Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
Sayıştay: Organik tarım üreticileri, organik tarım değil, sübvansiyon alma derdinde

Sayıştay: Organik tarım üreticileri, organik tarım değil, sübvansiyon alma derdinde

29 Ekim 2018

Sayıştay tarafından yürütülen 2014-2020 Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı Tedbir 11: Organik Tarımın uygulanmasına ilişkin faaliyet ve işlemlerinin denetiminden çıkarılan sonuç şu: Organik tarım üreticileri organik tarımın değil, sübvansiyon alma derdindedir.

Tedbir, mineral gübre veya tarım ilacı kullanmadan organik bitki yetiştiriciliğini, arıcılığını ve hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte dezavantajı da vardır ki faydalanıcıların verimlilik kaybına uğramaları halinde bile telafi edici bir tazminat almalarına izin vermemesidir. Böylece yararlanıcıların % 82'si, gerçekleştirilen üretimden elde edilen kazançların, tedbir kapsamında verilen hibe miktarına karşı 1’e 1 ya da daha düşük bir miktarda gelir beyan eder.

Yerinde yapılan denetlemeler sonucunda çoğu durumda yetiştirilen organik tarım bitkilerinin yabani otların sardığı tespit edildi. Bu, verimlilik elde etmek için gerekli özenin gösterilmediğini açıkça göstermektedir.

Kontrol sistemindeki diğer bir büyük dezavantaj, organik tarım kurallarına uyulacağının garanti altına alınmamasıdır. Bu, büyük ölçüde organik üretim kurallarının uygulanması konusunda çok sayıda uzman personelin görevden ayrılmasından ve Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığı ve Devlet Tarım Fonu arasında tek bir bilgi sisteminin olmayışından kaynaklanmaktadır.

Denetimden çıkarılan temel sonuç organik tarıma olan ilginin yüksek olmasıdır. Bunun göstergesi, Organik Tarım Tedbirinin yararlanıcılarının sayısıdır. Onların sayısı sadece bir yıl içinde iki katına çıktı (2015'te 2 011'den 2016'da 4 235'e). Bununla birlikte 2017 kampanyası için, fon sıkıntısı nedeniyle yardım başvurularını kabul etme konusunda sınırlamalar getirilmiştir.

Bu nedenle Sayıştay, organik tarımın geliştirilmesi ve gerekli bakım ve tarım uygulamalarının sağlanması için ek kriterler getirilmesini tavsiye etti.

Diğer bir tavsiye, tüm zincir üzerinde kontrolü geliştirmek için kontrolleri kolaylaştırmak amacıyla birleşik bir bilgi sisteminin oluşturulmasıdır.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 694
-Son 24 Saat Test Sayısı:346
-Toplam Vaka Sayısı:2 519
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:6
-Toplam Vefat Sayısı:140
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 090
-Son 24 Saat İyileşenler:26All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS