Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de ücretsiz hepatit B ve C tarama testleri yapıldı

Kırcaali’de ücretsiz hepatit B ve C tarama testleri yapıldı

15 Ekim 2018

Bulgaristan Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva, Kırcaali’de ücretsiz hepatit B ve C tarama testleri başlattı. Tarama testleri, “Hepatite Veda Et” başlığı altında gerçekleştirilen kampanya kapsamında yapılmaktadır. Kampanya Meclis Sağlık Komisyonu’nun himayesi altında Ulusal Hepasist Hepatitle Mücadele Derneği ve HepAactiv Derneği tarafından organize edilmektedir. Tarama testlerinin başlatıldığı törende Karayançeva ile birlikte Milletvekili Adlen Şefket, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ve Kırcaali Valisi Nikola Çanev de yer aldı. Onlar, Kırcaali’nin merkezinde kurulan mobil laboratuvarda hepatit B ve C tarama testleri yaptırarak vatandaşlara örnek oldular.

Karayançeva, törene katılan Kırcaalilere hitaben konuşmasında, “İnsanların bilgilendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Bu, önleme gerektirir, çünkü hepatit B ve C semptomsüz gelişir. O yoldan ben de geçtim. Annem 1994'ten beri hastaydı. Şimdi tedavi için bir fırsat var. Gençlerin bilgilendirilmesi çok önemlidir. Erken aşamada hastalığın tedavisine başlanmalıdır” diye ifade etti. Karayançeva, hastalığın tedavisinde kalıcı sonuçlar alma imkanı olduğunu vurguladı.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Ulusal Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva’ya hepatitler için tarama kampanyasının himayesinde gerçekleştirilmesinden dolayı teşekkür etti. Kamu Sağlık Koalisyonu ile sosyal açıdan önemli hastalıkların önlenmesi konusunda aktif bir şekilde çalıştıklarını anımsatan Azis, daha 2014 yılında hepatit B ve C için tarama kampanyası düzenlediklerini belirtti. Belediye Başkanı, belediyenin köpek tenyalarından korunmaya yönelik bir kampanyayı da desteklediğini söyledi.

Vali Çanev, “Önleme son derece önemlidir” diye vurguladı. Önleyici tedbirler alınarak 2030 yılına kadar hepatit B ve C vakalarının sona ereceğine kanaat getirdi. Vali, tüm bölge sakinleri inisiyatife katılmaya çağırdı.

Kırcaali Bölge Sağlık Müfettişliği Müdürü Dr. Viktor Kirçev, istatistiki veriler sundu. 2015 yılında bir kampanya kapsamında bölgede 4 kişinin hepatit B virüsünü yakaladığını ve 3 tane viral hepatit C vakası tespit edildiğini bildirdi. Laboratuvarlarda 200’den fazla kişinin hepatit B ve C tarama testleri yaptırdıklarını kaydeden Dr. Kirçev, risk grubunun 45 yaş üstü olan vatandaşlar olduğunu belirtti. Bölge Sağlık Müfettişliği Müdürü, çocukların yüzde 96’sının hepatite karşı aşı yaptırıldığını ve bunun ülke için yüksek bir oran olduğuna dikkat çekti. Kırcaali Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Müdürü Dr. Magdalena Marinova, hastaların hastalık belirtisi olmaksızın hepatit B ve C virüs taşıyıcısı olup hastalığı başkalarına bulaştırabildiklerinin ve bu durumun da hastalığı çok tehlikeli kıldığının altını çizdi.
Organizatörler, Kırcaali’nin ücretsiz hepatit B ve C tarama testlerinin yapıldığı ülkede dördüncü şehir olduğunu söylediler.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS