Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
05 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
AP, AB ülkelerini neo-faşist ve neo-Nazi gruplarını yasaklamaya çağırdı

AP, AB ülkelerini neo-faşist ve neo-Nazi gruplarını yasaklamaya çağırdı

25 Ekim 2018

Avrupa Parlamentosu faşizm, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının giderek kabul görmesinden endişe duyuyor ve AB Üye Devletleri'ni neo-faşist ve neo-Nazi gruplarını yasaklamaya çağırıyor.

AP milletvekilleri, bu gruplara karşı ciddi eylemler bulunulmamasının , Avrupa'da mevcut olan yabancı düşmanlığının boy göstermesini mümkün kıldığına katılıyorlar.

AP tarafından kabul edilen resmi kararda 2011 yılında Norveç'te 77 kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan, İngiliz milletvekili Joe Cox'un 2016 yılında öldürülmesinden ve İtalya'da faşist birliklerin AP milletvekili Fil Eleonora Fornza'ya karşı saldırısından bahsedildi. Belgede Polonya, Yunanistan, İtalya, Almanya, Fransa, İspanya, Letonya ve İskandinav ülkelerinde faşistlerin yer aldığı bazı olaylar da belirtildi.

AP milletvekilleri, bazı üye devletlerdeki aşırı sağ örgütlerin cezasızlığının, toplumu bir bütün olarak etkileyen şiddetin nedenlerinden biri olduğunu ve şiddetin siyahi Avrupalılar / Afrikalılar, Yahudiler, Müslümanlar, Romanlar, AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları, transseksüeller-LGBTİ bireyler ve engelli insanlar gibi belirli azınlıklara yönelik olduğunu iddia ediyorlar.

AP, bu suçların soruşturulması ve kovuşturulmasını sağlamak için emniyet müdürlüklerinde nefretle mücadele edecek birimlerin oluşturulmasını önerdi. Ayrıca, ulusal otoritelere neo-faşist ve neo-Nazi gruplarını ve Nazizm ve Faşizme hayranlık uyandıran ve yücelten her bir vakıf veya derneği etkili bir şekilde yasaklama çağrısında da bulundu.

Sosyal medya platformları ile işbirliği içinde internet üzerinden ırkçılık, faşizm ve yabancı düşmanlığının yayılmasına karşı önlem alınması gerekmektedir.

AP tarafından kabul edilen karara göre üye devletler ve ulusal spor federasyonlarının, özellikle futbol kulüplerinin, sorumlu kişileri kınayıp cezalandırarak genç taraftarlara, sivil topluma ait okullar ve kuruluşlara yönelik pozitif eğitim faaliyetlerini teşvik ederek stadyumlarda ırkçılığa, faşizme ve yabancı düşmanlığına ve spor kültürüne karşı mücadele etmeleri gerektirmektedir.

AP milletvekilleri, eğitimin, gençlerin tarih hakkındaki farkındalıklarının arttırılmasının önemini vurgulayarak geçmişte işlenen faşist suçların açıkça reddedilmesini talep etmektedirler. Onlar, Holokost ile ilgili gerçeğin anlamsızlaştırılmaması gerektiğini vurguladılar.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 05 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:87 890
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:223
-Toplam Vaka Sayısı:2 627
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:34
-Toplam Vefat Sayısı:159
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:8
-Toplam İyileşenler:1 390
-Son 24 Saat İyileşenler:68

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS