Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Köprü, tünel ve dağ geçitleri gibi karayollarındaki bazı tesislerin kullanımı için ücret ödenecek

Köprü, tünel ve dağ geçitleri gibi karayollarındaki bazı tesislerin kullanımı için ücret ödenecek

15 Kasım 2018

Kamuoyunda tartışılmaya açılan ulusal karayolların veya bölümlerinin özel kullanımı ve ulusal karayollarındaki bazı tesislerin kullanımı için ücretlerin toplanmasına ilişkin usul ve şartlara dair yönetmelik taslağı, hükümetin kabul ettiği listede yer alan köprü, tünel ve dağ geçitleri gibi karayollarındaki bazı tesislerin kullanımı için ücret toplanmasını öngörüyor. Ücret toplanacak karayolları ve tesislerine ilişkin ihbarlar, Karayolu Altyapısı Ajansı (APİ) tarafından yapılacak.

Yönetmelik taslağında ayrıca leva ile hem Bulgaristan'da hem de yurtdışında kayıtlı olan araç sürücülerin kullanım ücreti ödeyeceği belirtilmektedir. Yurt dışında kayıtlı araçların sürücüleri avro ile ödeme yapabilecekler. İçişleri Bakanlığı (MVR), Ulusal Güvenlik Servisi, Devlet Milli Güvenlik Kurumu (DANS), Acil Sağlık Hizmetleri Merkezleri ve Silahlı Kuvvetleri’n araçları bu ücretten muaf tutulacak.

Yol kenarlarında ticari tesislerin ve ücret karşılığında yol yardımı yapılan alanların inşaatı ve işletilmesi ve onlara bağlı karayolu bağlantıları, reklam tesisleri ve yol kapsamında bulunan servis için gerekli olanlar hariç yeni ya da yeraltı ve yer üstü tesislerinin onarımı için kullanım ücreti ödenecektir.

Yönetmelik taslağı, özel kullanımın aynı zamanda bir tanesi imtiyaza verilen farklı ulusal yolları kapsadığı hallerde ücretlerin iki kısımda ödenmesini ve bir kısmının APİ’nin hesabına, diğerin ise imtiyaz sahibine ödenmesini öngörüyor. İmtiyaz verilen karayolları ve APİ’nin ve imtiyaz sahibi şirketin banka hesaplarına dair bilgi, merkezi idare kurumlarının ve APİ’ye bağlı İl Karayolları Müdürlüklerinin internet sitelerinde yayınlanacak.

MVR tarafından uygulanan denetim faaliyetlerine APİ de destek verebilecek.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS