Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
Sağlık Kasası Müdürü Dr. Deçev: Sağlık harcamaları büyük oranda artacak

Sağlık Kasası Müdürü Dr. Deçev: Sağlık harcamaları büyük oranda artacak

10 Ekim 2018

BTV televizyonuna verdiği demeçte Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) Müdürü Dr. Deço Deçev, “Toplum, sağlık harcamalarının her yıl büyük oranda artacağına hazırlıklı olmalı” diye kaydetti.

Dr. Deçev’in ifadesine göre birisi daha fazla paranın enjekte edileceği bir model sunduğunda ilk bakışta hayır dememeliyiz.

NZOK Müdürü,” Başına bir sağlık sorunu gelen herkes tarafından bireysel olarak karşılanan diğer kısmı artırmak istemezsek, hepimiz tarafından dayanışma içerisinde karşılanan bu kısmı artırmalıyız” dedi.

Dr. Deçev, iktidarın NZOK tarafından 10 gün sonra önerilen önlemleri onaylamadığı takdirde önümüzdeki iki yıl içerisinde sağlık harcamalarının ikiye katlanmasına hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

NZOK Müdürü,” Çünkü ilk önce 60 yaşından sonra ortalama her üç vatandaştan birinin kanser hastalığı belirtilerinin gelişeceği gerçeği bilinmelidir. Ortalama yaşam beklentisi arttıkça bu insanların sayısı artacaktır. Dünyada geliştirilen çok pahalı tedavi yöntemleri var, etkileri tartışılabilir, maliyetleri ayda 25 000 leva civarında, tedavi süresi 4 yıldır ve bir ilacın maliyetini onun etkinliği ile bağlayacak olan önlem getirilmezse sigorta ödemek zorunda olan insanlar olarak bizim için her şey şaşırtıcı olmaya devam edecektir. Hastaların ve doktorların 10 gün sonra duyacakları önerilerin, kanser hastalarını ve herhangi bir hastayı ilaç endüstrisinin sunduğu olanaklardan mahrum etmeyeceklerine” dair güvence verdi.

Dr. Deçev’in ifadesine göre NZOK’un ana sorunu kontrolün etkinliğidir.

Dr. Deçev,” Değişiklikler hazırlıyoruz, kontrol iki çok önemli hareketle bağlantılı- bir bilgi sistemi ve eylemler için siyasi destek. Organize grup, sağlık sigorta sistemini etkisiz hale getirmek için kontrol sistemini kullandı. Bu tür hareketleri kontrol etme yetkisine sahip olan denetim makamları NZOK Denetim Kurulu, Tıbbi Denetim İcra Ajansı ve Sağlık Bakanlığının denetim organlarıdır” diye ekledi.

Dr. Deçev,” Burada sektörün çıkarları ile ödeme yapanlar olarak bizlerin çıkarları arasındaki dengeyi konuşuyoruz. Endüstrinin kendisi, önerdiği şeyin hepimizin ve diğer insanların sağlık için ayırdığı kaynakların belirli finansal parametrelere girmesi gerektiğini ve hedeflerinin organize gruba yönelik kar hesaplamak için bu fiyatların şişirilmesi olmayan ilaç şirketlerini desteklememiz gerektiğini anlamalıdır. Tedavi kalitesi sağlayarak belirli bir fona yönelik uygun bir fiyata ilaç satmak isteyen çoğu ilaç firmasının uygulamalarını desteklememiz gerekir” diye kaydetti.

Meme kanseri tedavisi üzerinde duran Dr. Deçev,” Bu tedavi için Romanya kişi başına 80 sent, Macaristan 2, 7 avro, Polonya – 2,3 avro, Almanya - 3.7 avro, Bulgaristan ise 5 avro ayırıyor, yani Almanya'dan yüzde 30, Romanya'dan yüzde 600 daha fazla. Aynı zamanda insanların nasıl tedavi edildiğinin nesnel göstergesi, ortalama yaşam beklentisidir. 2000-2009 döneminde Bulgaristan'da kanser hastaları için 80 milyon ayrılmıştır ve ortalama yaşam süresi iki yıl uzamıştır. 2015 yılında kanser hastalıları için ayrılan kaynakların oranında yüzde 500 ile büyük bir yükselme oldu, yaşam beklentisi 7 ay uzadı” diye izah etti.

NZOK Müdürü,”2017 yılında 29 000 kanser hastasına yönelik yalnızca en gelişmiş cihazlarla hedefli kemoterapi tedavisi için NZOK tarafından yaklaşık 400 milyon leva ödeme yapıldı. Aynı zamanda 1,5 milyon insan için evde kullanılan ilaç grubu için yaklaşık 400 milyon leva verdik, yani yaklaşık olarak 50 kat daha fazla hasta için aynı miktarı veriyoruz. Yaşam beklentisini belirleyen başlıca hastalıklar bu grupta yoğunlaşmıştır ve bu grupta en yüksek oranda olmak üzere en sık rastlanan hastalıkların tedavi maliyetinin yüzde 25’i karşılanır. Bu gruptaki ilaçların maliyetinin yüzde 25’i karşılandığı için hiçbir zaman herhangi bir hasta örgütünün protesto eylemi yaptığınız göremezsiniz, ancak maliyeti tamamen karşılanan ve çoğu devletlere göre kat kat daha fazla ödeme yapılan ilaç grupları sürekli protesto edilir” dedi.

NZOK tarafından hazırlanan yasa tasarısı, kaydı yeni yapılan hastalara tedavi etkinliği temelinde ödeme yapılmasını öngörüyor, yani alternatif ilaçların aynı ve benzer etkileri olduğu durumlarda en etkili olanın maliyetinin karşılanmasını öngörüyor.

Dr. Deçev’in ifadelerine göre NZOK belirli alanlarda önde gelen uzman doktorlar olan 50 danışmanla çalışıyor, ancak bazen onların tavsiyeleri tıbbi nedenlerle değil, maddi nedenlerle motive edilmektedir.

NZOK Müdürü, herhangi bir terapinin belirlendiği genetik sonuçların manipüle edilip edilmediği gibi bazı hareketlerin büyüteç altına alınacağına dair uyardı.

Dr. Deçev, “Hastanın ağırlığının manipüle edilip edilmediği büyüteç altına alınacak, çünkü ilaçların dozları bu bazda belirlenir. Uzman tavsiyelerinin daha sonra bu danışmanın bizim koşullarda yüklü bir ücret ödenen klinik araştırma yapmakla görevlendirilmesi ile bağlantılı olmayan danışmanları tercih edeceğiz” diye belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:84 261
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 347
-Toplam Vaka Sayısı:2 560
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:22
-Toplam Vefat Sayısı:146
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:9
-Toplam İyileşenler:1 206
-Son 24 Saat İyileşenler:83All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS