Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Şiddetsiz Çocukluk Derneği: Çocuklar sık sık dayakla eğitiliyor

Şiddetsiz Çocukluk Derneği: Çocuklar sık sık dayakla eğitiliyor

13 Eylül 2018

Şiddetsiz Çocukluk Derneği, ülkemizde çocukların sık sık dayakla eğitildiğine dair uyardı. 2017'de çocuklara yönelik şiddet raporları 700'ün üzerindedir.

Yakın bir süre önce yapılan anket sonuçlarına göre Bulgaristan’da ebeveynlerin yüzde 70'i bir tür fiziksel ceza uygulamışlardır. Çoğu zaman çocuklara şamar atılır. Okullarda ve anaokullarında da bu tür uygulamalar yaygındır.

Bulgaristan'daki çocukların yaklaşık yarısı sözlü tacize, yüzde 20'den fazlası tokat atmak veya acı vermek gibi fiziksel tacize uğradı, yüzde 14'ü ise görmezden gelinerek cezalandırıldı.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 11 bin çocuk ulusal yardım hattına başvurarak yardım istedi. Çocukların yalnızlığı, çocuklar için en büyük problemdir. Günümüzün çocukları en büyük problemlerinin yalnızlık olduğunu söylüyor.

Psikologlar, ebeveynlerin sık sık iyi niyetli davranmak ile otoriter davranmak arasındaki çizgiyi aştıklarını söylüyor. Ebeveynler, hemen hemen her zaman çocuklarına şiddet uygulamışlardır.

NOVA TV’ye konuşan psikoloji uzmanı Anet Marinova, “Şiddetin, sadece akranlarla değil, uzun vadede de ilişkiler için sonuçları vardır. Çocuğun olgun bir birey olarak ilişkileri – yakınlarıyla ilişkileri, karşı cinsle ilişkiler, genel olarak sosyal olarak bağlantı kurabilme yeteneği bozulmuştur” diye izah etti.

Uzmanlara göre bu tür çocukların gelecekte uyuşturucu kullanması, kanunlara aykırı davranması, intihar etmesi ve depresyona girmesi daha olasıdır. Pasif şiddet kurbanları da aynı şeylere meyillidir.

Marinova,”Akranlarıyla ilişkilerinde, tutumunda, hatta eğitimle ilgili sorunları olan çocuklarla yaptığım görüşmelerde onların anlattıklarından gerek sevgililer gerek eşler arasında yaşanan bir şiddet olayına şahit oldukları sonucuna vardım” dedi.


Şiddetsiz Çocukluk Derneği, bu konuda bir kanun teklifi üzerinde çalışıyor. Öneriler arasında Aile Bakanlığı kurulması da bulunuyor. 2017 yılında ülke çapındaki Çocuk Koruma Daire Başkanlıklarına yapılan şiddetle ilgili ihbarların sayısı yaklaşık 1 300'dür.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS