Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 81’i Simeonov’un istifasını istiyor

Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 81’i Simeonov’un istifasını istiyor

05 Kasım 2018

Gallup Sosyolojik Araştırma Ajansı’nın yaptığı telefon anketi sonuçlarına göre vatandaşların % 81’i, Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov'un engelli çocukların anneleri hakkında kullandığı ifadelerinden dolayı istifa etmesi gerektiğine inanmaktadır. Yüzde 15’i tam aksini düşünüyor, diğerleri ise cevap vermekte tereddüt etmektedir. Hükümetin istifasına gelince vatandaşların yüzde 56’sı istifa etmesine karşı çıkarken yüzde 34’ü istifa etmesinden yana, diğerleri ise cevap vermekte tereddüt etmektedir. Yüzde 64’ü Başbakan Boyko Borisov’un da Simeonov’un tutumu ile ilgili sorumluluk taşıdığını, yüzde 31’i ise tam akdini düşünüyor. Diğer vatandaşlar cevap vermekte tereddüt etmektedir.

Bunlar, ülke genelinde 800 kişi arasında 27 Ekim'den 2 Kasım'a kadar verilerin maksimum temsiliyetini sağlayan bir panel metodolojisi kullanılarak yapılan bağımsız bir telefon anketinden elde edilen verilerdir. Olası sapma % 50’lik katılım oranı için ± 3.7. Örnekleme oranının % 1'i yaklaşık 55 bin kişiye eşittir. Anket araştırması, Devlet Yurtdışı Bulgarlar Ajansı’na yönelik operasyonlardan önce başladı.

Hemen hemen tüm demografik gruplar Simeonov’un istifasını tercih ediyor. Birleşik Vatanseverler koalisyonunun taraftarları istisnai durumdur. Onların yaklaşık % 60'ın istifaya karşı, % 40'a yakını ise istifadan yanadır. Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) taraftarları arasında tam tersi bir tablo görünüyor. Onların yüzde 50’den fazlası istifadan yana, yaklaşık yüzde 40’ı ise karşı çıkıyor. Bu sorunun cevabı elbette, yalnızca belirli skandalın değerlendirilmesini değil, aynı zamanda Simeonov'un siyasete katılımı hakkında anket katılımcılarının genel tutumunu da yansıtmaktadır.

Ancak hükümetin istifası daha fazla görüş ayrılığı getirmektedir. Çoğu toplumsal gruplar hükümetin istifasına karşı çıkmaktadır. Bulgaristan Sosyalist Partisi seçmenleri daha ziyade hükümetin istifasından yanadır. Olası bir seçimde oy kullanmayacak olanlar ve kimseyi desteklemiyorum seçeneğini tercih edenler, yani siyasetten uzak duranlar arasında görüş ayrılığı var.

Hemen hemen tüm toplum kesimleri Başbakan Borisov'un Valery Simeonov’dan kaynaklanan durumdan sorumlu olduğunu düşünüyor. Sadece GERB taraftarları tam aksini düşünüyor, Birleşik Vatansever taraftarları arasında bu konuda görüş ayrılığı var.

Halk, Başbakan’ın pasif kalmasını zor kabul edeceği aşikar ve hükümetin başı olarak onun sorumlu davranmasını istiyor. Vatandaşlar, Simeonov’un görevden alınması bekliyor ve gecikme Borisov'a zarar veriyor.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS