Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Bir ay içinde ödenmeyen trafik cezalarının tutarları ikiye katlanacak

Bir ay içinde ödenmeyen trafik cezalarının tutarları ikiye katlanacak

07 Kasım 2018

Karayolu Trafik Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı, Trafik Polisinin sürücülere kestiği aşırı hız cezası tutarının 30 gün içinde ödenmemesi halinde iki katına çıkmasını öngörüyor.

Bir hafta sonra Meclise sunulacak kanun tasarı üzerinde yapılan son düzeltmelere göre 14 günlük süre içerisinde ceza tutarını ödeyen sürücüler için yüzde 50 oranında indirim öngörülüyor. İlk iki haftadan sonraki 30 gün içinde bunu yapanlar para cezasının tamamını ödeyecek, bir aylık süreyi geçirenler ise iki katını ödeyecekler.

Ceza ücretlerin daha iyi toplanması için elektronik ceza fişleri internet üzerinden yayınlanacak. Böylece adreslerinde bulunamayan kuralları ihlal eden sürücülere ceza bildirimi yapılmış olacaktır. Böylece sürücülerin, kendisi hakkında böyle bir karardan haberi olmadığı için ödemediği mazereti geçerli olmayacaktır.

Bulgaristan Otomobilciler Birliği (SBA) tarafından yapılan açıklamada para cezalarının tahsilatının ve sürücülerin disipline sokulmasına yönelik önemli değişikliklerin Karayolu Trafik Kanunu’nun 189.maddesinde yer aldığı bildirildi.

Tasarıya göre ilk önce ihlali bir kamera tarafından kaydedilen sürücüye posta yoluyla alındı belgesi ile ona bir elektronik fiş gönderilecek. Ceza tutarının 14 gün süre içerisinde ödenmesi gerekir. Tasarı, ceza kesilen sürücü daimi ikametgah adresinde bulunmadığı ve yeni adresi bilinmediği takdirde mektup alındı belgesinin iadesinden sonra mevcut adresin görev alanında bulunduğu İl Emniyet Müdürlüğü görevlisi tarafından adresinde yoklama yapılmasını öngörüyor.

Sürücü yine bulunamazsa, polis adreste yoklama yapıldığına dair bir tutanak hazırlayacak. Böyle bir durumda elektronik ceza fişi ilgili İl Emniyet Müdürlüğü’nün sitesinde bildirimler bölümünde yer alacak veya başka bilinen yöntemlerle duyurulacak. Böylece duyuru yapıldığı andan itibaren ceza fişi sürücüye bildirilmiş kabul edilecek.

Ceza ödenmediği takdirde ceza karar belgesi Milli Gelir Ajansı’na yönlendirilecek ve zorunlu ödemeye tabi tutulacak. Bir sürücünün kesilen cezayı ödemediği tespit edilirse cezayı ödeyinceye kadar geçici süreliğine ehliyetine el konulacak. Aracı da trafikten çıkarılabilir.

Şimdi neredeyse ceza kesilen iki sürücüden biri ceza tutarını ödemekten kaçınıyor.

İçişleri Bakanlığı (MVR), ceza fişlerini sürücülere vermek için kurye hizmetlerini kullanıyor, ancak onların yarısı imzalanmadan geri dönüyor ve böylece ceza kararı yürürlüğe giremiyor.

Trafik Polisi verilerine göre bir yılda kesilen ceza tutarları 180 milyon levayı aşıyor. Aynı zamanda 90 milyon leva tutarındaki cezalar tahsil edilemiyor. Kanuna göre ceza kararının zaman aşımı süresi 2 yıldır. Bu süre içinde cezanın tahsili amacıyla borçlu kişi hakkında icra işlemleri başlatılmışsa süre 3 yıla uzatılıyor. MVR, zaman aşımına uğramış ceza kararlarıyla ilgili kayıt tutmuyor.

SBA’nın açıklamasında, ”Her bir durumda devlet, 5 yıllık süre içerisinde yüzlerce milyon leva kaybediyor. Oysa bu paralarla trafik radarları, uyuşturucu testleri, polis memurlarının yoldaki kontrollerini izlemek için devriye tur kontrol sistemleri ve başka en temel ekipmanlar satın alınabilir” denildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS