Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Türk Acıbadem Sağlık Hizmetleri Grubu, Bulgaristan Pazarından Çekiliyor

Türk Acıbadem Sağlık Hizmetleri Grubu, Bulgaristan Pazarından Çekiliyor

08 Ekim 2018

Bulgaristan basınında çıkan haberlere göre Türkiye’de tanı ve tedavi alanında lider sağlık kurumu Acıbadem Sağlık Hizmetleri Grubu, Bulgaristan pazarına girmesinden 2 yıldan biraz fazla bir süre sonra ülkeden çekiliyor.

Holding, Bulgaristan’da sahip olduğu hastaneleri satmak için fiyat tekliflerine açıktır. Tokuda Hastanesi, City Clinic- Acıbadem hastaneleri, Burgaz’da Kardiyoloji Hastanesi ve Tıp Merkezi, Varna’da Sağlık Merkezi ve daha birkaç sağlık şirketi söz konusudur.

Kaynakların verdiği bilgiye göre holdingin, Bulgaristan’daki mal varlıklarının satışına ilişkin kararı ana şirketin yeni finansal kaynaklara ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır.

Acıbadem’de pay sahibi olan yatırım holdingi Integrated Healthcare Holdings (IHH) son zamanlarda ciddi mali sorunlar yaşıyor. Affin Hwang Capital raporuna göre Eylül’ün ortasında fona ait hisse senetlerinin değerleri son 43 ay içinde en düşük seviyesine düştü.

Zorluklarla başa çıkmak için İHH, borçlarını yeniden yapılandırmayı, giderlerini azaltmayı ve varlıklarını satmayı planlıyor. Bulgaristan’daki mal varlıklarının satışına yönelik pazarlama çalışmaları Raiffeisen İnvestment Şirketi tarafından yürütülüyor.

Acıbadem City Clinic Şirketi İcra Müdürü İvan Angelov, konuyla ilgili yorum yapmadı, bilgileri de doğrulamadı. Angelov, ülkemizde en büyük özel sağlık hizmet sunucusu Acıbadem’in Bulgaristan’da şirket ortağıdır.

Şimdilik şirketin mali tablolarına göre çok başarılı değildir. 2016 ve 2017 yıllarında Acıbadem City Clinic Şirketi toplam 24 milyondan fazla kayba uğradı.

Zararın büyük kısmı - 16 milyon leva, şirketin faaliyete başladığı birinci yılında oluştu. Geçen yıl değer kaybı tutarı yarı yarıya düşürüldü ve 8 milyon levadan biraz fazlaydı. Aynı zamanda gelirlerde neredeyse iki kat artış oldu. 2016 yılında gelirler 53 milyon leva iken geçen yıl 123 milyon levayı aştı.

Dev sağlık şirketi

Bundan 2 yıldan biraz fazla bir süre önce Acıbadem, bünyesinde Bulgaristan’ın en büyük özel hastanesini bulunduran Tokuda Grup’un yüzde 100 hissesini satın aldı, ayrıca City Clinic Grup ile birleşmeye yönelik nihai sözleşme imzaladı.

Tokuda, Bulgaristan’ın en büyük özel hastanesi ve yılda 274 000 hastaya hizmet veriyor. Hastanede yılda 13 000 ameliyat yapılıyor ve 1000’den fazla çocuk doğuyor. Bünyesinde ülkedeki en büyük tanı ve danışmanlık merkezi bulunuyor.

City Clinic zincir hastaneler, üç hastane ve Sofya, Varna ve Burgaz şehirlerinde üç sağlık merkezinden oluşuyor. Zincir hastaneler, onkoloji ve kardiyoloji merkezleri olmak üzere iki yeni merkez açarak faaliyetini genişletiyor.

Toplam 125 milyon avro varlıkları satın alıp iki dev sağlık şirketi birleştirerek Acıbadem, Bulgaristan’da en büyük özel sağlık hizmet sunucusu haline geldi.

Varlıkların satışı ve borçların yeniden yapılandırılması

Acıbadem’de pay sahibi olan yatırım holdingi İHH Healthcare Berhad, Türkiye ve Asya ve Kuzey Afrika’da bir dizi ülkede faaliyet yürütmektedir. Holding, piyasanın sermayeleştirilmesinde dünyanın ikinci büyük sağlık hizmetleri grubudur. Dokuz ülkede 10 000’den fazla hasta kapasitesi olan 49 hastaneye sahiptir. Bu hastanelerde çalışan sayısı 35 000’i aşmaktadır.

Toplam 17 hastane ve 10 tıp merkezinde bin 2500’nin üzerinde yatak kapasitesi ile farklı sağlık hizmetleri sunan Acıbadem, Türkiye’nin önde gelen özel sağlık şirketlerinden biridir. İHH Healthcare Berhad, Acıbadem’in yüzde 60’ının sahibidir.

Acıbadem, Avrupa’da Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Acıbadem Uluslararası Tıp Merkezi, Acıbadem Sistina Hastanesi, Makedonya’da bir tıp merkezi ve Bulgaristan’da sahip olduğu tedavi ve sağlık kuruluşlarıyla temsil edilmektedir.

Hindistan, Malezya ve Çin’e ciddi miktarda yaptırımlarından sonra ana şirket İHH Healthcare Berhad, mali sıkıntılar çekmeye başladı. Eylül ayının ortalarında yatırım holdingin hisse senetlerinin değerleri son 43 ayda en düşük seviye olan yüzde 4,35 oranla düştü. Net tutar ise yüzde 48 oranda azaldı ve 54,9 milyon Amerikan dolarına kadar düştü.

Affin Hwang Capital raporuna göre bunun temel nedeni TL’nin değer kaybetmesidir. Merkezi Türkiye’de bulunan Acıbadem Sağlık Hizmetleri Grubu, İHH’nin toplam gelirlerinin üçte birini sağlıyor ve grubun büyümesinin ana motorudur. Buna rağmen yılın ikinci çeyreğinde holdingin kazanç oranı yüzde 14 arttı, ancak bu artış Singapur’da faaliyet gösteren şirketlerinden ileri gelmektedir.

Türkiye’de çektiği zorluklarla başa çıkmak için İHH, borçlarını avro ve Amerikan dolarından Türk lirasına çevirmeyi, sermaye giderlerini azaltmayı ve önemli olmayan varlıklarını satmayı planlıyor. Holdingin borçlarının yüzde 50’si Acıbadem’den kaynaklanıyor. İHH, yılsonuna kadar hizmete açılması beklenen Türkiye’deki Acıbadem Altunizade Hastanesi’ne bel bağlıyor.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS