Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de işgücü piyasasında en çok aranan meslekler en düşük ücretli olanlar

Kırcaali’de işgücü piyasasında en çok aranan meslekler en düşük ücretli olanlar

19 Ekim 2018

Kırcaali Valiliğinden verilen bilgiye göre Kırcaali Bölge Kalkınma Konseyi’ne bağlı İstihdam Komisyonu toplantısında bu yıl ikinci kez yapılan Kırcaali ilinde işgücü piyasası ihtiyaçları hakkında anket çalışmasının sonuçları sunuldu. Komisyonun oturumu Kırcaali Vali Yardımcısı Leman Ali’nin başkanlığında yapıldı. 12 kurumdan temsilcilerinin yer aldığı bir çalışma grubu, bölgedeki 221 işverenin katıldığı anket verilerini özetledi. Bu işverenlerin yüzde 60’ının işyerleri Kırcaali il merkezinde bulunuyor.

Anket katılımcılarının üçte ikisi personel ihtiyacı duyduklarını ve önümüzdeki yarım yıl içinde yeni personel alacağını söylerken aile işletme sahipleri, aile dışından birilerini işe almayı düşünmediklerini ifade etti. Anket sonuçlarına göre işgücü piyasasında en fazla ihtiyaç duyulan meslekler arasında satış danışmanı, terzi, makine operatörü, aşçı ve inşaat elemanları yer alıyor. Firmalar, mevsimlik işçi değil, sürekli işçi personeli tercih etmektedir. Önümüzdeki üç yılda en çok işçi talebi üretim ve imalat sektörlerinde çalışanlara yönelik olacaktır.

Bunu tekstil, mimarlık ve inşaat sektörleri, tarım, ormancılık ve balıkçılık ve bilgi teknolojileri takip etmektedir. En çok ihtiyaç duyulan meslekler şoför, öğretmen ve doktordur. Diğer uçta gazeteci, diş teknisyeni ve kimya mühendisi bulunuyor.

Oturumda 1 Mayıs-30 Ekim 2017 döneminde gerçekleştirilen Kırcaali Bölgesi İstihdam Programı’nın uygulanmasına ilişkin 2017 raporu kabul edildi. Program kapsamında 45 iş pozisyonuna ilişkin 7 sözleşme imzalandı. Yolların bakımı, binaların ve sokakların onarımı, yerleşim alanlarının geliştirilmesi, temizlik, çevre düzenlemesi vb. faaliyetler için 143 457,65 leva harcandı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS