Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Gazeteci Georgi Kulov’un “Köprü” isimli kitabının Türkçe çevirisinin tanıtımı yapıldı

Gazeteci Georgi Kulov’un “Köprü” isimli kitabının Türkçe çevirisinin tanıtımı yapıldı

14 Kasım 2018

Kırcaali Ömer Lütfi Türk Kültür Derneği Salonu’nda gazeteci Georgi Kulov’un “Köprü” isimli kitabının Türkçe çevirisinin tanıtımı yapıldı. Büyüklük bakımından ülkede ikinci olan prestijli Faber Yayınevi'nde basılan kitabı Türkçe ’ye çeviren Ülker Kornazova’dır. Tanıtım etkinliği, Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği, Helikon Kırtasiyesi, Kırcaali Barış İçin Balkan Forumu Derneği tarafından organize edildi.

Yazarın dostlarını ve yaratıcıları bir araya getiren etkinliğe Kırcaali’den başka Momçilgrad (Mestanlı), Ardino (Eğridere) ve Krumovgrad’dan (Koşukavak) da kitapseverler katıldı.

Yeni çıkan kitabın, yeni bir doğan çocuk gibi olduğunu ifade eden Ömer Lütfi Türk Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet, Kulov’un kitabını tebrik ederek, okurunun bol olmasını temenni etti. Şimdiye kadar kültür merkezinde onlarca kitabın tanıtımı yapıldığını belirten Müzekki Ahmet, bu kitabın asırlarca bir arada yaşayan toplumlar arasında köprü kurduğunu söyledi.

Ev sahipliği yapan derneğe teşekkür eden kitabın yazarı Georgi Kulov, kitabında olumlu enerji veren Doğu Rodoplar’da Müslüman ve Hıristiyanlar arasındaki temas noktalarına değindiğini kaydetti. Gazeteci, ”Kitap, Bulgarlar ve Türkler arasındaki komşu ilişkilerine temas ediyor, iki toplum arasında köprü kurduğu için Bulgarca ve Türkçe olarak basılmalıydı” diye vurguladı.

Faber Yayınevi sahibi Neyko Gençev, Veliko Tırnovo şehrinden Kırcaali’ye gelerek kitabın tanıtım programına teşrif etti. Gençev, adından dolayı hemen kitabı bastırmaya karar verdiğini söyledi. Gençev, “Köprüyü dünya ve ahiret arasında da bir bağlantı olarak görüyorum” dedi. Faber Yayınevi, kitabın ilk baskısını ücretsiz olarak yaptı. 1996 yılında kurulan yayınevi 10 000’den fazla kitap bastırdı. Onlar arasında onlarca Türkçe kitap bulunuyor. Yayınevi, 2007 yılında Avrupa çapında 300 yayınevi arasından Avrupa Birliği'nin jübile yılı vesilesiyle çıkardığı kitabı basma hakkını kazandı.

Kitabın diğer sponsoru olan iş adamı ve toplumun önde gelen ismi Sebahattin Gökçe, “Hayatım köprüler etrafında geçti. Halihazırda Rotaryen dostlarımızla birlikte Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan’dan çocuklar arasında gönül köprüsü kuran “Bir Köprü’de Biz Olalım” projesini yürütüyoruz. Olumlu mesajlar verdiği için kitabın Türkçe çevirisinin yayınlanmasını destekledim” dedi.

Kitabın satışını yapan Helikon Kırtasiyesi’nı temsilen tanıtım etkinliğinde hazır bulunan İvanka Pençeva, kitabın Türkçe çevirisinin Kırcaaliler ve şehrin misafirleri tarafından arandığını belirtti. Pençeva, bu kitaptan ötürü kırtasiyede Türkçe eserlere veya Türk yazarlarından Bulgarca ’ya çevirisi yapılmış kitap standı kurulduğunu kaydetti. 1992 yılına kurulan Helikon Şirketi, ülke çapında en büyük zincir kırtasiye mağazalarına sahiptir.

Şair Vildan Sefer, “Kitap doğru yayınevini, doğru sponsorunu ve tercümanını bulmuş. Okurlarını da bulacak. Bu kitap çok değerli ve okurlara ulaşacak. Kitap, başarılı olmaya mahkum, çünkü Doğu Rodoplar’da yaşanan olayların gerçek bir değerlendirmesini sunuyor” diye kaydetti.

Toplumun önde gelen ismi Selahattin Karabaşev, “Köprü” kitabının doktora tezi olabileceğini söyledi. Müellifi, yayıncıyı, tercümanını ve sponsorlarını tebrik eden Karabaşev, müellif ile yayıncının yaşadığı Ardino (Eğridere) kasabasında tanıştıklarını anımsattı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS