Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
2020’den sonra çiftçilere verilen hibe desteği artırılacak

2020’den sonra çiftçilere verilen hibe desteği artırılacak

12 Eylül 2018

2020'den sonra Avrupa Birliği’nin (AB) Ortak Tarım Politikasının tartışıldığı toplantıda konuşan Tarım Gıda ve Orman Bakanı Rumen Porojanov, “Bir sonraki programlama döneminde 2020'den sonra Bulgaristan'a yapılacak doğrudan ödeme bütçesi, ilk tahminlere göre yüzde 0,7 oranında azaltılmayacağı gibi hatta yaklaşık 250 milyon avro artırılacaktır” diye bildirdi.

Bakan, 2020-2024 yılları arasında çiftçilere doğrudan ödemelerin birinci ayağında Bulgaristan’a verilen destek miktarının 5,6 milyar avro olması planlandığını, mevcut programlama döneminde ise bu miktarın yaklaşık 5,35 milyar avro olduğunu belirtti.

Porojanov, ”Bulgaristan, aynı zamanda genel tarım politikası için ayrılan finansmanda azalma olmaması ve miktarın aynı kalması gerektiği konusunda ısrar eden ülkelere katılacak. Bu daha önce yapılamadı, çünkü ülkemiz AB Konseyi Dönem Başkanlığı bitmeden böyle bir beyanı destekleyemezdi” dedi.

Bakan, ”Bu aşamada öngörülen kırsal kesimlerin kalkınması için verilen paraların azaltılması ulusal fonlarla telafi edilebilir” diye ifade etti.

Porojanov, ”Çok Yıllı Mali Çerçeve konusunda her bir AB ülkesinin çeşitli iddiaları var ve 2019 yılının Nisan ayına kadar müzakereler sonuçlandırıldığı takdirde büyük başarıya imza atılmış olunacak” dedi. Bu aşamada çoğu AB ülkesi, Avrupa Komisyonu tarafından önerilen sübvansiyon tavanlarının gönüllü olması ve her ülkenin sübvansiyonun miktarına ilişkin kararı kendisinin vermesi gerektiği görüşündedir. Bulgaristan, Ortak Tarım Politikası kapsamında bağlayıcı nitelikte yapılan destek ödemeleri miktarının korunması veya oranının artırılmasını ve geçici ulusal destek programı uygulanmaya devam edilmesinde ısrar etmektedir.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS