Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Ekmeğe zam için neden yok

Ekmeğe zam için neden yok

21 Eylül 2018

Bulgaria ON AIR televizyon kanalının sabah programına konuk olan Mal Borsaları ve Piyasaları Devlet Komisyonu Başkanı Vladimir İvanov, “Ekmek fiyatlarını zamlandırmak için bir sebep yok” diye kesin konuştu.

İvanov, ”Buğday rekoltesi 5,3 ve 5,5 milyon ton seviyesinde, bu çok iyi bir rekolte. Geçen yıla göre daha düşük, ama yeterli miktarda un elde edilmesini sağladı. Panik yapmanın bir nedeni yok, her şey piyasa kurallarına göre gerçekleşiyor. Normal bir pazarımız var ve yeterince tahıl var” diye kanaat getirdi.

İvanov, en büyük sorunun maaşlar için yapılan giderler olduğuna dikkat çekti. İvanov’un ifadesine göre fiyat artışının ana nedeni, ekonomik faaliyetlerin büyük bir kısmının kayıtlı ekonomi kapsamına dahil olması olabilir. Diğer şeylerin spekülasyon ve daha fazla kar elde etme arzusu olduğunu söyledi.

İvanov, her Eylül ayında bu tür histerinin gözlendiğine ve büyük ticari yapıların bir piyasa düzenleyicisi olduğu görüşünü paylaşmadığına dikkat çekti. “Fiyat piyasada arz ve talebin oluşması sonucunda oluşuyor” diye vurguladı.
İvanov, ”Kaliteli ekmek yiyeceğiz. Filizlenmiş tahıllarımız var, hem yüksek kalitede hem düşük kalitede. Büyük oranda zam ihtiyacı olduğunu iddia edemeyiz. Herhangi bir sorun varsa ilgili sektörün giderleriyle ilgilidir” diye kaydetti.

İvanov, demecin sonunda son yıllarda son derece rekabetçi bir pazar ve tarımsal üretimde artış görüldüğünü kaydetti. Serbest piyasa ekonomisinin hakim olduğunu söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS