Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Öğrenciler, yeni programlar doğrultusunda trafik güvenliği eğitimi alacak

Öğrenciler, yeni programlar doğrultusunda trafik güvenliği eğitimi alacak

27 Eylül 2018

Çocuklar ve öğrenciler, Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından kabul edilen yeni programlar kapsamında yollarda trafik güvenliğini öğrenecekler. Okullarda sınıf öğretmenliği dersleri kapsamında yollarda trafik güvenliği konusu için en az 56 saat öngörülüyor, anaokullarında ise bu konu yılda 5-7 defa işlenecek.

Birinci sınıfta yılda en az 9 saat, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarda 6 saat, beşinci, altıncı ve yedinci sınıfta 5 saat, sekizinci, dokuzuncu ve onuncu sınıflarda 4 saat, on birinci ve on ikinci sınıflarda 1’er saat öngörülüyor. Eğitim programları hazırlanırken öğrencilerin yaşları dikkate alındı.

Çocuklar, yayalar, bisikletçiler ya da yolcular olarak yollarda trafik kurallarının yanı sıra otobüs durağında, güvenli oyun alanları ve başka şeylerle ilgili güvenlik kuralları da öğrenecekler. Çocuklar, trafik kazalarının ve sonuçlarının en sık nedenleri konusunda bilgilendirilecekler.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ”En büyük yaştaki öğrenciler nasıl ilk yardım yapacaklarını ve karayolu trafiğinde ortaya çıkan çatışmaların nasıl barışçıl bir şekilde çözeceklerini öğrenecekler. Öğretmenler için talimatlar da hazırlandı” denildi.

Eğitime ebeveynlerin yanı sıra Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Yol Güvenliği Enstitüsü, Bulgaristan Otomobilciler Birliği ve Bulgaristan Kızılhaç Örgütü’nde görevli uzmanlar da katılabilirler. Çocuklara not verilmeyecek, ancak öğretmenler onları verilen ödevleri nasıl daha iyi yerine getirecekleri ve yol kazalarını sınırlamada aktif olarak nasıl yer alacaklarını yönlendirmek zorunda kalacaklar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS