Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
Dr. Kunçev: Gelecek yıldan itibaren tüm yaşlılar ücretsiz grip aşısı yaptırabilecek

Dr. Kunçev: Gelecek yıldan itibaren tüm yaşlılar ücretsiz grip aşısı yaptırabilecek

18 Ekim 2018

Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Dr. Angel Kunçev, kış mevsiminden önce geleneksel olarak yapılan bilgilendirme kampanyasını basın toplantısı ile tanıttı.

Dr. Kunçev, “Gelecek yıldan itibaren tüm yaşlılar ücretsiz grip aşısı yaptırabilecekler” diye bildirdi. Emeklilerin aşılama masrafları için devlet tarafından 2 milyon leva sağlandığı açıklandı. An itibariyle Bulgaristan'daki tüm emeklilerin aşılanıp aşılanmayacağı konusunda bilgi yoktur. Dr. Kunçev’in beklentileri, bu yaş grubundaki nüfusun en az % 10-15'inin viral suş ile büyük ölçüde eşleşen 4 valent aşısını yaptırmasıdır.

Ulusal Enfeksiyon ve Paraziter Hastalıklar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Todor Kantarciev,” Avrupa'da olduğu gibi Bulgaristan'da grip virüsü yok. Şu anda öksürük enfeksiyonları ve boğaz ağrısı ile burun akıntısı var. Bunlar grip yapmayan viral hastalıklardır. Ayın sonuna kadar ilk grip vakalarını bekleyebiliriz. Bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında bir patlama beklenebilir” diye kaydetti.

Gribe karşı antibiyotik kullanımına başlanmaması önerildi. Soğuk algınlığının geçmemesi halinde 5-6 gün sonra antibiyotiğe başlanılmalıdır.

Gelecek grip sezonunda sıra dışı bir şey beklenmiyor. Prof. Kantarciev’in ifadesine göre şu anda grip virüsleri İskandinav ülkelerinde ve Birleşik Krallık'ta dolaşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü Bulgaristan Ofis Müdürü Dr. Skender Scala, “Akut viral enfeksiyon, dünyada her yıl 500 000 ölüm vakasına neden olur” diye belirtti. Bu nedenle 2013 yılından itibaren aktif bir bilgilendirme kampanyası yürütülmektedir. Grip sezonunun başlangıcı Ekim ayı olarak kabul edilir. Enfeksiyona karşı en hassas olanlar yaşlılar ve bebeklerdir. Çoğu zaman virüs damlacık ve hava yolu ile bulaşır. Doktorların tavsiyesi enfekte olanların gazı bez kullanmaları ve evde durmalarıdır.

Dr. Kunçev,” Vatandaşların sadece yüzde 3'ü grip hastalığına karşı aşılanmış durumda” dedi. Dr. Kunçev, hastalığın çocuklar, kronik hastalıkları olan yetişkinler ve hamile kadınlar için en tehlikeli olduğunu hatırlattı. Hastalığın damlacık ve hava yolu veya kontamine yüzeylere dokunma ile hızla yayıldığını belirtti.

Prof. Kunçev’in ifadesine göre emeklilerin yüzde 10-15'i aşılanmak isteyecektir.

Dr. Skender Scala, “Farklı ülkelerde sağlık çalışanları arasında aşı kapsamı yüzde 2,9 ile yüzde 19,9 arasında bir seviyeye ulaşmıştır” dedi.

Bulgaristan pazarında iki grip aşısı var.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS