Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Dr. Atanas Dafovski, ölümünden sonra Kırcaali Fahri Vatandaşı unvanı ile onurlandırıldı

Dr. Atanas Dafovski, ölümünden sonra Kırcaali Fahri Vatandaşı unvanı ile onurlandırıldı

22 Ekim 2018

Dün 21 Ekim Kırcaali Günü münasebetiyle düzenlenen Kırcaali Belediye Meclisinin özel oturumunda ölümünün ardından ülkede adını duyuran Dr. Atanas Dafovski, Kırcaali Fahri Vatandaşı unvanıyla onurlandırıldı. Oturuma katılan 39 Meclis Üyesi oybirliğiyle Dr. Dafovski’nin Kırcaali Fahri Vatandaşı unvanıyla onurlandırılmasına ilişkin teklifi onayladı. Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, unvanın bir kez daha Kırcaali'nin manevi ve maddi yükselmesine sayısız ve önemli katkılarda bulunan bir şahsiyete verildiğini belirtti. 1939 yılından beri var olan bu gelenek üzerine yeni zamanlarda 39 kişi Kırcaali Fahri Vatandaşı unvanıyla onurlandırıldı.

Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, plaket ve diplomayı Dr. Dafovski adına yeğeni Slaveyko Dafovski’ye takdim etti.

Dr. Atanas Dafovski, 8 Nisan 1919 tarihinde Smolyan’ın (Paşmaklı) Petkovo köyünde dünyaya geldi. Savaşlara katıldı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra en büyük hayali olan tıp okudu. Tam puanla mezun oldu. Kırcaali bölgesine geldi ve bölge doktoru olarak çalıştı. Kırcaali Hastanesi İç Hastalıklar Bölümü Başkanı oldu. 1961 yılında Kırcaali Hastanesi Başhekimi görevine atandı. 23 yıl boyunca hastaneyi yöneten Dr. Dafovski’nin, hastanenin yeni binasının inşası konusunda çok emeği geçti. O dönemde hastanede 320 000 hasta tedavi edildi. Tıp Doktorluğu Ustası Ödülü ile ödüllendirilen Dr. Dafovski’nin ölümünden sonra adı hastaneye verildi.

Heyecanlı bir sesle katılımcılara hitaben konuşmasında Slaveyko Dafovski, Dr. Dafovski’nin bölgede sağlık alanında öncü bir doktor olduğunu kaydetti. Yeğeni Dr. Dafovski’nin Sofya’da çalışmaya davet edildiğini, ancak Kırcaalilere yardımcı olmak istediği için burada çalışmayı tercih ettiğini söyledi.

Belediye Başkanı’nın kararıyla bölgede eğitim ve kültüre büyük hizmet veren Teofana Tekelieva ve Kırcaali Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü Başkanı Dr. İvanka Ovçarova Kırcaali’nin Altın Şeref Nişanı ile ödüllendirildi.

Yaptığı konuşmasında Teofana Tekelieva,”Tarih unutulmamalıdır. Annesini herkes seviyor, ama özellikle vatanını sevmesi lazım” dedi. Tekelieva, Kırcaalileri aralarındaki ilişkileri dengelemek için çaba göstermeye çağırdı.

Dr. İvanka Ovçarova’nın ödülünü alan oğlu Dr. İvan Tanev, ödül için Kırcaali Belediyesi yönetimine teşekkür etti.

Belediye Başkanı Müh. Azis, konuşmasında, ”Belediyenin yönetimi olarak amacımız, daha yüksek yeterlilik ve hizmet kalitesi için vatandaşlara yönelik idari hizmetleri optimize etmektir. 1 Mart 2018'de ilçe sakinlerine yönelik 44 elektronik hizmet sağlamaya başladık. Bu hizmetler, sivil kayıt, belediye mülkiyeti, bölgede yerleşim birimleri, yerel vergiler alanında vatandaşlar tarafından en sık kullanılmaktadır. Elektronik hizmet uygulanmasıyla dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, ilçe sakinlerine hizmet verilmesi kolaylaştırıldı. An itibariyle Kırcaali Belediyesi, ülkede en çok sayıda elektronik hizmet sunan belediyedir” dedi.

Belediye Başkanı, 26 Mart 2018 tarihinde şehrimizde ülkedeki bu tip modern spor tesislerinin üç mücevherinden biri olan yenilenen Arena Arda Stadı’nın açılışı yapıldığını anımsattı. Müh. Azis,”Bu komple tadilat, 1961 yılında inşasından bu yana stadyumun komple tadilatının ilkiydi. Tadilat için 2 milyon levayı aşkın para harcandı. Tadilat projesinin ikinci aşamasına geçilecek. Belediyenin, müteahhit firmanın, devlet tarafından verilen mali destek sayesinde bugün modern bir tesise sahip olduğumuz için gururlanabiliriz. Harika uygulanan bir projeyle inşa edilen bu amaçlı stadyum, en üst düzeyde futbol karşılaşmaları yapılmasına yönelik çağdaş ulusal kriterlere uymaktadır” diye kaydetti.

Belediye Başkanı, “Bu yıl Nisan ayında 2,2 milyon levaya mal olan komple tadilatından sonra Belediye Kapalı Yüzme Havuzu tekrar hizmete açıldı. Şehrimiz neredeyse çeyrek asır aradan sonra yeniden modern bir spor tesisine sahip oldu. Sıradaki bu spor tesisinin hizmete açılmasının şehrimizin bir sonraki büyük sportif başarılarına, geleceğin şampiyonlarının yetişmesine katkı sağlayacağından, Kırcaali’nin ülkede ve Balkanlarda su topu merkezi olarak ününü yeniden canlandırmasına koşullar sağlayacağından eminim” dedi.

Hasan Azis, “Son yıllarda eğitim, belediye yönetiminin temel önceliğidir. Son 50 yıl içinde eğitim altyapısına en büyük yatırımı yapmaktayız. Belediyenin yatırım programı için öngörülen 21 milyon levadan 14 milyonu eğitim için ayrıldı” diye dikkat çekti.

Özel oturumda konuk olarak Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva, milletvekilleri Adlen Şefket ve Aleksandır Simov, Kırcaali Valisi Nikola Çanev, Kırcaali Kamu Denetçisi Rasim Musa ve başka davetliler hazır bulundular.

Meclis Başkanı Raif Mustafa, Cumhurbaşkanı Rumen Radev tarafından gönderilen tebrik mesajını okudu. Mesajında Radev,”Kırcaali, farklı kültürlerin beşiği ve eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahip. Kırcaali’yi daha da güzel ve çekici hale getireceğinize inanıyorum” diyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 694
-Son 24 Saat Test Sayısı:346
-Toplam Vaka Sayısı:2 519
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:6
-Toplam Vefat Sayısı:140
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 090
-Son 24 Saat İyileşenler:26All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS