rivayet muhtelif, spekülasyon yaparsın, salla sallayabildiğin kadar olur. Adamım biri karısının aşüfte olmasını karısının güzelliğine bağlamış. Stanimakalı gavatın biri de, buldular yumurta gibi karıyı diye bir taraftan karısına musallat olanlardan yakınıyor bir tarftan da karısına hak veriyormuş. Hakikatı aramayan için yüzlerce teskin edici açıklama orada duruyor, al ve kullan.
Şaban Ömer 2018-09-16 13:08:43
Bize şarpçı, alkolikler derken hakaret ve rencide edici söz olmuyor, karşılık olarak yalancının, iftiracının ipliğini pazara çıkarınca hakaret ve rencide edici söz oluyor. Bu nedir acaba? Utanmaz ve arlanmaz adama bak, Nutuk niye dağıtmıyorsunuz diyor. İlkel mantığına göre Nutuk'u Kuranı- Kerim'in karşısına koyuyor. Bre cahil adam, Nutuk kutsal kitap değildir, sadece istiklal harbiyle ilgili halka sunulmuş akılcı ve gerçekçi bir rapordur. Müsüman milleti diye bir millet olmaz, mülümanlık sadece dine mensubiyeti ifade eder milliyeti değil. Biz türküz ve ondan sonra müslümanız. Türklüğü ortadan kaldıran bir müslümanlık araplaşmak demektir. Bulgar asımılasyonundan sonra gönüllü olarak arp asimilasyonuna mı geçelim şimdi?
. 2018-09-16 13:39:21
Şabana bak hele. İleriderece mantığına göre Nutuk dağıtmak Kuran dağıtmak karşıtı olmak zannediyor. Ama Nutuk'a dağıtacak kadar da bağlı olmadığının o da farkında.
Müftülüğün yapması gerek asli vazifelerden birine dil uzatarak aklınca iftiracı ipliği ticaretine girdiğini gösterecek. Ama akıl almaz iftiraları yapan kendisi.
Sen müslüman falan değilsin boşuna kandırmaya çalışma milleti. Türk olmana lafım yok. Hiçbir müslüman dini yarışmaya gocunmaz.
. 2018-09-16 13:49:05
İnsanın davası olması çok güzel birşey. Sıradan hayata lezzet katar, yaşama enerjisi verir. Yaşama anlam verir. Örneğin bu siteyi ele alalım, Bulgaristan Türklerine anadillerinde haber, kültür ve analiz olanakları sunmaya çalışır. Karısı, çocuğu olanlar ailelerine hizmet sunmaya çalışır.
Din işleri dava inancı olmadan kesinlikle yürümez. Bir organizasyon yapmak çok kişinin emeği ve maddi manevi desteğiyle olur. Başmüftülüğe eleştirilerden biri pasif kaldığı. Çalışmalarına hızla devaö etsinler...
Şaban Ömer 2018-09-16 14:00:21
Muslıuman olduğumu birilerine kanıtlama, ikna etme gibi bir ihtiyacım yok. Ben müslüman değilmişim. Tamam, ben de aynısını sana iade ediyorum: sen müslüman değilsin. Böylece sen müslüman değilsin, hayır aslında sen değilsin diye sonsuza kadar karşılıklı hırlaşabiliriz. Gel gelelim Kuran-ı Kerim bu sorunu çözmüş. İslamda kişinin beyanı esastır, dışarıdan birileri şu müslümandır, değildir diye bir söz söyleyemez. Sen müslüman değilsin diye itam etme geleneği Yahudilikten ve Hristiyanlıktan gelir. Buna göre büyük bir ihtimalle sen yahudilik ve hristiyan inancını müslümanlık görünümü altında devam ettiriyorsum.
Feys 2018-09-16 14:09:56
E fes
Resimdekilerle ilgilenen olmuş. O okulu biliyorum TC dianetinle yapılan BG okulu. Bir türlü olimpiad işte. Bilgi bilgidir , pek bilgim yok amma
Dianetin bütçesi helal olan vergilerimizden ibaret.
Okulda yetişenler ülkelerine sadık ve yararlı birey olarak yetiştirilmek olumlu bir şey bence .Bunlardan 99,99% içki içmez, sigara içmez, küfür etmez (utanır), saygılı, terbiyeli, yardımsever v.s.
Ne demiştik ya küfür etmezler. Etmezler.
Tmm cimkiri topla artık.
. 2018-09-16 14:36:24
Şaban Ömer Kuran konusuna sakın girme, o konular sana çok derin. Kuran'da bu böyle diyebilmen için Kuran'ın tamamına vakıf olabilmen gerek. Kuran inananların tek vücut olmasına (birlik ve beraber hareket etme) çok önem verir. Senin gibiler aşağıdaki ayeti görünce çıldırır:
Muhammed Allah'ın elçisidir. Beraberinde bulunanlar da kâfirlere karşı çetin, kendi aralarında merhametlidirler. (...) Onlar filizini yarıp çıkarmış, gittikçe onu kuvvetlendirerek kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş bir ekine benzerler ki bu, ekicilerin de hoşuna gider. Allah böylece onları çoğaltıp kuvvetlendirmekle kâfirleri öfkelendirir. (48:29)
. 2018-09-16 14:45:02
Yani Başmüftülüğün müslümanları çoğaltma ve kaynaştırma eylemlerine Şaban gibiler havlayacağını <Kuran kendi söylemiş. Kuran'a göre müslüman görünüp müslğmanlara düşman olmak MÜNAFIKLIKtır. Haramı helal görmek de öyle (Alkol içmek haramdır). Dini alaya almak, dalga geömek de öyle.
Müslümanlık iddiasında olanlar bir zahmet temel kitapları Kuran'ı incelesinler. Öyle ezberden ben buyum demesinler. Neye EVET ya da HAYIR dediklerini iyi bilsinler. Müslüman değillerse de 200lülük yapmasınlar. Kafir olmak da herkesin hakkıdır. Dürüst olun bari!
Feys 2018-09-16 15:05:06
Aman adsız (.) Sende abartmisin.
Sevdiğin diyor hadis ,nefret ettirmein .
Üslubun biraz ağır .
feysbukçu 2018-09-16 16:03:34
Alın size gakkoşlar, kızmayın o kadar :D

https://www.youtube.com/watch?v=5XAVUNHzrz0

Selam feys kardeş,
Feys 2018-09-16 16:21:31
AS
Çemkir Çemkirov Memmedaliyev 2018-09-16 17:16:30
Ağır olur mu canım, o okullarda yetişenler küfür etmezmiş, insanlara saygılımış, utanma nedir bilirlermiş. Ama ben, Şaban aga ne der bilemem, Çemkir olarak tam tersini düşünüyorum: buradan çıkanların ekseriyeti daha küfürbaz, daha utanmaz, daha iki yüzlü ve daha bir hayın oluyorlar. Bunları maalesef kısık kısık söylemek zorundayım. Kişi dini bir kurstan murstan geçti ve hooop adamın cinsel dürtüleri, iktidar hırsı, kötülük yapma isteği yok oldu, buharlaşıverdi diye bir şey yok. Onların dediği doğru olsaydı en dürüst ve mülayim insanlar Suudi arabistanda olurdu. Yok öyle bir dünya. Yalana karnımız tok, kimi kandırıyorsunuz?
Feys 2018-09-16 17:24:50
99.99% dedik, 100% yüzde yüz demedik ki istisnalar olabilir.
Birde diğer okullara bakarak kıyaslama.
İyi de SArabistanda müftülük yok bence. Vahabilik var Baskervil kardeş , Araplara ithal edilmiş İngiliz Müslümanlığı.
Bau bau ya. Rrrr :D .
sorry chemkyr 2018-09-16 20:08:29
Çemkir abimize sataşan dini kurstan geçenler ayıp etmiş. Kaporta sağlamdır inş... Kısık sesle soyle ve kime söylediğine de dikkat et, adın çıkar valla...

Feysle Çemkir farklı kurslardan bahsediyor anlaşılan. Feys iyi insanlara denk gelmiş, Çemkirin de başına gelenler tekrar olmaz inş...
Feys 2018-09-16 21:02:40
Yok be
Ben Cemkirin forumda tutunmasını istiyorum (sataşma niyetim değil).
Mesela Varnali var, Mutlu var, şimdi adsız çıktı, bizim Fes zaten efsane.
Son Ancinsan katık (admin) .
E arkadaşlar durmak yok yola devam
fes 2018-09-16 21:38:26
Katılıyorum, çocuğum Kuran kursuna, imam hatibe gitti cillop gibi ahlaklı oldu önermesi kökünden yanlıştır. İnsanın ikili yapısı vardır: animal (hayvani) ve beşeri (insani) yapısı. İnsani vasıflar konusunda bazı soylar, aileler çok ileri gitmişken bazıları hala yarı hayvan olarak kalmışlardır. Soyunda cinsel sapıklıklar, caniler, hırsızlık olan birinden olan çocuk da eğitimle kolay kolay değişmez, hele uyduruk bir Kuran kursuyla hiç değişmez. Kuran-ı Kerimin bütününü anlamayan hiç ona yaklaşmasın lafı saçma bir laftır. Bir kere bütünü derken neyi kastediyorsun onu açıkla. Bir kere felsefi ve bilimsel düşünmeyi bilmeyen biri Kuran-ı Kerimi hiç anlayamaz.
Sami Birinci 2018-09-16 23:03:42
Fes sen de amma elitistmişsin be yahu, nedir bu havalar? Senin soyun aristokrasiden mi geliyor Fes? Benim bildiğim Kırcaalide aristokrasi, kontlar, perensler yoktu, yanlış mı biliyorum?

"deden çarık giyerdi, bunları unuttun mu"
. 2018-09-17 06:26:15
"Kuran-ı Kerimin bütününü anlamayan hiç ona yaklaşmasın" nerede demişiz yahu? Bahsettiğim gayet açık. Bioloji kitabının içinde bir yerde "leylekler kurbağa yer" görünce bu / 1-Leylekler sürekli kurbağa yer 2-Kurbağa olmazsa leylekler aç kalır 3-Gözüne kestirdiği her hurbağayı leylek yer 4-Leylek çekirge yemez / anlamlarına gelmez. Beğendiğin şeyleri al, beğenmediğin şeyleri çıkar, ne ala müslümanlık!
"Bir kere felsefi ve bilimsel düşünmeyi bilmeyen biri Kuran-ı Kerimi hiç anlayamaz". Bu da yanlış. Kuran bilim kitabı değildir.
. 2018-09-17 06:37:07
Kuran arap ve çevre halkların VII yy.da yaşam, mitoloji, hukuk, kültürlerini aksettirir. Kuran'ın iddia ettiği süpergüçler bilimin konusu değildir. Melek, cin, vahiy, tanrı, cennet, cehennem gibi kavramlar mitoloji diye geçer. Şimdi müslüman insan Kuran'ın Tanrı sözü olduğuna inanan kişidir, dolayısıyla her cümlesi kutsaldır. İçindeki cihat (bütün var gücünle - gerektiğinde mal ve can), suçların cezalandırılması, içki, kumar, fal, faiz, zina gibi şeylerin bizzat Tanrı tarafından konulduğuna inanmıyorsan müslüman değilsin.
fes 2018-09-17 07:52:23
Kuran bilim kitabı değildir diyorsun, ki doğrudur, ama oradan kalkarak çocuklara bilgi yarışması yaptırıyorsun; bilgi olamayan bir yerden bir şeyler alarak çocukları super ahlaklı yaptığını iddia ediyorsun.
Şaban Ömer 2018-09-17 09:37:16
Osmanlı'yı medreseler batırdı, medreseler 13 yılda doğru dürüst Arapça öğrenemiyorlardı. Ziya Paşa, Abdülhamid’in medreseleri bir kat daha geriye sevk ettiğini belirtir; padişahın, medrese öğretiminin düzeltilmesini isteyenleri hıyanet ve cinayetle suçladığını da yazar.

Fes, o bahsettikleri bilgi yarışması değil, ezber yarışmasıdır. Çocuklar küllüm küllüm diye bilmedikleri bir dilden metinleri ezberliyorlar ve bu bilgi yarışması oluyor. Olan budur.
Emekli bir öğretmen 2018-09-17 09:44:19
O başı sarıklıların eğitim işine karıştıklarında eğitimin ne hale geldiğini OİSD pisa ölçümünden görebilirsiniz. Buna göre on yedi yıllık dinselleştirilmiş eğitimin sonuçları şunlardır:
Tarihte 10’da 1.5. Felsefede 12 soruda 2. Matematikte 40 soruda 3.9. Fizikte 14’te 0.40. Kimyada 13’te 1.1. Biyolojide 13 soruda doğru yanıt ortalaması 1.6.
Durum böyle iken Diyanet’in başı neler öneriyor.
Hey, batmış durumdayız.
Feys 2018-09-17 10:59:33
Ne kardeşim , bu bizim seminariya denen okul.
Allah Allah herkes orada okumuyor ki. Stroitelmoys 3 senelik gideceğine oraya gitsin .Okuyanlar zaten ya ,MG,Angliyska v
S.vya iyi bir gimnaziya . İmam hatibe gidenler hiç olmazise angariyadan kurtulsunlar. Ne kadar ön yargılı insanlar varmış ya.
fes 2018-09-17 12:56:59
Seminariyanın müslüman karşılığı olsa ne ala derdik. Çünkü seminariyada bulgar milliyetçiliği okutulur, bulgar milliyetçiliği ana kaynağını bulgar kilisesinden alır. 1870 senesinde bulgar kilisesi yunan kilisesinden ayrılmıştır mesela. Bizde o olamadı. Atatürk döneminde diyanet araplaşmaktan vazgeçmişti, fakat Menderes döneminde araplaşma yeniden başlamış, 1970 senesinde sonra da vahabileşme, selefileşme sür git gitmiştir. Üstelik çocuklara doğru düzgün bir din eğitimi de verdikleri yok, duaları, yasini v.s. ezberletmekle din eğitimi verdik zannediyorlar. O sarıklı heyete göre kim ki ezberlediklerini yüksek sesle ve hiç takılmadan söyledi o bir numaradır, aferin çekilir. Bu mudur dini eğitim?
Feys 2018-09-17 13:50:41
A diyorsun ettim olmalı ama böyle değil. Yani.
. 2018-09-17 18:01:15
Fes arkadaş insanların inanma ihtiyaçları var. Her ideoloji bir takım inançlara ihtiyaç duyar. Şimdi ortalıkta 1400 senelik islam kültürü var. Anadolu Türklerinin çoğunluğu Sünni kültürden, az bir kısmı da alevi kültüründen gelir. Dine inanma ihtiyaçları öyle mantıklı ya da bilimsel olup olmama kurallarına sığmaz. Dine sarılma genelde şok edici olaylarla karşı karşıya kalınca olur. Din hayatın anlamı, cezalandırma ödül, ölüm ve ölümsonrası, üstün varlıklarla iletişime geçme gibi sana göre saçma ama kimisine göre gayet anlamlı ihtiyaçlara cevap verir.
. 2018-09-17 18:11:30
Beşeri meşgalelerin tamamı bir takım ihtiyaçları karşılamaya yöneliktir. Sana göre doğru olmayan herkese göre doğru olmayacak diye kural yok. Toplumun çoğunluğu birşeyleri benimsediğinde güç kullanarak onları caydırmaya çalışmak aptallıktır.
Müftülüğün düzenlediği dini konularda yarışmaya "düzenlemeyin uleyn" demek aptallıktır. PISA'yı müftülüğün dini yarışması konusunda tartışmak yersizdir.
Yarışmanın eksikleri, organizasyonla ilgili notlar olabilir. Dindar olmayanın, ateistin buradan laf yetiştirmesi abestir.
Dindarların kendilerine saygı duymasını isteyen ateistler bşr zahmet inanlara saygı göstersin. Karşılıklı laf sokma iki tarafa faydalı olmayacaktır.
Feys 2018-09-17 18:12:43
Evet adsız
Ateizm da bir inançtır.
fes 2018-09-17 20:47:36
Ateizım bir inanç değildir, tanrının olduğuna inanmamaktır. Felsefe bilmeyen bunları bilmez. Osmanlı'dan bize cehalet ve örgütlü cehalet kaldı. Tekke ve zaviyelerin kapatılması ve tevhidi tedrisat kanununun kabul edilmesiyle (1925) örgütlü cehalet 1950 senesine kadar başını kaldıramadı. Fakat o tarihten sonra örgütlü cehalet emperiyalist güçler tarafından desteklendi ve son zamanlarda tümden gemiyi aza aldı. İhtiyaç mihtiyaç... bunları geç, din baronlarının ihtiyacı var. İhtiyaç var diye hayatın tüm alanlarını dine göre düzenlemeye kalkışırsan toplum çöker, hepimiz enkazın altında kalırız. Nitekim çöküyor da, bir iktisadi buhran içerisinde olduğumuz çok açıktır. Battık batıyoruz ey ahali.
. 2018-09-17 20:49:22
Feys malesef ateizm bir inanç değildir. İnanmamak inanmanın zıddıdır. İnanç beş duyu organıyla elde edilen kanıtlar olsun ya da olmasın bir kişinin zihninde oluşan kesin yargıya verilen isimdir. Ateizm, tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları ve dinleri reddeden; doğruluğuna inanılan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımıdır.
Feys 2018-09-17 20:58:11
Ateizm doaya inanmak, ben şahsen Allah'ın varlina inanmaktayım, doga sadece Ondan yaratılan ve kendi kendini otomatik ayarlayabilen'dir ,ve aramda Adem as'dir.
Ama bizim efsane fes ısrarla hayır diyor, bizim atalarımız şempanzelerdir diyor son orangutandan bahsetmişti.
Adsız insan bir şeye mutlaka inanıyor.
. 2018-09-17 21:02:13
Yukarıdaki haberde "İhtiyaç var diye hayatın tüm alanlarını dine göre düzenlemeye kalkışma yarışması düzenlendi" yazsa fesin haklılık payı olabilirdi. Yukarıdaki kişiler kendi rızasıyla bir organizasyona katılmışlar. Alkolik ayyaşın birini alıp zorla ona aşrı şerif okutturmamışlar. Sizin batmanızın sebebi olan kişiler haberle hiç alakası yoktur.
Fesin kuyruk acısı acaba nedir? Hiç tanımadığı kişiler hakkında, hatta orada bulunmayıp yarışma nasıl tertiplendiğinden haberi olmayıp havlamasının sebebi ne olabilir? Aynı tepkileri hint gurularına veriyor mu acaba? Boşuna bu soruları sormayın. Fes yanlış topraklarda dünyaya gelmiş. Etnik şovenizm ve ateizm arasında sıkışmış kırmızıkafadır.
. 2018-09-17 21:09:23
feys bu konuları bilmiyorsun, n'olur git öğren. Ateist doğaya inananmış? Hadi ya, doğaya inanan nedir peki? Ateistliğin tarifini verdik, tarifinde inananmamak geçiyor, inanmakla inanmamak iki zıt şeylerdir. Dinini savunacaksan git dinini öğren de gel. Senin inanıp inanmamandan bana ne, keza benim bişeylere inanıp inanmamamdan sana ne?
Feys 2018-09-17 21:16:53
Devamı
Bende felsefi açıdan bakıldığında ateizm bir inanç tarzıdır.Fes lan sen felsefi yönüyle baksana olaya , sonuçta shempanzeogluyum demiyormusun, böyle olduğunu inanmıyorsun.
Tapmak o başka.
Bak şimdi ilham aldım reis aldım.
Adsız inanmakla kimse cenneti kazanamaz, yeterli değil.
O var birde onun yaratığı ona kibirlenen ışıyan eden mahlyuk var. O mahlyuk ateist değil ki, o da inanıyor, "bana müfettiş ver ben onları sağdan soldan ,arkadan önünden sıratı mustakimleri e oturacak" onları (insanları yani) azdiracsm diyor . Ya yani Onunla diyalog ta bulunuyor o mahluk.
Ateiz değil. Önemli olan insan hayatayken (verilen teest süresinde) kimin dediklerini yapacak. Onu yaratan "mühendisin mi" buyurunu, yoksa kendini unutmuş kibirlenmish bir soytarinin mi?
Bir mühendis yaptığı icatin kullanma kılavuzunu da verir garanti belgesinde ona balı. Yani Kotan - Çenet.
Vay be amma saçmaladım dimi.nabalim felsefe bakış açım darmış, nerede fes nerede ben.
. 2018-09-17 21:27:24
felsefe bilmeden felsefi açıdan nasıl bakılır alın size pür cehalet. Millet cidden saçmalamayı felsefe mi zannediyor?... İyi ki doktorum falan demiyorsun, kıyacaktın yoksa milletin canına...
Feys 2018-09-17 22:17:31
Adsız İnancın zıttı felsefedir
Ben iman etmeden öncede inanıyordum
-Dialektik materislizim. -Hegel
-Evolision teori- Darvin
- Kapital K.M.

Dini inançların yerini buna inandirdilar.
Ateizm Yarasanın olmamasına inanmak.
Adsız biz senin kadar ilerici değiliz ,nabalim .
Resimdekilerle faaliyet lerinden dolayı cenneti kazanma veya kazanma ihtimali tam senin benim fesin anjinsanin yolda gidenin İvanconun kadardır
hakiki dinimize göre. Amele Çenet kazanılamaz ,Rahim sıfatı tecelli edecek kişinin üzerine. Edecek ki nefsin (insanın hayvanı yönü ) tezkiyesi(temizlenmesi) başlasın.
fes 2018-09-17 22:41:18
Avrupalılar on yedinci asrın sonlarında dini bilimsel açıdan ele aldılar ve teoloji kürsüleri kurdular. Kısa süreli bir çalışma sonrasında dinin bir bilim olamayacağını anladılar. Aynı zamanda din dediğimiz olgunun bir mitolojiden ibaret olduğunu kesin olarak anladılar. Akademik ve entelektüel çevreler anladı bunu, yoksa halk kitleleri ve kilise eski anlayışında diretti. 1648 Vesfalya antlaşması sonrası kilisenin gücü yavaş yavaş kırıldı günümüzün modern devletleri ortaya çıktı. Biz bu olayları ıskaladığımızdan bize Osmanlı'dan miras olarak cehalet ve örgütlü cehalet kaldı. Atatürk cumhuriyeti yeniden tesis edildiğinde kabus sona erecek
. 2018-09-17 23:34:50
"Ben iman etmeden öncede inanıyordum"
Vyarva yapabildin mi? Believe edememişindir hala. Konuşmadan govori yapıyorsundur. Tıpkı düşünmeden misli yaptığını zannettiğin gibi.
Ateizm hala inanmak diyorsun ya, Tanrının varlığına inanmamak Tanrının yokluğuna inanmak değildir bunu kavrayamıyorsun. Örneğin dyado koledaya küçük cocuklar inanır. Büyükler için dyado koledaya inanmak söz konusu değildir, yoksa büyükler dyado koleda yok diye inanmazlar.
. 2018-09-17 23:50:54
"Akademik ve entelektüel çevreler anladı bunu". Vay arkadaş. Nasıl da idealize ediyorsun böyle. Gelmiş geçmiş en iyi bilim adamı Ayzık Nyuton (Isaac Newton) dindar biriydi, Simya ve okültizm taraftarıydı, Kitabı Mukaddes'te gizli şifreler arıyordu, büyü üzerine araştırmalar yapıyordu.
Benzer biçimde akademik alanlarda araştırma yapan bilginler arasında ateist, dindar, deist, agnostik olanlar vardı ve böyle de devam ediyor.
Din tıpkı felsefe ve bilim gibi insan ihtiyacını karşılayan sistemdir.
fes 2018-09-18 10:05:56
Küçüjler koledaya inanırmış ama büyükle hayır, zırnık inanmazmış. Tamam bu söyleneni doğru olarak kabul edelim. Felsefe işte burada devreye girer ve sorular sorar: küçükler koledaya inanırken büyükler neden inanmaz? Demek çocuklar dyado mrazın görüntüsünden yola çıkarak minik kafalarında masalımsı hayaller kurarlar: ak sakallı şeker bir dede herkese hediyeler getirmektedir. Çocuk büyünce bunun boş bir hayal olduğunu anlar, ama hayalin kendisi çok güzeldir, içinde bir tortu kalır; kendi çocuklarının da bu hayalleri kurmalarını ister. Din de böyle bir şeydir. Binnlerce yıllık bir mitoloji, sihir, büyü ve inanılmaz güzel duygular. Düşüncede ileri gitmiş kişiler dinin ne olduğunu anlarla ve bunlar genellikle filozoflar, bilim adamları ve büyük sanatçılar olur.
fes 2018-09-18 10:22:31
Doğru, Newton dindar biriydi ve simyaya da inanıyordu. Ama onun dindarlığı farklı bir dindarlıktı. Hristiyanlığın temel doktrini olan üçlemeye inanmıyordu, matematik ve fizik yasalarının tanrının yasaları olduğuna inanıyordu. Tuhaf bir adamdı, hiç evlenmedi tek bir kadınla bile bir ilişki yaşamadı. Simyaya inanıyordu ama bu çalışmalarından hiç bir şey çıkmadı. Büyük entelektüeller dini gereksiz bir şey gibi ortadan kaldıralım demiyorlar onu yeniden yorumlayalım diyorlar. Yoksa din sayesinde insanlığın çok büyük kazanımları var, din olmasaydı mesela sanat olmazdı. Atatürk tam da bunu yaptı: dine yene yeni bir yorum getirdi. Türk devletini yok olmaktan kurtuldu.
. 2018-09-18 11:03:53
Atatürk gerçekten dahi biri. Dehalar her yönüyle hatasız meleksi varlıklar değildirler. Nyutın bir çok saçmalıklara imza atmıştır. Atatürk Güneş dil kuramını desteklerdi, kendi el yazılarından günümüz Evrim kuramına sığmayan savları mevcuttur. Sirozdan muzdaripti.
Atatürkün yukarıda sayılan özellikleri onun dehasına gölge düşürür mü? Elbette hayır.
Büyük entelektüeller dini yeniden yorumlayalım diyorlarmış. Peki o saydığın kişiler teoloji ve dinler konusunda ne kadar uzman? Edip Yüksel, Caner Taslaman gibiler de dini tekrar yorumlamaya çalışırlar mesela. Fes sana göre onlar büyük entelektüel mi acaba?
Feys 2018-09-18 12:53:00
Bir önerim var
Seçimlerde fesi müftü adayı adsizda ,sekreteri aday olarak
gosterilsin.
biri inanan feylesivvv, öbürü katı dinci mi desem dindarmi desem , öbürü iman eden felosov adayı.
fes 2018-09-18 13:31:58
Kişi cahilliği önce kendinde aramalı. Sokakta, kahvede söylenen gevezeliklere inanan adam katışıksız cahil adamdır. Atatürk sirozdan ölmedi, ama Mehmet Akif sirozdan öldü. İçkiden siroz oldu öldü lafı dinci çevrelerin bir yalanıdır. Güneş dil teorisi Engin Ardıç gibi hayavanlar tarafından alaya alındı, ama Sibirya'da keşfedilen arkeolojik kalıntılar Güneş dil teorisini doğruluyor. Kaldı ki bilimsel düşünce teori ortaya atarak ve onu sahada doğrulatarak yapılır. Teori doğrulanmazsa değiştirirsin. Newton'un simyacılığı gibi değil.
. 2018-09-18 14:55:28
fes Atatürk ilahına inanıyor. Ateist falan da değil. Dini Ziya Gökalp pergamberlerinin kurmuş olduğu ideolojidir. Tapınakları da Anakara'daki Anıtkabir.
İsteyen istediğine inanır.
Güneş dil teorisinin elle tutulur tarafı yoktur, çünkü bilimsel anlayışa göre sözdebilim yani safsatadır.
Atatürkün sirozdan muzdarip olduğunu saklamaya gerek yok.

İnsanları ilahlaştırarak onlar yüceltilmez. Mitik yaratıklara dönüşürler. Gerçek insanların iyi ve kötü özellikleri vardır. Kişileri koruma yasası çıkararak, okullarda her kitaba onu koyarak ters tepki olur. Atatürkü ilahlaştıranlar günümüz Türkiye'sini hazırlayanlardır.
. 2018-09-18 15:07:04
Doğu dini felsefi akımlarda sıkça ile getirilen, günümüz İbrahimi dinlerde de var olan "orta yol" toplumu kutuplaştırmaya karşı kalkandır. Keşke fes dindar kitlelerle oturup iki çay kahve içebilse. Bugün zulme uğrayanlar yarın gücü ele aldıklarında zalim oluverebiliyorlar.
Ateist birinin bir dindarla yahut deistle ortak yönleri olamaz mı?

Habere konu olan merasime ha bir saldırıyorlar. İşin ilginci bunu aydınlık kisvesi altında yapıyorlar. Böyle aydınlık mı olur?...
fes 2018-09-18 15:22:12
Adama filan kişiyi nasıl bilirsin diye sormuşlar, kendim gibi bilirim. Kendisi babaya, müdüre, şeyhe, asrın liderine yılışık bir şekilde tapıyor ya, benim de öyle olacağımı zannediyor. Atatürk büyük bir asker, devlet adamı yanında iyi bir entelektüeldi de. Bir çok şeyle ilgileniyor, zamanını topluklar önünde bağıra bağra konuşacağına okuyordu. Senin asrın liderin bir rapor yazabilir mi, onu geçelim bir rapor okuyup değerlendirebilir mi? Bir kertenkele gibi kindar olan senin asrın liderin türk milletini anlayabilmiş mi acaba? Bu millet diyor, milletin adı yok. Başlıyor 36 tane etnik köken saymaya. Güneş dil teorisini değerlendirebilecek hayal gücü ve teknik bilgi sende yok, hiç oraya girme daha iyi. Ayrıca söz konusu teoriyi Atatürk bulmadı, zira kendisi bir dil bilimci değildi; başkaları ortaya attı o da makul buldu. Ters tepki veren hain ruhlu soysulardır. Atatürk'ü koruma kanunu çıkartan Adanan Menderestir. Geri zekalı biri bunları anlamaz.
Feys 2018-09-18 15:22:20
Sağdan soldan
felsefî akımlar istediğin kadar bu forumda.
Oturdum pencere önüne mabetlerinizi dinliyoruz.
Olan işiniz yok mu?
. 2018-09-19 00:38:19
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!
Feys 2018-09-19 07:25:19
Günaydın hepinize.
fes 2018-09-19 09:41:59
Sen bilimin ne olduğunu bilmiyorsun, bilseydin zaten Tayyip'i met etmezdin. Ama buna karşın Atatürk bilimin ne olduğunu gayet iyi biliyordu, çünkü senin ve met ettiğin şahıs gibi gençliğini boş boş geçirmedi, okudur, kendini geliştirdi. Kurmay subay, general bir bakıma mühendisliğin bir koludur. Mühendis olabilmen için matematik, geometri, harita bilgisi sahibi olman lazım. Bunların hepsi Aatatürk'te vardı.Tarihi, aydınlanma filozoflarını (Volter, Russo, Monteskü) çok iyi biliyordu. Atatürk'e biz tapmıyoruz, sen kafanda tapmaktan başka bir şeyi hayal edemediğine senin gibi taptığımızı zannediyorsun. Bütün insanların kusurları olur, ama hırsız değildi mesela, kendi akrabalarını bir yerlere getirmedi ve onu kimse kandıramıyordu.
Feys 2018-09-19 11:29:55
Anladık
Fes dinden anlamiyormus, (.) tocka ilimden.
Kendinizi "egtin" arkadaşlar.
. 2018-09-19 11:37:57
fes başına RTE kadar taş düşsün e mi?! Benim öyle insana tapacak ya da komple yerin dibine kadar düşürecek halim yok. Her insanda mutlaka sana faydalı olacak şey bulabilirsin. Bir insan ister hırsız, ister ayyaş, ister de zinakar olsun veyahut çok iyi yalan söylesin. O insan komple şeytan olamaz. İnsan mitolojik varlık değildir, ondan dolayı hiçbir insan şeytan ve melek olamaz.

Atatürk'ü övmek için RTE'ye ihtiyaç duyuyorsan düşüncelerine bir gözden geçir istersen. Tabi istersen.
fes 2018-09-19 13:17:46
Doğrudur, hiç bir insan yüzde yüz şeytan olamaz, onu kabul ederim. Şeye tapmıyorsan tapmıyorsundaur, onu da kabul ederim. Fakat benim de Atatürk'e tapmadığımı kabul etmek durumundasın. Ben Atatürk'ün döneminin tek partili yönetimini bire bir kopyalayalım demiyorum ki, o yönetim zamanın koşullarına göre değerlendirilir. Ben olaya ulus devlet açısından bakıyorum. Her toplumun ulus kurucu kahramanları vardır; Garibaldi, Robespiyerle Danton, Oto Bismark, Washinkton v.s. Bizde bunu İttihatçılar başlattı Ve Atatürk tam başardı. Bulgaristanda Levski'yi, Almanya'da Oto Bismark'ı yerden yere vur yerden yere vurulduğu görülmez; onların yaptığı yanlıştı, haydi onlardan öncesine dönelim diyeni deli kabul ederler.
Feys 2018-09-19 13:40:58
Su an düşünmekteyim
Fesin felsefeden anladikadar (belli ki biraz anlıyor)
Tocka in da dinden okadar anlamaktamidır(belli ki oda birşeyler okumuş).
fes 2018-09-19 14:05:03
Dinden nasıl anlar ki bir insan? Dedemle nenem namazında niyazında insanlardı, ben sunni bir ailenin içinden çıktım. Namaz dualarını, bazıları gibi yalancıktan değil , gerçekten bilirim. Bayram namazlarına, komşuların ve akrabaların mevlitlerine ve cenaze namazlarına giderim. Öldüğümde mussala taşından kaldırılıp müslüman mezarlığına defnedilmeyi isterim. Hırsızlığım uğursuzluğum, borcum yoktur, onun bunun karısına kızına bakmam. Benim müslümanlığım bu kadar. Ha bu arada Kuran-ı Kerim'in mealini ve din ve din tarihiyle ilgi bir çok metin okudum; hatta bir ara arapça harfleri öğrendim, ama metin okuyabilecek seviyeye gelemedim, bıraktım. Başka işler öne geçti.
. 2018-09-19 17:23:15
Feys düşünmek iyi bişey. Bir kimsenin bir alandaki bilgisini başka bir kişinin diğer alandaki bilgisine kıyaslamak doğru değildir. Genelde veliler çocuklarının okul başarısını, fen/matematik ve dil notlarına bakarlar. Elbet bu da yanlış tutumdur.
Haurd Gardnır adında bir Amerikalı eğitimci ve psikoloğunun çoklu zekâ adında bir kuramı vardır. Bu teoriye göre zeka farklı alanlara ayrılır. Bir kişinin zeki olması belirli alanda herkesten üstün zeka belirtileri göstermesi gerekir. Mesela Messi futbol zekasına sahip biri, Leydi Gaga müzik zekasına sahip.
Feys 2018-09-19 19:34:43
Tochka
Sen bu zekya işine cidden inandın mi?
Zekya nedir bir tarif edelim önce.
Karakter nedir?
Akıl nedir.?
Fes sende katıl.Cimkir Karakteri de katılsın.
. 2018-09-20 05:49:10
face bu tür sorular sorman güzel. Fakat bu konular hakkında binlerce makale var. Eğitimciler, psikologlar, nörologlar, antropologlar, bilgisayar alanında yapay zeka mühendisleri, dilbilimcl vs. hepsinin kendince tarifleri vardır. Kognitif sayıns (Cognitive science) yani Bilişsel bilim adını taşıyan bilim vardır.
Günümüz bilimine göre o dediklerinin hepsi beyinle ilgili şeylerdir. Eskiden mesela insanlar kalbi düşünmeyle ilişkilendiriyorlardı, İbrahimi dinlerde kalple ilgili bu yanlış düşünceyi görebiliyoruz: kalbi temiz olmak, kararmak gibi.
Anlaşılan her şeyi inanmaya bağlıyorsun. Kendi tercihin. İnanmanın sadece sana delil olabilir, bir başkasına inanarak bişey ispat edemezsin, somut deliller sunmak gerekir.
. 2018-09-20 06:15:16
Şimdi benim bu konuda inanmam ya da inanmamam birşey ifade etmez ki.
Dünyanın birinci sınıf diye tabir ettiğimiz ülkelerde Gardnır, Vigotski, Piaje, Erikson, Milır vs. bilimadamlarının araştırmaları kullanılıyor ve eğitimde ileride oldukları için diğer alanlarda da üstünlük sağlıyorlar.
Sen şimdi futbolcuya aptal gözüyle bakarsan, götürdü milyonları der durursun. Batılı da senin aptalı bulur kendine alır ve gereken koşulları sağlar ve senden o konuda ileride olur.
Dambalı 2018-09-20 11:17:44
Feskof Turlamacıyev rametli Amet deden pek cuma namazlarına gittiği görülmemiştir, evde namaz kıldı mı kılmadı mı orası baya meçhul, sen öyle söyledin diye sana inanacak değiliz. Sunni bir ailede dünyaya geldin lakın seni Kızılbaş bir karı doğurdu. Sen burada G.M.K. Atatürk'ün adını ağzına alma! DHKPCli kızılbaş kardeşlerinin akrabalarının yanında GAZİyi yerden yere vuruyorsun, bunları bilmediğimizi sanma iblis herif.
F 2018-09-20 12:14:12
Ancinsan temizle biraz ortalığı. Fes sen aldirmayasin , düşünce ve yazılanlar yazanın aynasıdır.
fes 2018-09-21 09:55:41
Bir çok doğrunun yanına bir alay yanlışı koyduğumuzda kavram kargaşası olur. İnanma nasıl delil olur, inancı araştıran bir bilim adamı için inanma olgusu bir delil olabilir mesela. Dini inançla beyaz bir şeyin beyaz olduğuna inanmak aynı şey değildir. Dinlerin bir doktrinleri vardır, ona inanır veya inanmazsın. Ama bilimde işler öyle yürümez. Bilim olgulara bakar. Mesela suyun kaynamasına, demirin erime noktasına, yıldızların konumlarına v.b. İki çeşit bilim vardır: doğ bilimi, ki gözleme ve deneye dayanır ve loji (bulgarca logika) insan beyninin yarattığı icatlar, teknoloji. Dinde bu bilimsel yöntemi çalışmasına imkan yoktur. Aradaki fark budur. Bu farkı anlamayanın kafası hep karışık olur; dinden bilim çıktığını, dini doktrinin bilimsel yolla doğrulanacak zanneder.
Feys 2018-09-21 11:19:50
Yaratan O dur.
İnsan icat etti şey ( olmasının istediği) , hep taklit tır.
Yaratan O dur , insan sadece doğayı taklit ederek çaba goster.
Doğada otomatik koydu kanunlarla indirekt yaratır, veya direkt doğrudan
buna da mucize deriz. Fes sen ve hepimiz burada indirekt yaratıldık.
İster kabul edersin, veya etmezisin.
Şaban Ömer 2018-09-21 12:18:18
"Manisa’da görev yapan evli ve 2 çocuk babası imam Eyüp Ö. camide Suriyeli bir kadınla basıldı. Polislere, 40 dakika kilitlediği odasının kapısını açmayan imam, bir de olay sonrası yatsı namazı kıldırdı." Basından.

Al sana ahlaklı nesiller. Duaları ezberletmekle, hafızlıkla falan adamı otomatikman ahlaklı yapamazsın. Ahlaklı adam yetiştirmek öyle kolay bir şey değildir ve sadece dinle bunu başaramazsın.
F 2018-09-21 12:45:07
Şaban
İnek şakası değilmiş yazdıkların. İrenc birşey.
Ytsiyi kildirmamos burada yanlışın var. Cemaat istememiş.
Şaban Ömer 2018-09-21 13:24:19
Ben Sözcü gazetesinden alıntıladım.
... 2018-09-21 13:58:37
Kadının başı da örtülüymüş. Demek başörtülü takanlar da kendiliğinden ahlaklı olmuyorlarmış.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS