Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Belediye başkanları sel baskınlarını önleme çalışmaları için devletin kaynak sağlamasını istedi

Belediye başkanları sel baskınlarını önleme çalışmaları için devletin kaynak sağlamasını istedi

02 Ekim 2018

Sadovo Belediye Başkanı Dimitır Zdravkov, Bulgaristan Ulusal Radyosu’nun (BNR) Horizon programına verdiği demeçte, “Her Belediye Başkanı, belediyesinin zayıflıklarının nerede olduğunu biliyor ve sel baskınlarını önleme çalışmalarına ayrılan mali kaynaklar olduğu zaman, beş yıl gibi kısa bir sürede gözle görünür bir etkiye sahip olacağız ve her yoğun yağıştan sonra sel meydana gelmeyecek. Önleme çalışmaları için gereken kaynak, devlet bütçesinden gelebilir” diye kaydetti.

Belediye Başkanı, ”Belediyelere sermaye harcamaları için hedefli fonlar sağlandığı gibi aynı şekilde önleme çalışmaları için de sağlanabilir. Başbakanlık Bakanlıklar Arası Afet ve Acil Durumlar Komisyonu 80 milyon leva bütçeye sahip ve bu bütçe, söylemek istemezdim, ama ne şekilde ve nasıl bilinmez bazı belediyeler arasında paylaştırılıyor. Bunların hangi belediyeler olduğunu yoklarsanız göreceksiniz ki, Komisyon ile ilgili olan herhangi bir sel baskınlarını önleme çalışmaları söz konusu değildir” dedi.

Belediye Başkanı, Sadovo İlçesi’nde dört yıl önce meydana gelen selle ilgili örnek verdi. Sel felaketinin yol açtığı hasarların giderilmesine yönelik yapılan harcamalar için üç yıl sonra kaynak aktarımı yapıldığını belirten Zdravkov,”Yardım için Maliye Bakanlığına başvurdum. Bana mektupla cevap verildi. Halihazırda Sağlık Bakanı olan o zamanki Maliye Bakan Yardımcısı tarafından gönderilen mektubu hala koruyorum. Bakan Yardımcısı, kredi çekmemi veya kendi paramızla finanse etmemizi önerdi. Ben soruyorum-birkaç kere kaynak sağlanan belediyelerin hangilerine bu şekilde cevap verildi. Devlet yoksa bazıları için anne, bazılarına ise üvey anne mi olacak?” diye retorik soru sordu.

Çepelare Belediye Başkanı Slavka Çakırova, Bakanlıklar Arası Afet ve Acil Durumlar Komisyonu bütçesinin nasıl dağıtıldığının belli olmadığını doğruladı.

Çakırova,”Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği, sel baskınlarını önleme çalışmalarının finanse edilmesine ilişkin bir mekanizma oluşturulmasını öneriyor” diye belirtti. Çepelare Belediye Başkanı’nın ifadesine göre ilk önce belediye ve valilik düzeyinde kritik noktaları içeren planlar hazırlanması gerekir ki devlet, bir sonraki bütçenin oluşturulmasından önce bilgi sahibi olsun ve ne kadar finansman gerekli olduğuna karar versin.

Çakırova, “Devlet, bu kaynakların bir, iki, üç veya beş yıl için öngörüleceğine karar versin ve her bir belediye bu tür çalışmaların ne şekilde yapılacağına yönelik bir plan hazırlasın” dedi.

Bugün Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği Yıllık Buluşması’nın ikinci günü programı kapsamında belediye başkanları, belediyelerin afet ve acil durumlarda karşılaştıkları sorunları ve kamu düzenini nasıl garanti edeceklerini ele alacaklar.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS