Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
Stranca bölgesinde küçükbaş hayvanlarda veba hastalığı yayılıyor

Stranca bölgesinde küçükbaş hayvanlarda veba hastalığı yayılıyor

12 Ekim 2018

Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı (BABH) Hayvan Sağlığı ve Hayvanlara İnsancıl Davranma ve Yem Kontrolü Daire Başkanı Georgi Çobanov, “Küçük geviş getiren hayvanlarda veba hastalığı Stranca bölgesinde yayılmaya devam ediyor. Yeni yerleşim yerlerinde hayvanların kanında veba hastalığı virüsüne karşı oluşan antikorlar tespit edildi” diye açıkladı.

Çobanov, ”Antikorların tespiti, hayvanların vebadan muzdarip olduğu veya vebaya karşı aşılanmış olduğu anlamına gelir” diye izah etti.

Çobanov’un ifadelerine göre küçük geviş getiren hayvanlarda veba hastalığı, Bulgaristan’da sık görülmeyen bir hastalıktır. Böyle bir durumda hastalık virüsü belirli bir bölgede dolaşmadıysa ve hayvanlara bulaşmamışsa onlar antikorlar da geliştirmemişlerdir.

Çobanov, ”Antikorlar ya aşılama sonrasında ya da hastalık geçirme sonrasında oluşmaktadır. Piyasada kullanılabilecek böyle bir aşı yok ve hayvanlarımızın kanında antikorlar olmaması veya virüsün bulaşmamış olması bekleniyor”” dedi.

Çobanov, bu virüsün bulunduğu herhangi bir hayvanın kesinlikle bir salgın vakası olduğunu söyledi.

Birkaç gün önce Tarım Gıda ve Orman Bakanı Rumen Porojanov, son yapılan laboratuvar testlerde Stranca bölgesinde 256 hayvanda antikorlar tespit edildiğini açıkladı.

Stranca bölgesinde hayvanlarda veba hastalığından dolayı Avrupa Birliği (AB) tarafından getirilen kısıtlamalar 28 Aralık 2018 tarihine kadar geçerlidir. Bu, hayvanların sadece kısıtlamalar getirilen bölgede kesilmesi ve tüketilmesi gerektiği anlamına gelir.

Çobanov’un ifadesine göre hemen kesilmesi için hayvan kesimhaneleri dışında hayvanların bir yapıdan başka bir yapıya hareketi yasaktır, ancak bu bölgeden süt satın alınabilir, işlenebilir ve tüketilebilir.

Çobanov, ”Hastalık bulaştırmaması için hasta olan hayvanları izole etmeye çalışıyoruz” diye vurguladı.

18 Eylül 2018 tarihinde BABH, Bolyarovo bölgesinde veba hastalığı tespit edilen koyun sürüsü ile ilgili savcılığa başvurarak yardım istedi.

Çobanov, Yanbol ve Elhovo’daki vakalar dahil daha hastalığın başlangıcında savcılığa başvurulduğunu söyledi. Ancak şu aşamada bir cevap gelip gelmediği bilinmemektedir.

Çobanov, ”Bu yüzden bizim uyguladığımız temel önlemler önlemeye, hastalık virüsünün çiftliğe yayılmasına izin verilmemesine yöneliktir” dedi.

Çobanov’un ifadelerine göre çiftliğe yayıldığına göre hastalık insanlar tarafından bulaştırılmıştır.

Çobanov,” İnsanların işlerine devam edebilmeleri için bu enfeksiyondan mümkün olduğunca çabuk kurtulmamız gerekiyor” dedi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 694
-Son 24 Saat Test Sayısı:346
-Toplam Vaka Sayısı:2 519
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:6
-Toplam Vefat Sayısı:140
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 090
-Son 24 Saat İyileşenler:26All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS