Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Otobüslerde emniyet kemeri takma zorunluluğu getirildi

Otobüslerde emniyet kemeri takma zorunluluğu getirildi

14 Eylül 2018

Meclis Genel Kurulunda kabul edilen tekliflerle Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklikler yapıldı. Buna ilişkin yapılan oylamada 79 milletvekili kabul oyu, 20 milletvekili ise çekimser oy kullandı. Ret oyu kullanan milletvekili olmadı.

Değişikliklere göre otobüslerde yolcuların emniyet kemeri takması zorunlu olacak. Yolcuların kemer takmasından başka otobüslerde olup bitenin kayıt edilmesi için video kayıt cihazları kurulacak. Kanun tasarısı Meclis Başkanlığına Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) milletvekilleri Aleksandır Nenkov ve Stanislav İvanov tarafından sunuldu. 17 kişinin ölümüne neden olan Svoge yakınlarındaki trafik kazası bu kanun değişikliğine vesile oldu.

Oturumdan sonra basın açıklaması yapan Meclis Ulaştırma Komisyonu Başkan Yardımcısı Stanislav İvanov, “Otobüsteki yolcuların emniyet kemerleri takılı olsaydı bu kadar kişinin o trafik kazasına kurban gitmemiş olacağına inanılıyor. Yeni kanun hükümleri, otobüs firmalarının otobüsleri kemerle donatması için 6 aylık süre verilmesini öngörüyor. Bu süre dolduktan sonra emniyet kemeri takmayan otobüs şoförlerine 500 leva, otobüs firmalarına ise 3000 leva ceza kesilecek. Otobüslerine video kayıt cihazı kurmayan firmalara da 1500 leva ceza uygulanacak. Yolculuk sırasında emniyet kemeri takmayan yolculara ise 50 leva ceza kesilecek” diye belirtti. Sadece 30 km'ye kadar olan kısa mesafe yolculuk yapan ve yolcuların ayakta kalmasına izin verilen otobüsler için bir istisna yapılacaktır.

Meclisteki tartışmalar sırasında milletvekili,”Ceza miktarı 3000 leva. Bu ceza, kemer takmamasının meydana getirebileceği etkilerle karşılaştırıldığında çok az bir miktar” diye kaydetti. İvanov’un ifadelerine göre otobüslere kamera sistemi takılmasıyla trafik kazaları meydana geldiğinde suç failleri hemen tespit edilecektir.

Meclis Ulaştırma Komisyonu Başkanı Halil Latifov, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin kanun teklifini hayat kurtarılması için destekleyeceğini açıkladı. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekilleri, kanun tekliflerinin bu şekilde kabul edilmemesi gerektiğini ve uygulanmasında sorunlar yaşanacağını tahmin ettiklerini söylediler. Sosyalist milletvekili Georgi Svilenski,” Karayolları Trafik Kanunu’na göre tüm otobüsler emniyet kemeri ile donatılmalıdır ve emniyet kemeri bulunmayan otobüslerin kaydı yapılmayacak ve bu hükmün ne tür taşıma araçları için geçerli olmayacağını belirleyeceğiz” dedi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS