Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Hıristiyanlar Cemaati Başkanı Petır Garena’nın “İnsanların Türküleriyle” türkü albümü tanıtıldı

Kırcaali Hıristiyanlar Cemaati Başkanı Petır Garena’nın “İnsanların Türküleriyle” türkü albümü tanıtıldı

22 Ekim 2018

20 Ekim akşamı Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi salonunda Kırcaali Hıristiyanlar Cemaati Başkanı Peder Petır Garena’nın “İnsanların Türküleriyle” isimli türkü albümünün tanıtımı yapıldı. Farklı nesillerden ve din gruplarından Kırcaaliler ve şehrin misafirleri, orkestrasıyla akordeon üstadı Neşko Neşev ve Trakya Orkestrası’nın en genç folklor şarkıcısı Polina Stefanova’nın kendisine eşlik ederek ses yeteneğine sahip bölge papazının seslendirdiği türküleri dinlemeye geldiler.

Konsere katılan resmi konuklar arasında Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Edirne’deki Sveti Georgi Bulgar Kilisesi'nin Papazı Alexander Çıkrık, İstanbul’un Balat semtindeki Sveti Stefan Kilisesi’nin (Demir Kilise) restorasyonu ve onarımını yapan Türk mimar Fikriye Bulunmaz, ülkenin başka şehirlerinden ve kurumlarından temsilciler, Türkiye, Yunanistan ve Makedonya’dan davetliler, kültür adamları ve ulusal basın temsilcileri yer aldı.

Programın açılışını yapan Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis şunları belirtti: ”Elimde tuttuğum, 10 şarkı kaydı yapıp albümü çıkarmaya ve kamuoyuna tanıtmaya cesaret eden herhangi bir şarkıcının sıradaki albümü değil. Duygularımı dile getirmekte zorlanıyorum, çünkü af ile ceza arasında kalmıştık. Çünkü bu akşam bu salonda kimse olmayabilirdi. O zaman ceza olacaktı, ama bu olmadı. Diğeri oldu. Bu demektir ki, vermek istediğimiz mesaj alındı, hepimizin üstlendiği riske değdi, bu albümde yer alan türküler pek çok vatandaşımızın kalbine dokundu ve ben bunun için size teşekkür ediyorum”.

Programda Peder Petır Garena, albümünde yer alan Bulgarca, Türkçe ve Romanca türküler seslendirdi.

Akordeon üstadı Neşko Neşev, sürpriz yaparak kendi deyişiyle şimdiye kadar hiç kimsesin dinlemediği akordeonuyla “Rüya” ismini verdiği ilham verici bir parça çaldı.

Sanatçıya eşlik eden dans grupları arasında Kırcaali Kültür Evi’nin çatısı altındaki folklor grupları, Pırvi Na Horoto Foklor Grubu ve Kırcaali tiyatrosunun çatısı altındaki bale grubu yer aldı.

Programın sunuculuğunu BAN Sanat Araştırmaları Enstitüsü’nde görevli etnomüzikolog ve Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi’nde hocalık yapan Doç. Dr. Ventsislav Dimov yaptı.

Filibe Paisiy Hilendarski Üniversitesi Rektörü Dr. Zapryan Kozludjov da bir konuşma yaparak Peder Garena’ya tebriklerini sundu. Ayrıca Kırcaali’de farklı kurumlar tarafından papaza çiçek sunuldu.

Peder Petır Garena, “Tanrı bana Bulgar mıyım, Türk müyüm, Roman mıyım, ne olduğumu unutmamı istediği bir bölgede papaz yapma görevi verdi. Burayı karıştıran siyasetçilere inat tüm etnik grupların barış ve huzur içinde yaşadığı bir bölge söz konusudur. Siyasetçiler, halk arasında her türlü gerginlik yaratıyorlar. Buna rağmen bölge halkı el ele, yan yana yaşıyor ve bu şekilde kendini muhafaza ediyor” dedi.

Kırcaali’nin merkez kısmında bulunan Sveti Georgi Pobedonosets Kilisesi’nde görevli Bölge Papazı Garena, “Bulgaristan’da kötü bir şey oldu ve bu kötülük şehrimize yaklaşıyor. En kötü olan oldu, yoksulluğa, siyasi çalkantılara, savaşlara ve başımıza gelen her türlü kötülüğe rağmen Bulgar halkı, Türk halkı, çadırlarda yaşayan Çingeneler, hep türkü söylediler. Bugün de halk yoksul, ama türkü söylemiyor. İşaret bu. Kötü bir şey oldu. Ben kilisede, imam camide, insanlar türkü söyleyerek yüzyıllar boyunca hayatta kaldılar. Bu türküler Türkçe olsun, Bulgarca olsun, Çingenece olsun fark etmez, hepsi Bulgaristan’da söyleniyor ve bu türkülerin hepsi Bulgaristan türküleridir. Ben de biliyorum ki, Bulgaristan’da folklor, nasıl millete ait olursa olsun Bulgaristan folklorudur” dedi.

Etkinliğin sonunda pek çok izleyicinin katıldığı Belediye Başkanı’nın başında bulunduğu hora oyunu tepildi. Konserden sonra her katılımcıya Petır Garena’nın “İnsanların Türküleriyle” isimli türkü albümü hediye edildi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:84 261
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 347
-Toplam Vaka Sayısı:2 560
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:22
-Toplam Vefat Sayısı:146
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:9
-Toplam İyileşenler:1 206
-Son 24 Saat İyileşenler:83All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS