Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Razgrad’da Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları Dördüncü Çalışma Toplantısı yapıldı

Razgrad’da Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları Dördüncü Çalışma Toplantısı yapıldı

15 Ekim 2018

13 Ekim 2018 Cumartesi günü Razgrad (Hazargrat) şehrindeki Karton Oteli’nde Avrupa Liberaller ve Demokratları İttifakı Genel Başkan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük tarafından organize edilen Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları Dördüncü Çalışma Toplantısı gerçekleştirildi.

Deliorman Halk Toplum Merkezi’nin ev sahipliğinde ulusal düzeyde yapılan toplantıya 90’ın üzerinde seçkin kültür adamı, halk toplum merkezi, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, ülke çapından ve Kosova’dan konuklar katıldı. Çalışma toplantısına konuk olarak katılanlar arasında HÖH Başkan Yardımcısı Ahmet Ahmedov, milletvekilleri İhsan Hakkı, Dr. Hasan Ademov, Bürhan Abazov ve İmren Mehmedova ve HÖH Razgrad İl Başkanı Sevgin Şükrü yer aldı.

Yoğun program iki panel şeklinde gerçekleştirildi. Birincisi "Bulgaristan’daki Türk Kültür Mirasının Korunması ve Yayılması” konulu, ikincisi “Bulgaristan ve Kosova’da Ana Dili Eğitimi” konuluydu. Başlıca Türk toplumuna yönelik faaliyetlerde bulunan halk toplum merkezleri, AB’nin rolü ve gençlerin halk toplum merkezlerinin faaliyetine karşı bakış açısı, Bulgaristan’daki Alevilerin kültüründe semah dansının yeri, ana dili eğitimi hakkında araştırmalar ve analizler ele alındı.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı da toplantıya teşrif etti. Sözü alan Karadayı, katılımcıları tebrik etti. Karadayı, hem ailelerde hem de okullarda ana dili öğrenmenin rolüne vurgu yapılması gerektiğini söyledi. HÖH Genel Başkanı, “Kimlik ve haysiyetimizi korumak için güçlü olmalıyız ve güçlü olmak için birlik olmalıyız. Bu şekilde devlet için faydalı olabiliriz” diye kaydetti.

Avrupa Liberaller ve Demokratları İttifakı’nın desteği ile organize edilen Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları Dördüncü Çalışma Toplantısı, katılımcılar arasında ateşli tartışmalarla sona erdi. Sofya'da başlayan bir dizi çalışma toplantısı, Rusçuk, Kırcaali ve şimdi de Razgrad'da devam etti. Katılımcılardan biri bir sonraki toplantının Plevne’de yapılmasını teklif etti.

Ertesi gün katılımcılar organizatörler tarafından düzenlenen şehir için kültür turuna katıldılar. Abritus Arkeolojik Koruma Alanı’nda inanılmaz sergiyi ve interaktif sergiyi ve tarihi Pargalı İbrahim Paşa Camiini gezdiler.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS