Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Öğrenciler, basılı ders kitaplarının elektronik kopyalarını da kullanabilecek

Öğrenciler, basılı ders kitaplarının elektronik kopyalarını da kullanabilecek

11 Eylül 2018

Bu eğitim öğretim yılından itibaren 1’den 7. sınıfa kadar öğrenciler, basılı kitaplarının elektronik sürümlerini ücretsiz kullanabilecek. Elektronik olarak okunabilir ders kitapları pdf formatında olacak ve yayıncıların internet sitelerinden ya da Eğitim ve Bilim Bakanlığı (EBB) sitesi üzerinden bilgisayarlar, cep telefonları veya tabletler aracılığıyla okunabilecek.

Eğitim Bakan Yardımcısı Tanya Mihaylova, elektronik ders kitaplarının sınıflarda kullanılacağını ve böylece öğrencilerin basılı kitapları sırt çantalarında taşımaları gerekmeyeceğini umuyor. Elektronik kitaplar, sınıflardaki projeksiyonlarda ve öğrencilerin kişisel cihazlarında okunabilir.

Bu yıl õisan ayında okul sırt çantalarının ağırlığını azaltmak için bir önlem olarak hükümet elektronik ders kitaplarına erişim sağlamak için fon tahsis etti. Bunlar aynı zamanda ücretsiz olan 1'den 7.sınıfa kadar basılı ders kitaplarının elektronik kopyalarıdır. Öğretmenler, kullanmak istedikleri belirli bir yayınevinin ders kitabını seçme imkânına sahiptirler.

Yayıncıların basılı kitaplarından farklı olup etkileşimli oyunlar, alıştırmalar ve daha fazlasına sahip elektronik kitaplar ücretli olmaya devam ediyor.

Bazı ders kitapları artık çevrimiçi

Çoğu yayınevleri, ders kitaplarının elektronik versiyonlarını sitelerine artık yükledi. 1'den 7.sınıfa kadar tüm ders kitaplarını basan Prosveta Yayınevi, internet tarayıcıları aracılığıyla kullanılabilen elektronik olarak okunabilir seçenekleri yayınladı. Yayınevi, basılı versiyonlarından farklı olup interaktif alıştırmalar içeren elektronik ders kitapları satışa sunmaya devam ediyor.

Anubis ve Bulvest yayınevleri tarafından çıkarılan kitapların dağıtımını yapan şirketin web sitesinde elektronik olarak okunabilir ders kitapları bölümünde, yeni eğitim öğretim yılına geçişle bağlantılı olarak hizmetin geçici olarak kullanılmadığına dair bir mesaj yayınlanmıştır.

Matematik ve Bilgi Teknolojileri ders kitaplarını çıkaran Arhimed Yayınevi, kendi web sitesinde pdf formatında elektronik olarak okunabilir ders kitaplarını yayınladı. İzkustva Yayınevi de piyasaya sunduğu ders kitapların elektronik versiyonlarını yayınladı. Pitagor Yayınevi’nin sitesinde ise ders kitaplarının elektronik versiyonlar bölümü var, ancak bu bölüm hala aktif durumda değil.

Daha hafif sırt çantaları için daha fazla önlem

EBB, öğretmenlere öğrencilerden sırt çantalarını ağırlaştıran materyalleri sınıfta kullanmak için yanlarında getirmelerini istememelerini tavsiye etti. Derleme ve yardımcı ders kitaplarının okula getirilmesinin istenmemesi ve onların da sadece evde kullanılması tavsiye edildi. Bakan Yardımcısı Mihaylova,”Örneğin, bir alfabe kitabı 257 veya 302 gram ağırlığındadır. Diğer araçlar daha ağırdır” diye yorum yaptı.

Resim çizme defterlerinin de sırt çantalarında taşınmaması tavsiye edildi. Bakanlık tarafından bu önlemin sadece bazı dersler için mümkün olduğu ve örneğin matematik defterleri için uygulanamayacağına dikkat çekildi.

Okullar için derslik dolapları satın alınması bekleniyor.

Bu eğitim öğretim yılından itibaren okul müdürleri basılı öğrenci not defterleriyle birlikte yerine sadece elektronik öğrenci not defterleri kullanmayı tercih edebilecekler. Elektronik not defterlerinin öğrenci karnesi kullanma ihtiyacını ortadan kaldırması bekleniyor.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS