Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Ardino’da 34 işsiz, istihdam ediliyor

Ardino’da 34 işsiz, istihdam ediliyor

12 Eylül 2018

Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, “Sosyal Girişimcilik Yoluyla Ardino İlçesi’ndeki Kırılgan Gruplara Ait Kişilerin Sosyal İçermesine Destek” projesine katılan İstihdam Bürosu’na kayıtlı 34 işsiz kişiye iş sözleşmesi verdi. İşe alınan kişiler, 12 aylık bir süre için asgari ücret alacaklar.

Ardino Belediye Meclis toplantı salonunda yapılan toplantıda projenin hedefleri ve yapılacak faaliyetler hakkında bilgi verildi. Toplantıda Ardino Sosyal Yardımlar Müdürü Zülfiye İbryamova, Ardino İstihdam Bürosu Müdürlüğü görevini yürüten Bistra Küçükova, sosyal kurumların temsilcileri hazır bulundular.

Projede yer alan kişilere hitaben yaptığı konuşmada Belediye Başkanı Resmi Murat, ”Bu, savunmasız gruplar için bir sosyal girişimcilik projesinin başlangıcıdır. Proje süresince hepinizin belediyenin gelişimine ve farklı yönlerde sunduğumuz hizmet paketinin sürmesine katkıda bulunmanız gerekir” diye belirtti. Resmi Murat, belediyenin sürekli istihdam yaratmaya çalıştığını ve vatandaşlara hizmet etmek için çaba ve gayret harcadığını kaydetti. Belediye Başkanı, ”Proje hedefinin yerine getirilmesi için ekiplerin ciddi ve projeye bağlı olmasını bekliyorum” dedi.

Proje İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında yürütülmektedir. Projenin maliyeti 390 889, 80 leva. Bu miktarın yüzde 85'i Avrupa Sosyal Fonu tarafından verilen hibe desteğiyle, yüzde 15'i ise ulusal bütçeden karşılanmaktadır. Proje faaliyetleri, Ardino İlçesi’ne mevcut belediyeye bağlı Evde Sosyal Hizmet Merkezini genişletmeyi amaçlamaktadır. Projenin amacı, istihdama erişimi kolaylaştırmak ve savunmasız grupların sosyal içermesi için destek sağlamak ve ilçede sosyal ekonomi alanında kendini gerçekleştirmek için uygun koşulları oluşturmaktır.

Projenin temel faaliyetleri, istihdama dahil edilmek üzere savunmasız gruplardan kişilere psikolojik destek verilmesi ve motive edilmesi, savunmasız grupların temsilcilerinin sosyal politika sektörüne ve Evde Sosyal Hizmet Merkezine sosyal ve profesyonel entegrasyonları, 12 aylık bir süreliğine istihdam için destek verilmesi, yeni işçiler için işveren tarafından mentor sağlanması, yeni kurulan işyerlerinin engellilere yönelik uyarlanmış ekipmanlarla donatılması ve odaların onarılması, üretilen malların ve sunulan hizmetlere yönelik talebin ve pazarlanması için imkanların araştırılması, sosyal pazarlama ve sosyal ekonominin ve sosyal içermenin popülarize edilmesi.

Projenin uygulanmasının bir sonucu olarak, aşağıdaki pozisyonlar için 12 aylık bir süre için istihdam sağlanacaktır. Şu pozisyonlar söz konusudur: el yapımı ahşap ürünler, el yapımı tekstil ürünler, el yapımı kağıt ürünleri üreten işçiler, yardımcı aşçı, genel hizmet işçisi, atıkları ayrıştıran işçi.

Malların üretimi ve hizmetlerin sağlanması, uygulamalı uzmanlar, danışmanlar ve Evde Sosyal Hizmet Merkezi Müdürünün yer aldığı çok disiplinli bir ekibin desteği ve yardımı ile gerçekleştirilecektir. Üretilen mallar ve hizmetler Ardino Belediye Meclisi tarafından konulan fiyatlarda satılacaktır.

Genel olarak proje, engelli ve işgücü piyasasında dezavantajlı gruplara ve Ardino İlçesi’nin sınırları içindeki sosyal olarak dışlanmış kişilere yöneliktir.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS