Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
AP Milletvekili Necmi Ali: Türkiye'ye AB yardımının kısıtlaması Brüksel-Ankara ilişkilerinin aleyhine

AP Milletvekili Necmi Ali: Türkiye'ye AB yardımının kısıtlaması Brüksel-Ankara ilişkilerinin aleyhine

23 Ekim 2018

Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali, 22 Ekim'de Strazburg'da Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda gelecek yıl için AB bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmasında, ”Türkiye'ye Katılım Öncesi Mali Yardım (IPA) II Programı kapsamında sağlanan fonların kısıtlanması, AB’nin ve Brüksel-Ankara ilişkilerinin aleyhinedir. Avrupa Parlamentosu'nun 2019 için toplam bütçesinin 1 999 milyar avro olması bekleniyor. Bu, Parlamento’nun genel idari harcama içindeki payının, son 15 yılın en düşük seviyesi olan % 18,5 seviyesinde kalacağı anlamına gelir” diye vurguladı.

Bulgaristan’ın AP milletvekili, ALDE adına Avrupa Parlamentosu’nun ve Avrupa Komisyonu dışındaki diğer kurumların bütçe raportörüydü. Necmi Ali, bu kurumların düzgün ve verimli çalışması için yeterli fon sağlanmasının gerekliliğini açıkladı. AP milletvekili, ”AB Konseyi tarafından onların arasından dördüne, yani Avrupa Birliği Adalet Divanı, Avrupa Bölgeler Komitesi, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi ve Avrupa Dış Eylem Servisi bütçelerinden yapılan kesintilerin geri alınmasını öneriyoruz. Kesintilerin geri alınmasının yanı sıra bazı durumlarda bütçelerin ek olarak artırılması da gereklidir. Bu kurumların AB'nin başarılı bir şekilde işlev göstermesinde ciddi rolü vardır” dedi.

AP milletvekili, konuşmasında ayrıca Türkiye için katılım öncesi program kapsamında sağlanan özellikle siyasi reformlar için desteğe yönelik fonların azaltılmasına odaklandı. Necmi Ali, “Avrupa Komisyonu tarafından yapılan öneriler üzerine bu amaç için ilk önce 244,1 milyon avroluk bir bütçe belirlendi, ancak AB Konseyi fonları neredeyse % 60 oranında azalttı. Buna ek olarak güney komşumuza yönelik fonlardan başka iki amaçlı için belirlenen miktar 66,8 milyon avro azaltıldı ve bu miktardan 50 milyon avro Türkiye'deki Mülteci Mekanizması kapsamında öngörülmüştü” diye yorum yaptı. AP milletvekili, kendi deyişiyle doğrudan Birliğin çıkarlarının zararına olan bu kararı desteklemediğini ifade etti. Necmi Ali,” Bu kısıtlamalar, Komisyonu AB-Türkiye ilişkilerini düzgün bir şekilde yönetme fırsatından mahrum bırakacaktır. Bu kaçınılmaz olarak Brüksel-Ankara ilişkilerini olumsuz etkileyecek” dedi.

Konuşmasının sonunda AP Milletvekili, “Bazı alanlarda çok büyük ve haklı olmayan kesintiler hariç 2019 bütçesine yönelik genel yaklaşımın doğru olduğuna inanıyoruz ve önümüzdeki uzlaşma prosedürü sırasında görüşlerimizi ileri süreceğiz” diye belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS