Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
Eski arabalar için yüzde 30 daha fazla vergi ödenecek

Eski arabalar için yüzde 30 daha fazla vergi ödenecek

08 Ekim 2018

Ulusal Üçlü İşbirliği Konseyi 2019 için bir dizi vergi yasasını onayladı. Konsey toplantısında gerek işverenler gerekse sendika temsilcileri hazır bulundu. Kurumlar Vergisi Kanunu’nda, Kişisel Gelir Vergisi Kanunu’nda, Katma Değer Vergisi Kanunu ve Yerel Vergi ve Ücretler Kanunu’nda değişiklikler yapılması öngörülüyor. Değişiklik önerilerinin hükümet toplantısında tartışılması bekleniyor.

Ulusal Üçlü İşbirliği Konseyi toplantısından sonra basın açıklaması yapan Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov,”Çok başarılı bir toplantımız oldu, nadiren oluyor, ama bu bir gerçek” dedi.

15 yaşındaki arabaların vergisi, Avrupa Birliği (AB) gereklilikleri nedeniyle yüzde 30 artarken, 20 yaşındaki daha eski arabalar için sadece yüzde 10 daha fazla vergi ödenecek. Bu da Podkrepa Emek Konfederasyonu’nda şaşkınlığa neden oldu. Yerel Vergi ve Ücretler Kanunu’nda değişiklikler yapılarak eski arabalara yönelik çevre vergi tutarlarının artırılmasına karşı çıkan sendikalar, bu kararın daha düşük geliri olan kişilerin cebini yakacağına ve onların yeni araba satın alamayacağına dair uyarıda bulundu.

Podkrepa Emek Konfederasyonu ve Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB), hangi araçta katalik konvertöre sahip olup olmadığının kontrol edilmesinin zor olacağı argümanı ile katalizörlü araçlara yönelik kolaylığın kaldırılmasına da karşı çıktı. Podkrepa Emek Konfederasyonu’nda görevli ekonomi uzmanı Vanya Grigorova’nın ifadelerine göre bu kabul edilebilir bir gerekçe değil, çünkü her araba yıllık teknik denetimden geçmekte ve katalitik konvertör olup olmadığını tespit etmek kolaydır.

İlk hesaplamalara göre vergide bu pahalılaşma ülkede yaşı 10’ün üzerinde olan 2,5 ile 3 milyon arabayı etkileyecek.

Birinci ve temel ev için vergide yüzde 50 oranında indirim uygulanmaya devam edecek, ancak ev sahibi başka bir şehirde ikinci bir daire sahibiyse onu da temel evi olarak beyan ederek yüzde 50 oranındaki indirimden faydalanamayacak. Elektronik sistemler arasındaki bağlantı bu tür fırsatların önünü kapatacak ve birden fazla ev sahibi olan vatandaşlar sadece birisi için vergiden indirim hakkını kullanabilecekler.

Sendikalar, daha büyük bir sosyal adalet için bir kez daha vergisiz tutar uygulanması ihtiyacını hatırlattı, ancak bu defa da konu gelecek bütçe ile ilgili gündemde değil.
Bulgaristan İktisat Odası’nın önerisi üzerine, işverenlerin çalışanlara verdiği şirketlerinde çalıştıklarına ilişkin belgeler kaldırılıyor. Bu tür bir bilgi Milli Gelir Ajansı’ndan elektronik olarak idari yoldan temin edilecek. Bu değişiklik tüm sosyal ortaklar tarafından takdir edildi, ancak 2020 yılında yürürlüğe girecek. Buna ilişkin karar, Bulgaristan İktisat Odası Başkanı Radosvet Radev’in teklifi üzerine alındı. Radev, oybirliği ile Ulusal Üçlü İşbirliği Konseyi Başkan Yardımcısı seçildi.

İş dünyasının talebi üzerine zorunlu denetime tabi olan şirketlerin ciro eşiği artacak ve böylece onların sayısı azalacaktır. Halihazırda Bulgaristan’da bu tür şirket sayısı 4 milyondur. Valeri Simeonov, daha Çarşamba günü Bakanlar Kurulu toplantısında küçük ve orta ölçekli şirketlerin denetimden muaf tutulması için ciro eşiğinin 8 milyon levaya yükseltilmesine yönelik teklif sunmayı üstlendi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 694
-Son 24 Saat Test Sayısı:346
-Toplam Vaka Sayısı:2 519
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:6
-Toplam Vefat Sayısı:140
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 090
-Son 24 Saat İyileşenler:26All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS