Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Haziran 2019
HABERLER » Dünya
Başbakan Borisov, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El - Nahyan ile görüştü

Başbakan Borisov, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El - Nahyan ile görüştü

22 Ekim 2018

Başbakan Boyko Borisov, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) resmi ziyarette bulunuyor. Başbakan Borisov’un Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed El -Nahyan ile görüşmesinde temel konu ikili iş birliğini ilerletme fırsatları oldu.

Başbakan Borisov, yılın başında Bulgaristan ve BAE’nin Abu Dabi ve Sofya kentlerinde büyükelçilikler açmasının yanı sıra ülkemizin BAE ile ikili ilişkilerinin tarihinde bu seviyede ilk ziyaret olan federal monarşiye şu anki ziyareti gibi bu yönde yapılan gerçek adımları olumlu olarak nitelendirdi. Başbakan’ın ifadesine göre her iki başkentte daimi diplomatik temsilcilikler var olduğuna göre daha verimli işbirliği için önkoşullar yaratmak için siyasi diyalogu daha da geliştirmek önemlidir.

Başbakan Borisov, özellikle kullanılmayan ciddi bir potansiyelin bulunduğunu söylediği ticaret ve ekonomik bağların ve yatırımın geliştirilmesine vurgu yaptı. Borisov, Hükümetler arası Ortak Ekonomik İş birliği Komitesinin daha yoğun çalışmaları ile iyi fırsatların sağlanabileceğine dikkat çekti. Başbakan, hükümetin bilinçli bir şekilde çalıştığı ülkemizdeki olumlu iş ortamına dikkat çekerek, yüksek teknolojilerin ve yeniliklerin başarılı iş birliğinin geliştirilmesi için umut verici bir alan olduğunu belirtti. Ülkemizin bir takım başka avantajlara sahip olduğunu vurgulayan Başbakan, buna ek olarak BAE’nin son yıllarda Batı Balkanlar’a yönelik Bulgaristan'ın da fırsatlar sunduğu alanlara yatırım ilgisi gösterdiğini kaydetti.

Şeyh Muhammed bin Zayed El –Nahyan,”Bütün kalbimle iki ülkemiz arasındaki ilişkilerin gelişmesini ve güçlendirilmesini istiyorum” diye kaydetti. Abu Dabi Veliaht Prensi, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığına ilgi gösterdi. Ülkemizin Batı Balkan ülkelerinin kalkınma umutlarının Avrupa gündemine taşıma kararını vurgulayan Borisov, Şeyh Muhammed bin Zayed El –Nahyan’a mayıs ayında Sofya’da gerçekleştirilen Batı Balkanlar-AB Zirvesi’nde imzalanan bildirinin odak noktaları hakkında bilgi verdi. Bu bildiri ile tüm AB ülkeleri Batı Balkan ülkelerinin AB üyelik perspektifini desteklediğini doğruladı. Başbakan, Balkan ülkelerinde halkların farklı etnik gruplardan oluştuğunu, ülkemizin etnik hoşgörü örneği olduğunun altını çizdi.

Şeyh Muhammed bin Zayed El – Nahyan, ayrıca ekonomi, tarım, inşaat, teknoloji ve askeri sanayi alanlarında stratejik çıkarlara dikkat çekti. Abu Dabi Veliaht Prensi, Başbakan Borisov'un diğer Balkan ülkeleriyle müzakere ettiği ulaşım koridorlarına da özel ilgi gösterdi. Borisov, bölgedeki ulaşım koridorları konusu da dahil olmak üzere bölgenin kalkınmasıyla ilgili konuları görüşmek üzere kasım ayı başlarında Bulgaristan'da Bulgaristan, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin düzenleneceğini söyledi.

Başbakan’ın ifadesine göre Bulgaristan ve BAE, bölgelerindeki stratejik konumlarının tüm avantajlarını kullanmalı ve sırasıyla Avrupa ve Körfez'e yatırım ve ihracat niyetlerini gerçekleştirmek için birbiri için kapı rolünü üstlenmelidir. Başbakan ayrıca Bulgaristan’ın güvenlik gibi önemli bir alanda BAE ile etkili bir ortaklık kurmaya ilgi gösterdiğini de doğruladı.

Abu Dabi Veliaht Prensi, Bulgaristan’ı ziyaret etmek istediğini dile getirdi. Şeyh Muhammed bin Zayed El – Nahyan’a misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden Borisov, “Bulgaristan milli marşını burada duyup Bulgaristan halkı adına sizi selamlamaktan şeref duydum” diye ekledi.

Borisov’un başkanlığındaki heyette Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ve Maliye Bakanı Vladislav Goranov yer alıyor.

Borisov’un BAE’ye resmi ziyareti, bu ülke ile ikili ilişkilerinin tarihinde bu seviyede ilk ziyarettir.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 984


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Feys 2018-10-26 18:02:14
Kaşıkçı ya ilgili hiç bir haber çıkmadı bu sitede.
. 2018-10-28 11:52:11
Kaşıkçıyla ilgili niye haber çıksın? Desek gazeteci Sudi Arabistan'ın Sofya elçiliğinde öldürülse, yahut ölümde Bulgaristan'ın yahut Bulgaristan'la ilgilendirilebilecek birinin parmağı olsa tamam olmalı böyle bir haber.
Arapların elini kolunu sallaya sallaya Türkiye'de cinayet işlemeleri vahim bir durum, mesela Üsküp'te dahi buna benzer bir durum olabilir mi?
Feys 2018-10-28 13:58:05
Sen şimdi Üsküp değince küçümseme sene Makileri.
Kaşıkçı olayı dünya gündeminde.Evet güpegündüz ama pek İstanbul'un ortasında diyemeyiz, daha doğrusu araba kosolstlun ortasında.Cok büyük fark var. Burada önemli olanı TC istihbaratı olayı çözüp kontra operasyon
çekmesi. Arabistan yetkililer 3 kez resmi açıklamalarını yalanlamış oldular.
Yer yerden oynadı.
. 2018-10-28 18:38:17
T.C. istihbaratı diye bişey kalmadı malesef. MİT müsteşarlığı ileri gelen ülkelerdeki gibi sınırötesi operasyon yapmasını bırakalım ülkede olup bitenden haberi yok. Bilinçli olarak bu güzide kurum askeriye gibi yıpratıldı, yıllarca tecrübe edinmiş vatan aşkıyla özveriyle çalışanlarını maskara ettiler. Cemaatlere peşkes çekildiler, neticede ortada okyanusötesine göbek bağıyla bağlı siyasal islamın maşası olmaktan öteye geçemediler. İslamcılar operasyon düzenleyebilecek vasıfta değildirler. Abileri kulaklarına fısıldadıklarını yerine getirirler. ABD sudilere biraz daha silah satacak, o silahlar da bilin bakalım nerede kullanılacak?
Feys 2018-10-28 20:20:43
Silah satışı ticaret meselesi, zaten olan birseydi.Nerede kullanacaklarını bir fikrim yok. Birisinin varsa söylesin. Kaşıkçı olayında S.arablar tuka ima tuka nema oldu devletin ziyade kabile gibi refleks veriyorlar.
Veli Mutlu 2018-10-28 22:41:29
Dünyanın her yerinde kolayca öldürülebilecek bir insanın İstanbul'da göstere göstere hunharca öldürülmesi Türkiye'ye verilmiş bir gözdağıdır. Mesaj şudur: sunni dünyanın lideri sen değil prens Salman mendeburudur. Amaç müslüman müslümanı kırdırmaktır. Nasıl olacak bu? Şii İran'la Suud önderliğinde sunniler savaşa sokularak yapılacak. Büyük bir şii sunni savaşı çıkarsa Türkiye ister istemez sunni cephede yer alır diye düşünüyorlar.
Feys 2018-10-30 06:52:00
Fes
Açılışa katıldım mi, İstanbul'u olduğunu duymuştum.
fes 2018-10-30 08:02:05
Hayatımda hiç bir açılışa katılmadım katılmam da. Şakşakçılığı, militan olmayı sevmem. Ben çok bencil biriyim, her kim olursa olsun birine yaltaklanmayı kendi kişiliğime hakaret sayarım. Büyük bir yatırım, ama işe yarar olup olmadığı ileride ortaya çıkacak. İstanbul finans merkezi olacak diye her yere gökdelen diktiler; finans merkezi falan olmadı, camlı gökdelenler boş boş duruyorlar, gitti paracıklar oldu. Umarım Çavuşevsku'nun muhteşem sarayı gibi olmaz, Frankfurt hava alanının yerini alır. Öyle olursa vizyonları varmış aferin deriz.
Seyfettin Mumcu 2018-10-30 13:34:58
Boşuna umuyorsun fes, Çavuşevskinin sarayı en azından Romanya parlamentosu için kullanıyor, burası Kremikovski gibi hiç bir işe yaramayacak, çürüyecek. 2029 senesinde tamamlanacak diyorlar, yalan, miileti parasının nasıl carçur edildiğinin bir anıtı olarak öylece çürüyecek. Bunlardan bir mok olmaz fes.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET



Anket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR



All Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS