Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Üçtepe Köyü Camisi Yenilendi

Üçtepe Köyü Camisi Yenilendi

28 Eylül 2018

Kırcaali İlçesi’nin Tri Mogili (Üçtepe) köyündeki komple yenilenen cami, Cuma namazından önce sağlık ve bereket için mevlit okutulmasıyla yeniden ibadete açıldı.

Mevlit programı eski Başmüftü Fikri Sali ve köy imamı Selahattin Behçet tarafından icra edildi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Mevlid-i Şerif ve ilahiler okunmasıyla devam etti.

Caminin onarımı için gerekli kaynaklar, hayır sahiplerinin yardımları ve Kırcaali ve Çernooçene (Yenipazar) belediyelerinin maddi destekleriyle sağlandı.

Yenileme çalışmaları kapsamında çatı yapısı tamamen yenilendi. Duvarlar ve zemin güçlendirildi ve sıvandı, beton döküldü ve yer döşemeler değiştirildi. Eskimiş ahşap doğramalar, PVC ile değiştirildi ve başka çalışmalar yapıldı.

Köyün imamı Selahattin Behçet, caminin asırlık bir tarihe sahip olduğunu söyledi. Caminin tadilatı en son 27 yıl önce, yani 1991'de yapıldı. Yakın tarihte adını duyuran din adamı Selahattin Ramadan bu camide vaazlar verdi. Selahattin Ramadan, 1992-1998 döneminde Kırcaali Bölge Müftülüğü görevinde bulundu.

Tri Mogili Köyü Muhtarı Tasim İbrahim ve cami cemaati hayır sahiplerine ve Kırcaali ve Çernooçene belediyelerine caminin yenilenmesine verdikleri destek için şükranlarını dile getirdiler.

Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman programa teşrif etti. Burada yaptığı konuşmada Aydın Osman, yıllar yılı bölgenin kültürel mirasının korunmasına yönelik faaliyetleri her zaman desteklediklerini söyledi.

Programa katılan herkese Tri Mogili köyü sakinleri tarafından hazırlanan pilav yemeği ve pişi ikram edildi.

Kaynak: İsmet İsmail


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS