Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’ın AB’de ana ticaret ortakları Almanya, İtalya, Romanya, Yunanistan, Fransa ve Belçika

Bulgaristan’ın AB’de ana ticaret ortakları Almanya, İtalya, Romanya, Yunanistan, Fransa ve Belçika

10 Ekim 2018

Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verilerine göre Ocak ve Ağustos ayları arasında Bulgar malı ürünlerinin ihracatı yüzde 1,5 azalırken, ithalat 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 7,2 arttı. Sekiz aylık dönemde gerçekleştirilen ihracatın değeri 35,07 milyar leva, ithalatın ise 40, 99 milyar leva oldu. Ağustos ayında ihracat yüzde 0,6 artarak 4,6 milyar levaya yükselirken, ithalat yüzde 0,1 oranında azalarak 4,9 milyar levaya geriledi.

Üçüncü ülkelere ihracat neredeyse dörtte bir düşüş gösterdi
AB dışındaki ülkelerle yaptığı ticarete ilişkin veriler, ihracatın yüzde 22,9 oranında azaldığını ve sekiz ayda ithalatın yüzde 4,6 oranında arttığını gösteriyor. İhracatın değeri 10,1 milyar leva, ithalatın ise 14,6 milyar levadır. Yalnızca Ağustos ayında üçüncü ülkelere yapılan ihracat önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21 azalırken, ithalat yüzde 10,9 artarak 2 milyar levaya ulaştı.

İhracatta en yüksek oranda artış, yüzde 55 oran ile hayvansal ve bitkisel kökenli yağlar ve mumlar sektöründe kaydedildi. İhracatta en yüksek oranda düşüş ise mineral yakıtlar, yağlar ve benzeri ürünler (yüzde 57,3 ) ve alkolsüz ve alkollü içecekler (yüzde 42,2) sektörlerinde kaydedildi.

Bulgaristan’ın anket döneminde ihraç ettiği malların yarısından fazlası Türkiye, Çin, Sırbistan, ABD, Makedonya ve Rusya’ya ihraç edildi. Bulgaristan’a en çok mal ithal edilen ülkeler ise Rusya, Türkiye, Çin ve Sırbistan oldu.

AB'ye ihracat ve ithalat çift haneli rakamda arttı

Ocak-Temmuz 2018 döneminde, Bulgaristan'ın AB ülkelerine yaptığı mal ihracatı 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 10,8 artarak 21,6 milyar levaya ulaştı. Sadece Temmuz ayında yüzde 11,8 oranında artış oldu ve ihracat değeri 3,5 milyar leva oldu. Bulgaristan'ın ana ticaret ortakları Almanya, İtalya, Romanya, Yunanistan, Fransa ve Belçika’dır. Bu ülkeler, Bulgaristan’ın AB ülkelerine ihracatının yüzde 68,6’sını oluşturmaktadır.

AB’den Bulgaristan'a yapılan mal ithalatı yılın ilk yedi ayında yüzde 11 artarak 23,4 milyar levaya yükseldi. Temmuz ayında ithalat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,7 artarak 3,5 milyar leva oldu. Almanya, İtalya, Romanya, İspanya ve Yunanistan’dan ithal edilen malların değeri en yüksektir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS