Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7182 Lv.
GBP GBP 2.2751 Lv.
TRL TRL 0.3194 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Nisan 2019
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev: Geleneksel dini cemaatlerin faaliyetlerine dış müdahale olmamalı

Cumhurbaşkanı Radev: Geleneksel dini cemaatlerin faaliyetlerine dış müdahale olmamalı

02 Kasım 2018

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden verilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı ile yaptığı görüşmede,” Bulgaristan devleti, din adamları için istikrarlı bir sosyal ortam yaratmalı ve geleneksel dini cemaatlerin kurumlarının faaliyetlerine dış müdahaleyi engellemelidir” diye kaydetti.

Dinler Kanunu’nda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarının ilk okumada Meclis Genel Kurulunda kabul edilmesi ile ilgili olarak Radev,”Dini görevlilerin maaşlarının maliyetinin Bulgaristan devleti tarafından karşılanması, geleneksel dini cemaatlerin kurumlarının faaliyetlerine dış müdahaleyi engellemeye yönelik önemli bir adımdır” dedi.

Değişikliklerin bir kısmı, devletin bir yıl için dini cemaatlere 15 milyon leva destek vermesini ve bu desteğin ülke nüfusunun en az yüzde 1’ini oluşturan vatandaşların mensup olduğu dinlere yapılmasını öngörüyor. Radev,”Bulgaristan’da dini cemaatlerin kurumlarının faaliyetine ilişkin kanun tasarıları, geleneksel dini cemaatlerin temsilcileriyle yapıcı bir diyalog içerisinde hazırlanmalıdır” dedi.

Dr. Mustafa Hacı, Başmüftülüğü ve Bulgar Ortodoks Kilisesi’nin aynı görüşte olduklarının altını çizdi. Başmüftü, “Bu tür sorunların çözümünde devlet kurumları ile bağlantı halinde olmamız bizim için son derece büyük önem arz ediyor” diye vurguladı.

Görüşmede Devlet Başkanı, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünün faaliyetinin kendi gelenekleri temelinde gelişmesinden yana olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı, herhangi bir dinin siyasileştirilmesine kesinlikle izin verilmemesini ve Müslüman din adamlarının eğitiminin Başmüftülüğü’ne ait bir eğitim kurumunda ülkede uygulanan eğitim standartları doğrultusunda olması gerektiğini dile getirdi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Ziyaretci sayısı: 846


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Safiye 2018-11-04 11:21:29
Bulgaristan’da dini eğitim varmıışmı bilen var mı? Belki Feska bilir.
Bu kanun BG Müslümanların YÖK oluşu için çıkarıldı ve BOŞ müftülük bu yok olma kanununa destek veriyor.
K2 2018-11-04 18:56:47
Bulgaristan'da dini eğitim var: Mestanlı, Razgrad ve Şumnu'da ilahiyat liseleri var, Sofyada ise bir yüksek islâm enstütüsü var. Anadolu Üniversitesinin AÖF iki yıllık ilahiyat önlisans programı var. Farklı cemaatlerin kuran kursları adında yapılaşmaları var, belirli yerlerde ise vehabi sirayeti var. Ama gelgelelim tüm bu faaliyetler ne kadar verimli, ezbercilikten öte gidemeyen bir eğitim var, yani boş. Kuran müslümanların başkitabı ama onu Bulgarcaya tercüme eden ise Sofya Üniversitesi.
Başmüftülük arap vakıfları ve çeşitli cemaatlerle iç içe geçmiş durumda, seçim zamanı alenen DOST partizanlığı yaptı. İmam mı, siyasetçi mi anla anlarsan!...
K2 2018-11-04 19:02:55
Safiye "boş müftülüğü" dolduramadınız gitti ya... Ah sizler oralara bir geçseniz her taraf ezan sesine gark olacak, camilerde beş vakit namaz, mevlitler, dini eğitimler, seminerler olacak, parlamentodan her ihtiyacı cart diye geçireceksiniz... Eh... Hadi gayret kızım, dolduracaksın biraz daha uğraş!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS