Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
İzmir BAL-GÖÇ 8. Geleneksel Balkan Şenliği Büyük Coşku İle Gerçekleştirildi

İzmir BAL-GÖÇ 8. Geleneksel Balkan Şenliği Büyük Coşku İle Gerçekleştirildi

11 Eylül 2018

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İZMİR BAL-GÖÇ) 8. Geleneksel Balkan Şenliği 09.09.2018 Pazar günü Sarnıç Piknik Alanında gerçekleştirildi.

Derneğin kendi imkânlarıyla ve yaklaşık 15.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte göçmenler birlik ve beraberlik örneği sergiledi.

Şenliğe bir önceki BGF Genel Başkanı CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN, Menderes Belediye Başkanı Bülent SOYLU, Gaziemir Belediye Başkan Vekili Elif BECEK, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Bengü Sayköse, Bülent Çetinkaya, Mustafa ÖZTÜRK, Cem KOÇ, Gaziemir Belediyesi CHP meclis üyeleri, İZBETON Genel Müdürü Hüseyin SEZER, Gaziemir AK Parti İlçe Başkanı Nazmi YILMAZ ve Yönetimi, Gaziemir CHP İlçe Yönetimi, İlçe Kadın Kolları Başkanı, İlçe Gençlik Kolları Başkanı ve Yönetimi, Gaziemir CHP eski İlçe Başkanları Umut TEKİN ve Yüksel DEMİRSOY, Gaziemir İYİ Parti İlçe Başkanı Av. Leman EMİN BAYINDIR ve Yönetimi, Gaziemir MHP İlçe Yönetim Kurulu, BGF Genel Sekreteri Doç. Dr. Kader ÖZLEM, Bursa BAL-GÖÇ Genel Başkanı Veli MOLLAOĞLU, Bir önceki İzmir Baro Başkanı Av. Aydın ÖZCAN ve İzmir’de faaliyet gösteren Balkan dernekleri başkan ve yöneticileri, kardeş dernek yönetimleri ile onur konuğu ülke Türkmenistan temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İzmir BAL-GÖÇ Genel Başkanı Abdurrahim NURSOY herkese katılımları için teşekkür ederek başladığı konuşmasını 9 Eylül İzmir’in Kurtuluş Günü’nü kutlayarak devam ettirdi.

“Bugün güzel İzmir’imizin düşman işgalinden kurtulduğu gündür. Bu etkinliğin 9 Eylül’e denk getirmemizin bir yönü de budur. Bu vesileyle en değerli hemşerimiz Ulu Önderimiz Gazi Mutafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman Mehmetçiği saygıyla anmak isterim. Bir tarih ve medeniyet şehri olan İzmir’in bugüne dair anlamı ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’den “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir” diyen Mustafa Kemal Atatürk’e geçen zaman dilimidir. Kurtuluş Savaşımızın ilk kurşununu burada attık, denize buradan döktük.” dedi.

İzmir’in 9 Eylül 1922’den itibaren yeniden inşa edildiğini, şehre Balkanlardan gelen soydaşların, mübadillerin, göçmenlerin İzmir’e renk kattıklarını ve onu bir Balkan şehri yaptığını belirtti. Güzel İzmir’in ayrılmaz bir parçası olan Balkan göçmenleri olarak ülkemize, şehrimize, üyelerimize ve Balkanlar’daki soydaşlarımıza bu ruhla hizmet etmek arzusunda olduklarını ve şenliğe katılan tüm hemşerilerinin de aynı ruha sahip olduğunu vurguladı. Sanayide emek veren, kamuda çalışan, tarlada ter akıtan, eğitim ordusunda yer alan hemşerilerinin siyasette de aktif olma zamanının geldiğini belirtti.

İzmir BAL-GÖÇ Genel Başkanı Abdurrahim NURSOY “Şüphesiz bu şenliklerin zihnimizde çok anlamlı yerleri vardır. Biz bunlara genel olarak “panayır” diyoruz. Panayırlar, şenlikler ve benzeri etkinlikler insanlarımızın bir araya geldiği, kardeşçe eğlendikleri ve dayanışma ruhunu zirveye taşıyan sosyal bayramlardır. İşte bugün de böylesi bir sosyal bayramı icra etmiş oluyoruz.

BAL-GÖÇ markasının kentimize ve göçmenlerimize kattığı zenginlik kadar Balkanlar’daki soydaşlara manevi açıdan güvence sağladığını vurgulamak isterim. Bugün ülkemizin en köklü ve güçlü sivil toplum örgütlerinden biri olan derneğimiz projeleri ve etkinlikleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Artı değerleri bünyesine katan, kurumsallaşan, gençleşen ve vizyon anlamında güçlenen kadromuzla bir ekip işi olarak ortaya çıkan bu şenliğimizde yönetimimiz başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” diyerek herkese iyi eğlenceler diledi. Birlik ve beraberlik ruhunun daim olmasını diledi.

Protokol konuşmalarında en çok vurgulanan konu şenliğin teması olan birlik ve beraberlik oldu. Tek yürek, tek bilek olmanın önemine dikkat çekildi.

Şenliğin gerçekleşmesine destek veren firmalar EMSA İNŞAAT- Sabahattin VATANSEVER, İYA TEKSTİL- Ahmet ÖZGÜR, FATEKS TEKSTİL, BORAN EMLAK, CUMER İNŞAAT, MEGA SU ARITMA, NURSOY AVM, ÖZGÜR YAPI-Özgür AYIR, RM KARTON ve AMBALAJ-Recep ÖZTÜRK, TOMBUL DÖNER, ARAZ PROMOSYON’a teşekkür plaketi sunuldu.


Balkanlardan göç ederek İzmir’e ve çevre illere yerleşen vatandaşlar, birbirinden değerli yerel ve ulusal sanatçıyla coştu. Katılımcılar birbirinden renkli ve eğlenceli aktiviteyle zaman geçirirken, 200’ün üzerinde yeni üye kaydı ve bilgi güncellemesi yapıldı.

Saat 12’de BALKAN TEAM ile başlayan eğlence Gaziemir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun zeybek gösterisiyle devam etti. Bulgaristan'dan gelen Klarnetçi Musi Hakkı katılımcıları coşturdu.

Saat 18:00 'da ise gerek sahne performansı gerekse sesi ile Balkanların sevilen sanatçısı Suzan KARDEŞ sahne aldı ve eğlenceyi doruğa çıkardı.

İzmir BAL-GÖÇ Genel Başkanı Abdurrahim NURSOY, “Katılımlarıyla bizleri onurlandıran çok değerli misafirlerimize, üyelerimize destek veren herkese, çelenk ve tebrik mesajları gönderenlere, katkı ve katılımlarıyla sponsorluk yapan firmalara, Gaziemir Belediyesi çalışanları ve Halk Dansları Topluluğuna teşekkür ederiz.” dedi


Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS