Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
İşitme engelli çocuklar ve gençler, Filibe Başkonsolosu ile birlikte ekmek hamuru yoğurdular

İşitme engelli çocuklar ve gençler, Filibe Başkonsolosu ile birlikte ekmek hamuru yoğurdular

12 Kasım 2018

Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani’nin, Ekmek Evi Etkinliği kapsamında işitme engelli çocuklar ve gençlerle heyecan dolu buluşmasının sonunda çekilen toplu hatıra fotoğrafı hafızalara kazındı. Başkonsolos, 10 Kasım 2018 Cumartesi günü Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Rezidansına gerçekleştirilen etkinliğe ev sahipliği yapmaktan başka aktif olarak yer aldı.

Çocuklarla birlikte unla resim yapan Hüseyin Ergani’nin çizdiği ters dönük ve iç içe geçmiş at nalları, somun ekmek, bir simge, hatta eski bir binaya benzetildi.

Başkonsolos,” Zaman kısıtlı. Yapılacak işlerimizi sıraya koyarsak her şeye zamanımız olacak” dedi ve çocukların ne çizdiğine dair cevaplarını gülümseme ile karşıladı.

Dani unla bir kedi çizmişti, çünkü kedisine daha çok zaman ayırmak isterdi. David, bir ortodoks kilise ve yanında bir ev çizdi. Babasının Peder Teodor olduğunu ve onunla evindeki sevdiği insanlarla daha çok birlikte zaman geçirmek istediğini izah etti. Çekya’da düzenlenen işitme engellilere yönelik bir güzellik yarışmasında birinci olan güzel Dani, resim okumak istediğini ve tasarımla uğraşmak istediğini söyledi. Onun gibi insanların güçlü hayal gücüne sahip olduklarını ve yetenekli olduklarını göstermeye azimli biridir. Başarılı olmak istiyor. Dans etmeyi çok seviyor, ama bunun için zamanı kalmıyor. Lili, un ile büyük bir voleybol topu çizdi. Kız, sevdiği voleybol sporunu yapmak için zamanı kalmadığını ifade etti. Lıçezar, bir köy evi çizdi, nine ve dedesiyle daha fazla zaman geçirmeyi diledi. Kızlardan biri badminton raketi çizdi ve antrenör eksikliğinden dolayı Filibe’deki badminton takımının bozulduğunu, oysa kendisinin bu sporda ilerlemek istediğini dile getirdi. Hemis, büyük bir kelebek çizdi. Kız, gezmek için zamanı olmasını istiyor. Kısa bir süre önce Türkiye’de Nemrut Dağı’na çıkan Bogomila’nın yaptığı resimden bu gezinin etkisinden hala kurtulamadığı anlaşıldı. Kız, yeni yeni doruklara ulaşmayı diledi. Mario, kitap çizmeyi seçti. Küçüklüğünden beri kitap okumayı seviyor, ancak eğitim ve öğretim yılı içerisinde kitap okumak için zaman bulamıyor. Mario, daha önce Başkonsolos Hüseyin Ergani’ye bir suluboya resmi hediye etmişti ve diplomat, bu görüşme vesilesiyle kendisine teşekkür etti.

T.C. Filibe Başkonsolosluğu’nda işitme engelli çocuklar ve gençlerin ekmek hamuru yoğurmalarına yönelik Ekmek Evi Etkinliği ’ne Göz Doktoru Vırbanova ve psikolog Sıbka Dyakova-Çehoviç konuk olarak katıldılar.

Etkinlik, Filibe Bulgar-Türk Edebiyat Kulübü tarafından 13 Kasım Dünya İyilik Günü münasebetiyle düzenlendi.
İşitme Engelli Çocuk Ebeveynleri Birliği Başkanı Julieta Peykova,” Bu tür ortaklıklar, çocuklarımız için son derece önemlidir, çünkü onların sosyalleşmesi üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve benlik saygısını arttırır” diye kaydetti.

Bulgaristan İşaret Dili Tercümanları Ulusal Birliği Başkanı Milena Gırkova-Kalinova, işitme engelli bir ressam ve kulakları duymayan bir çocuğun ebeveyni. Çocuklarımızın lehine yasal bir değişiklik isteyen son derece olumlu ve mücadeleci biridir.

T.C. Filibe Başkonsolosluğunun daveti üzerine işitme engelli çocuklar, mart ayında düzenlenen ebru gösterisine katıldılar. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şemsettin Ziya Dağlı’nın yönetiminde çocuklar, su üzerine resim yapma tekniğinin ilk adımlarını attılar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS