Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Köy muhtarları, Başbakan ile görüşmeden sonra protesto yapmaktan vazgeçti

Köy muhtarları, Başbakan ile görüşmeden sonra protesto yapmaktan vazgeçti

12 Kasım 2018

Köy Muhtarları Ulusal Birliği, protesto gösterileri yapmaktan vazgeçti. Muhtarlar, cumartesi günü gösteriler yapacaktı, fakat Başbakan Borisov tarafından görüşmeye davet edildikten sonra muhtarların protestosu iptal edildi. Bu sabah yapılan görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada Kalofer Belediye Başkanı ve dernek başkanı Rumen Stoyanov, “Başbakan Boyko Borisov ile yaptığımız görüşmeden memnunuz” diye ifade etti.

Toplantıda onların, büyük belediyelerden bağımsız bir bütçe ve daha fazla bağımsızlık talepleri ele alındı.

Birkaç gün önce ülke çapından köy muhtarları, büyük belediyelerden bağımsız bir bütçeye sahip olması ve muhtarlık seçimi için köyde daimi ikametgah adresi bulunan kişi sayısının 100 kişi olmasında ısrar etmek için Başbakanlık binası önünde protesto yapacaklarını açıkladı. Bir ay önce muhtarlar, gerekli yasal değişikliklerin yapılması için hükümete bir ay süre verdiler.

Stoyanov,”Bütçe konusunda iyi bir anlaşmaya vardık. Her bir yerleşim yerinin kendi bütçesi olacak. Belediye Başkanı, istediğimiz gibi bir haftaya kadar hazırlanması gereken yasa tasarısına göre bu bütçeyi uygulamak zorunda kalacak. Muhtar, kamu ihalelerinin denetimi konusunda da söz sahibi olacak. Bunlar, görüşmek istediğimiz en önemli şeyler” diye izah etti.

Stoyanov,”Herhangi bir siyasi amacımız olmadı veya bu tür taleplerden dolayı motive olmadık. Mevkidaşlarımızın hiç birine hangi partiden seçildiğini sormak aklımızdan bile geçmedi. Ben bağımsız aday oldum ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) tarafından desteklendim” dedi.

Görüşmeden sonra Meclis Bütçe Komisyonu Başkanı Menda Stoyanova, “Yerel Özerk Yönetim ve Yerel Yönetim Kanunu’nda öngörülen yaptırımlar artırılacak” dedi. Stoyanova,” İlgili belediyenin bütçesi kabul edilirken gelecek yıl için mali bir çerçevenin onaylanmasını sağlayacak metinler olacaktır. Belediye Başkanı’na Belediye Meclisinin muhtarlık bütçelerine ilişkin kararlarının uygulanması konusunda daha fazla kontrol sağlanacaktır. Yasada Belediye Başkanı’nın ilçe sınırları içerisinde yapı inşaatına katılma fırsatına sahip olacağına dair metinlerin olması gerektiği konusunda anlaştık. Bu yapı teslim alındığı sırada ikinci bir imza atılmasıyla garanti altına alınacaktır. Yerel Özerk Yönetim ve Yerel Yönetim Kanunu’ndaki hükümlere uyulmadığı birçok durumla ilgili bilgi aldık. Bu yüzden kanunda öngörülen yaptırımların miktarını artıracağız” diye açıkladı.

Stoyanova,”Yürütme makamları ancak denetim faaliyeti gerçekleştirebilir. Belediye Başkanları’nın kanunda belirtilen yükümlülükleri var. Yükümlülüklerin yerine getirilmediği durumlarda kanuna tam olarak uyulması için yaptırımlar artırılacak” dedi.

Maliye Başkanı Vladislav Goranov, yetkilileri kısıtlanmadan muhtarlıkların hesap verebilirliğini arttırmak konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı. Goranov,”Yaptırımlar, meydana çıkarıp çıplak bir bedene 100 sopa vurmaktan ibaret olmayacak-mülkiyetle ilgili ve idari yaptırımlar olacak” dedi.

Rumen Stoyanov,”Gözdağı vermemiz lazım, çünkü muhtarları işini yapmaları için zorlayamayız. Kanunda bazı değişiklikler yapılması lazım, çünkü şimdi bir muhtar işini yapmazsa onu buna zorlayacak bir şey yok” dedi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS