Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7182 Lv.
GBP GBP 2.2751 Lv.
TRL TRL 0.3194 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Nisan 2019
HABERLER » Bulgaristan
Razgrad’da Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları Dördüncü Çalışma Toplantısı yapıldı

Razgrad’da Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları Dördüncü Çalışma Toplantısı yapıldı

15 Ekim 2018

13 Ekim 2018 Cumartesi günü Razgrad (Hazargrat) şehrindeki Karton Oteli’nde Avrupa Liberaller ve Demokratları İttifakı Genel Başkan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük tarafından organize edilen Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları Dördüncü Çalışma Toplantısı gerçekleştirildi.

Deliorman Halk Toplum Merkezi’nin ev sahipliğinde ulusal düzeyde yapılan toplantıya 90’ın üzerinde seçkin kültür adamı, halk toplum merkezi, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, ülke çapından ve Kosova’dan konuklar katıldı. Çalışma toplantısına konuk olarak katılanlar arasında HÖH Başkan Yardımcısı Ahmet Ahmedov, milletvekilleri İhsan Hakkı, Dr. Hasan Ademov, Bürhan Abazov ve İmren Mehmedova ve HÖH Razgrad İl Başkanı Sevgin Şükrü yer aldı.

Yoğun program iki panel şeklinde gerçekleştirildi. Birincisi "Bulgaristan’daki Türk Kültür Mirasının Korunması ve Yayılması” konulu, ikincisi “Bulgaristan ve Kosova’da Ana Dili Eğitimi” konuluydu. Başlıca Türk toplumuna yönelik faaliyetlerde bulunan halk toplum merkezleri, AB’nin rolü ve gençlerin halk toplum merkezlerinin faaliyetine karşı bakış açısı, Bulgaristan’daki Alevilerin kültüründe semah dansının yeri, ana dili eğitimi hakkında araştırmalar ve analizler ele alındı.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı da toplantıya teşrif etti. Sözü alan Karadayı, katılımcıları tebrik etti. Karadayı, hem ailelerde hem de okullarda ana dili öğrenmenin rolüne vurgu yapılması gerektiğini söyledi. HÖH Genel Başkanı, “Kimlik ve haysiyetimizi korumak için güçlü olmalıyız ve güçlü olmak için birlik olmalıyız. Bu şekilde devlet için faydalı olabiliriz” diye kaydetti.

Avrupa Liberaller ve Demokratları İttifakı’nın desteği ile organize edilen Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları Dördüncü Çalışma Toplantısı, katılımcılar arasında ateşli tartışmalarla sona erdi. Sofya'da başlayan bir dizi çalışma toplantısı, Rusçuk, Kırcaali ve şimdi de Razgrad'da devam etti. Katılımcılardan biri bir sonraki toplantının Plevne’de yapılmasını teklif etti.

Ertesi gün katılımcılar organizatörler tarafından düzenlenen şehir için kültür turuna katıldılar. Abritus Arkeolojik Koruma Alanı’nda inanılmaz sergiyi ve interaktif sergiyi ve tarihi Pargalı İbrahim Paşa Camiini gezdiler.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Ziyaretci sayısı: 1904


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


DepeSeli 2018-10-16 09:36:18
İlhan KÜÇÜK adı gibi küçük biri olarak hala utanmadan kalkmış halkın önünde boy göstermekte.
Ulan kel mamut sen önce BG parlamentosundan Türk dilini zorunlu müfredata alınmadı için konuşup konuştukların arkadında durarak çalışmalar yapsana.
İşte o zaman sana bay KÜÇÜK aferin deriz.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS