Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Şiddete maruz kalan kadınlara yardımcı olacak bir internet platformu açıldı

Şiddete maruz kalan kadınlara yardımcı olacak bir internet platformu açıldı

25 Eylül 2018

Dijital Ekonomi ve Toplumdan Sorumlu Avrupa Birliği (AB) Komiseri Mariya Gabriel’in katılımıyla dün AB Evi’nde tanıtılan EMPROVE internet platformu, şiddete maruz kalan kadınlara yardımcı olacak. Gabriel, bu girişimi destekledi.

Gabriel,”Yeni teknolojiler, kurbanların sessiz kalmamalarına izin verebilir, ancak başlangıçta bunu yapmaya cesaretini toplarken bu çevrimiçi olabilir. Bu platformun birçok kadına, bazen yıllar süren ilk adımı atmaya cesaret vereceğinden eminim” diye ekledi.

AB Komiseri,” AB'deki her üç kadından biri fiziksel veya cinsel şiddete veya her ikisine de maruz kalmış, bu vakaların yarısında şiddet uygulayan koca ya da erkek arkadaşı olmuştur. Birlikte olduğu erkek tarafından şiddet gören kadınların üçte ikisi bunu rapor etmemektedir. Şiddet sonucu öldürülen çok sayıda kadın olması korkunç bir şeydir” diye yorumda bulundu. AB Komiseri, şiddet ve kar kayıplarına tepki olarak yılda yaklaşık 225 milyar avro kamu harcamaları yapıldığını kaydetti.

Gabriel,”Şiddet hala en karanlık seviyesinde ve yaşanırken bir sorun olarak göz ardı edilmeye devam ediliyor” diye ifade etti ve platformun hayatlarını yeniden kurmak için şiddete maruz kalmış kadınların bir direği olmasını diledi.

Dün EMPROVE internet platformu resmi olarak erişime açıldı. Proje ekibi tarafından yapılan açıklamada,”Platform, her gün 24 saat ve haftada yedi gün kolay erişim ile kolayca bulunabilecek şekilde tasarlandı. Oyun dışı bağlamda oyun unsurları ekliyoruz” diye belirtildi. Platformda kadınlar puan topladıkları ve aynı zamanda öz farkındalıklarını ve güçlerini arttıran görevler şeklinde eğitiliyorlar. EMPROVE internet platformu aynı kaderi paylaşan başka kadınlarla bağlantı kurabilirler.

Kaynak: Kircaali haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS