Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler, 4 kat daha pahalı zorunlu trafik sigortası ödeyecek

Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler, 4 kat daha pahalı zorunlu trafik sigortası ödeyecek

07 Kasım 2018

Zorunlu olan Sivil Sorumluluk trafik sigortası fiyatı, trafik kurallarını ihlal eden sürücüler için 4 kat fazla olacak. İlk kez devlet bonus-malus sisteminin belirli boyutlarını açıkladı. Mali Denetim Komisyonu, kamuoyunda tartışılması için yeni kuralları içeren yönetmelik taslağını yayınladı.

Mali Denetim Komisyonu’nun yeni yönetmelik taslağı, zorunlu Sivil Sorumluluk trafik sigortası fiyatının bonus-malus sistemine göre belirlenmesini öngörüyor. Yönetmelik taslağına göre 7 yıl içinde tek bir kuralı dahi ihlal etmemiş dürüst bir sürücüyseniz, sigortanın taban fiyatından yüzde 25 indirim alabilirsiniz. Ancak herhangi bir ihlaliniz varsa, sigortanız şu ana kadar ödenen ücrete göre yüzde 400'e kadar çıkabilir.

Yeni metodolojiye göre, araç sahibinin ve aracın sınıfı belirlenecek ve bu sınıflar toplam 20'dir. Sekizinci sınıf, taban sınıf olacak ve her sürücü onunla başlayacak. Sürücünün yaptığı ihlallerin derecesine bağlı olarak sınıf kaldırılacak ve dolayısıyla gelecek yıl Sivil Sorumluluk sigortası için vermesi gereken para da artacak.

Mali Denetim Komisyonu Başkan Yardımcısı Vladimir Savov, bunun nasıl olacağını şöyle açıkladı: “Bu, Garanti Fonu'nun bilgi sisteminin tek bir veritabanı üzerinden yapılacaktır. Garanti Fonu'nda, İçişleri Bakanlığı’nda ihlallere, kazalara ve başka şeylere ilişkin verilerin senkronize edilmesi bekleniyor. Garanti Fonu, her araç ve sürücüler için bu bilgileri veritabanına aktaracak”.

Savov,”Trafik sigortasını ödeme zamanı geldiğinde sigorta kuruluşu, risk kurallarına, yaşınıza, geçmişinize, aracın durumuna göre sigorta taban fiyatını belirleyecek. Sonra bir düğmeye basacak ve Garanti Fonu’ndan bu araba ve sürücü için bonus-malus sınıfına ilişkin bilgi edinecek. Buna göre sigortacı daha elverişsiz olan sınıfı dikkate alacaktır ve sizin için belirlediği sigorta taban tutarının, örneğin 200 leva olduğunu, ancak bonus-malus sistemine göre 11. sınıfa sahip olduğunuz için bu 200 levanın % 130'unu, yani 260 leva ödemeniz gerektiğini söyleyecektir” diye izah etti.

Mali Denetim Komisyonu Başkan Yardımcısı, “Arabanızı başka bir sürücüye verirseniz ve o bir kuralı ihlal ederse, bu hem sürücünün hem de aracın sınıfını etkileyecek. Bir sonraki yıl, arabanızı sigorta ettirmek için gittiğinizde ihlalin sonucu olarak sınıfının yükseldiğini göreceksiniz ve ihlal yapan başka biri olsa bile siz daha yüksek sigortayı ödemek zorunda kalacaksınız. Garanti Fonu tarafından belirlenen sınıflara da itiraz edebilecektir. İtiraz prosedürü daha ileride belirtilecek, ancak yönetmelik taslağında Garanti Fonu nezdinde itiraz edileceği yazıyor” diye belirtti.

Yönetmelik taslağı 30 gün kamuoyunda tartışmaya açık olacak. Yönetmeliğin 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yönetmelik taslağının kabul edilmesiyle birlikte Garanti Fonu ve İçişleri Bakanlığı, sisteminin senkronize edilmesi yönünde çalışılacak. Gerçekte sistem 2020'den itibaren tam olarak çalışacaktır. O zaman artık bir yıl önce yapılan ihlaller dikkate alınacaktır. Tüm sürücüler ve otomobiller, gerçek anlamda Sivil Sorumluluk sigorta fiyatını değiştirmeyen bitaraf sınıfla yeni sisteme kaydedilecekler. Ancak gelecek yıl 1 Ocak'tan sonra kötü bir sürücüyseniz, 2020 için zorunlu trafik sigortanız size pahalıya mal olabilir.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS