Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7275 Lv.
GBP GBP 2.2004 Lv.
TRL TRL 0.3235 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2018
HABERLER » Bulgaristan
Yurtdışında doğan çocukların altı ay içerisinde nüfus kaydı yapılmalı

Yurtdışında doğan çocukların altı ay içerisinde nüfus kaydı yapılmalı

02 Ekim 2018

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı basın merkezinden verilen bilgiye göre yurtdışında bulunan Bulgaristan vatandaşları, orada doğan çocuklarının doğum belgelerini aldıktan sonra altı ay içinde bulundukları ülkedeki Bulgaristan diplomatik temsilciklerine, Bulgaristan’da daimi adresi belirten bir başvuru ile birlikte belgenin tasdikli bir kopyasını ya da orijinalini göndermek zorundadırlar.

Yurtdışında doğan çocuğun ebeveynleri doğrudan Bulgaristan’daki belediyelere ya da Bulgaristan diplomatik temsilciliklerine, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ile sözleşmesi olan bir tercüme firması tarafından yapılan yasal doğum belgesinin noter onaylı Bulgarca tercümesini verebilirler. Bir Bulgar firması tarafından yapılan tercümenin tasdiki Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İlişkileri Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır.

Bulgaristan’da nüfus kayıt işlemlerini yapan kurum çocuğun ismini yurt dışında hazırlanan doğum belgesinde olduğu gibi yazar. Ebeveynler, yurt dışında doğan çocuklarının Bulgaristan’da nüfus kayıt işlemleri yapılırken Bulgar isimleriyle yazılmasını arzu ederlerse, bunun için yurt dışında çocuğun doğum belgesini hazırlayan kuruma başvurmaları gerekir.

Yabancı ülkenin mevzuatına göre yeni doğan çocuğun Bulgar ismiyle yazılmasına imkan verilmemesi veya yabancı ülkenin mevzuatının izin vermesine rağmen ebeveynlerinin çocuğunun Bulgar ismiyle yazdırılması için başvuruda bulunmamaları halinde Bulgaristan’da nüfus kayıt işlemlerini yapan kurum, çocuğun ismini yurt dışında hazırlanan doğum belgesinde nasıl yazılıysa aynı şekilde yazar. Bulgaristan’da çocuğun nüfus kayıt işlemleri yapıldıktan sonra ismi, ancak mahkeme yoluyla değiştirilebilir.

Yabancı bir ülkede ebeveynleri Bulgaristan vatandaşı olan çocuk doğum belgesi hazırlanırken yabancı ülkenin mevzuatının yukarıdaki kurala uygun olarak isimleri yazma imkanını açıkça belirtmediği durumlar hariç ebeveynler, nüfus kayıt işlemlerini yapan kuruma çocuğun üç adını da söylemek zorundadırlar ve bu üç ismin de doğum belgesine yazılmasını talep etmelidirler.

Çocuk doğum belgesi, Bulgaristan’ın yasallaştırmadan muafiyet sağlamak için aralarında hukuki yardım sözleşmesi bulunmayan bir ülkede çıkarılmışsa, daha sonra bu ülkedeki Bulgaristan diplomatik temsilcilikleri tarafından onaylanan 12 No'lu Lahey Sözleşmesi'ne göre apostil edilerek yasallaştırılır veya o ülkenin Dış İşleri Bakanlığı tarafından onaylanır.

Yasallaştırmadan muafiyet sağlamak için Bulgaristan’ın hukuki yardım sözleşmesi imzaladığı bir ülkede doğan çocuğun doğum belgesinin yasallaştırılmasına gerek yoktur.

Yurt dışında doğan çocuğun ebeveynleri, ilgili Bulgar belediyesinden çocuğun Bulgaristan vatandaşlık numarasının yazılı olduğu bir doğum belgesine sahip olduğuna ilişkin belge aldıktan sonra çocuğa pasaport çıkarılması için başvuruda bulunabilirler.

Çocuğun nüfus kayıt işlemlerinin yapıldığı belediye annenin daimi ikametgah adresinin bulunduğu belediyedir. Eğer anne Bulgaristan vatandaşı değilse çocuğun nüfus kayıt işlemleri, babanın daimi ikametgah adresinin bulunduğu belediye tarafından yapılır.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Ziyaretci sayısı: 5543


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS