Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7275 Lv.
GBP GBP 2.2004 Lv.
TRL TRL 0.3235 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2018
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev: Yoksulluk, mevcut sağlık, sosyal, eğitim modelleri ile giderilemez

Cumhurbaşkanı Radev: Yoksulluk, mevcut sağlık, sosyal, eğitim modelleri ile giderilemez

09 Ekim 2018

Kendi himayesinde düzenlenen “Bulgaristan'da Eşitsizlikler ve Yoksulluk” konulu yuvarlak masa toplantısının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, “İstatistikler, Bulgaristan vatandaşları ile Avrupa Birliği (AB) vatandaşları arasında ortalama sekiz kat gelir farkı olduğunu gösteriyor.

Bir milyon 600 bin Bulgaristan vatandaşı, aylık 800 leva gelirle yaşıyor. Bulgarların çoğu 1000 leva altında aylık gelirlerle yaşıyor, ancak bu gelirler de onlara ekonomik güvenlik sağlamıyor. Çalışan vatandaşlar arasında yoksulluk sınırı olan 321 leva ile geçinenler var. Eşitsizlik, toplumsal gelişmenin özü ile derinden bağlıdır” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı’nın ifadelerine göre eşitsizlik aşırı boyutlara ulaşmakta, sosyal ve ekonomik sistemlerin verimlilik performansı düşüktür, devlet ve toplum sosyal taahhütlerini yerine getiremiyor. Yoksulluğun her toplum için bir sorun olduğu iyi bilinen bir gerçektir, yoksulluk yolsuzluk ve suç doğurur ve kişinin kendini gerçekleştirme şansı olmamasının nedenidir. Yoksulluk her şeyden önce dinamik bir toplumsal kalkınma ihtimalini ortadan kaldırır, bu yüzden konu bu kadar günceldir.

Radev,”Yüz binlerce Bulgaristan vatandaşı, yoksulluk içinde yaşıyor, temel insani ihtiyaçlarını karşılayamadıkları koşullar altında bulunuyor. Bazıları hayatları boyunca çalışmış, diğerleri şu anda çalışıyor, ama yoksulluğun eşiğinde bulunuyor” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı’nın ifadesine göre eşitsizlikler toplumdaki tüm sistemlerin bozulmasına yol açıyor ve Bulgaristan'da sistemler ortalama göstergelerin altındalar.

Radev, ”Bulgaristan'daki mevcut sağlık, sosyal, eğitim modelleri ile istatistik göstergeleri değiştirmek imkansızdır” dedi.

Düzenlenen yuvarlak masa toplantısında Bulgaristan'da yoksulluğun nedenleri, eşitsizliklerin kritik eşikleri, çalışanlara adil bir ücret ödenmesine yol açabilecek sosyal ve ekonomik modeller, piyasa ekonomisinde rekabetin gelişimi ve yeterli bir sosyal politika arasındaki dengenin nasıl kurulacağı, yabancı modellerin başarılı bir şekilde nasıl uygulanabileceği tartışıldı.

Cumhurbaşkanı, ”Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) rekor seviyelere ulaşmasından ne kadar bahsediyorsak, yoksulluktan da o kadar bahsetmemiz gerekiyor” diye kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 819


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS