Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan, Birleşmiş Milletler Küresel Göç Paktına katılmayacak

Bulgaristan, Birleşmiş Milletler Küresel Göç Paktına katılmayacak

12 Kasım 2018

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Başkanı Tsvetan Tsvetanov, Başbakanlık binasında koalisyon hükümetini oluşturan GERB ve üç partiden oluşan koalisyon ortağı, ırkçı ve aşırı milliyetçi Vatanseverler Birliği (OP) yöneticileri arasında yapılan görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, ”Bulgaristan hükümeti Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Göç Paktı'na destek vermeyecek ve katılmayacaktır” diye açıkladı.

Tsvetanov, BM Küresel Göç Paktı’nı görüşmek üzere bu çarşamba günü Parlamento’daki iç ve dış politika komisyonlarının ortak toplantısının planlandığını açıkladı. GERB Meclis Grubu Başkanı, Bulgaristan hükümetinin BM Küresel Göç Paktı'na destek vermeyeceğini ve katılmayacağını söyledi.

Akaryakıt zammına karşı protesto gösterileri konusuyla ilgili Tsvetanov, protestoların demokrasinin bir parçası olduğunu kaydetti. Tsvetanov, herkesin fikrini dile getirme özgürlüğüne sahip olduğunu, ancak ülkenin kanunlarını çiğnememeye dikkat etmesi gerektiğini belirtti. GERB Meclis Grubu Başkanı’nın ifadelerine göre akaryakıt zammından hükümet değil, Elektrik ve Su Düzenleme Komisyonu (KEVR) sorumludur.

Tsvetanov, Bulgaristan vatandaşlarının devlette istikrar veya siyasi stres, kriz ve kaos isteyip istemediklerine karar verecek kadar yeterli derecede akıllı olduklarına inanıyor. Başbakan Yardımcısı ve Bulgaristan’ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe Genel Başkanı Valeri Simeonov’un istifası konusunun toplantıda ele alınmadığını ifade etti.

GERB Meclis Grubu Başkanı, “Hükümet programında öngörülen bütün politikalara titizlikle uyuluyor” diye kanaat getirdi ve hükümette yer alan partilerin seçimleri bulundukları vaatler sayesinde kazandıklarını sözlerine ekledi. Hiçbir konuda taviz verilmedi” diye keskin bir tonla konuştu.

İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO) partisinden Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili Angel Cambazki, Koalisyon Kurulu toplantısında alınan Bulgaristan hükümetinin BM Küresel Göç Paktı'na destek vermemesi ve katılmamasına ilişkin karardan memnun olduğunu ifade etti.

Cambazki’nin ifadelerine göre bu pakta katılmak milli çıkarları tehdit edebilirdi ve bugünkü karar Bulgaristan’ın geleceği açısından oldukça iyi bir karardır.
Toplantıdan sonra Maliye Bakanı Vladislav Goranov, havayı kirleten daha eski otomobiller için yılda ödenecek vergi tutarının şimdikinden 6 ile 10 leva arasında daha yüksek bir tutar olacağını kaydetti.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS