Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7182 Lv.
GBP GBP 2.2751 Lv.
TRL TRL 0.3194 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Nisan 2019
HABERLER » Bulgaristan
Başmüftü Mustafa Hacı, Başbakan Borisov ile görüştü

Başmüftü Mustafa Hacı, Başbakan Borisov ile görüştü

12 Ekim 2018

Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, bugün Başbakan Boyko Borisov ile yaptığı görüşmede Mecliste birinci okumada kabul edilen Dinler Kanunu’nda değişiklik yapılmasını istedi. Başmüftü, görüşmenin başında yaptığı açıklamada kanunda önerilen birkaç metnine dikkat çekmek istediklerini belirtti. Dr. Hacı, ”Yüksek İslam Enstitüsü meselesi, yabancı bir ülkenin etkisi altında olmaması ve çalışması için akreditasyon önemlidir” dedi ve ayrıca yurt dışından hoca temin etme imkanı verilmesini istediklerini de ekledi. Yüksek İslam Enstitüsü, yeterli sayıda öğretim elemanlarına sahip olmadığını ve bu yüzden şu aşamada başka üniversitelerden hocaların davet edilmesi gerektiğini söyledi. Başmüftü’nün ifadesine göre onlar, bu hocaların AB üyesi olan ülkelerden temin edilmesi yönünde çalışacaklar.

Dr. Hacı, “Bizim için devlet tarafından finanse edilecek ülkedeki dini azınlıklara mensup olanların genel nüfus oranının alt sınırı önemlidir. Bence nüfusun yüzde 1’inin altında olan dini cemaatlere de destekte bulunulması gerekir, çünkü onlar bizden daha az Bulgaristan vatandaşı değiller ve bu toplumun bir parçası olarak içindeki yerini bulmalılar” dedi.

Başmüftü, Meclis tarafından yasa tasarılarının birinci ve ikinci tur görüşmelerine Başmüftülük temsilcisinin davet edilmesini beklediğini belirtti.

Görüşme Bulgaristan’da farklı dinlerin finanse edilmesini düzenleyen Dinler Kanunu’nda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarılarıyla ilgili olarak Mustafa Hacı tarafından talep edildi. Başmüftü, dün milletvekillerin Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB), Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) tarafından Meclise sunulan kanun tasarısı ile İslam karşıtı tavırlarıyla bilinen “Birleşik Vatanseverler” koalisyonunun sunduğu kanun tasarısını birleştirme kararı almalarından sonra böyle bir görüşme talep etti. İki kanun tasarısı da ülkede dinlerin finanse edilmesi konusunda kısıtlamalar getirilmesini öngörüyor. Yurt dışından bağış kabul etmek yasaklanacaktır.

Ülkedeki temel dini cemaatlere yönelik finansman desteği sağlanması öngörülüyor. Devlet tarafından sağlanacak mali kaynaklar, din görevlilerinin ve dini kurumlarda çalışanların maaşlarının ödenmesi ve eğitim, sosyal, ibadet yerlerinin bakımı ve başka faaliyetler için harcanacak. Kanun tasarısında öngörülen destek miktarı siyasi partiler için finansman modeline göre belirlenecek. Dini cemaate yönelik destek miktarı en fazla 15 milyon leva olup din görevlilerinin maaşı öğretmen maaşı ile eşit miktarda olacak.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Ziyaretci sayısı: 1821


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Hayice 2018-10-16 11:09:27
Baş müftü Mustafa Aga Başbakan’a sadakatla devlete hizmet edeceğini söyledi gibi görünüyor.
Kendisi DS dosyaya sahip Hacı din dersi için Borisova ricada bile bulunmaya korkuyor.
Acilen değişmesi gerekiyor yerine hakiki Müslüman o da Türk kökenli bi de kesin ALLAHTAN korkan olmadı gerekiyor.
. 2018-10-21 20:21:22
Haber metnini okumadan mabadından çıkarım nasıl yapılır diye düşünüyorsanız Hayice'nin yorumunu okumanız örneklem edinmenize faydalı olacaktır. Adam hakiki Müslüman, Türk kökenli ve Allah'tan korkan birini koymak istiyor. Bu şartları taşıyan birini nasıl tespit edecek muamma. Hakiki müslüman tarifinin içinde Allah korkusunun var olduğunu varsayarak aslında adamın iki şey istediğini anlayabiliriz. Türk kökenli derken tek taraflı mı, yoksa tamamen her damla kanı mı Türk olsun? Umarız laboratuvarlarınız bunu tespit etmeye müsayittir.
. 2018-10-21 20:30:45
Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşı olan başmüftü doğal olarak müslüman cemaatinin gelişmesine katkı sağlayarak devlete hizmet etmiş olur. Görüşmenin amacı sorunların çözümünü sağlamak, haber metnini okuyanlar bunu rahat anlayabilirler. Yok Borisov'a ricada bulunamamazlarmış ta bilmem ne. Sanki Borisov rica edilince hayhay efendim deyip Mustafa Hacının eteklerini öpecek. Borisov tek başına karar alacak birisi değil, adam Vatansever Cephenin desteğiyle iktidarda. Fantastik çıkarım ve fantastik bekleyişte bulunmak sağlıklı bişey değildir. Cahilin kafasında uydurduğu sihirli değnekli din adamı yok. Peygamber dahi sihirli değnekle dolaşmamış, neyin beklentisini yaşıyorsunuz?!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS