Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Mevlid Kandilimiz Hayırlı Mübarek Olsun

Mevlid Kandilimiz Hayırlı Mübarek Olsun

19 Kasım 2018

Değerli Müslümanlar!

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın yeryüzüne teşrifleri ve doğumları manasını taşıyan mübarek Mevlid Kandilimizi bu gece idrak edeceğiz. Peygamber efendimizi anarak, Kur’an ve sünnet ikliminde inşaa ettiği, Allah’ın kitabını öğrettiği ve hikmetini bildirdirdiği, Şahit kılındığı, müminleri müjdelediği, inanmayanları uyardığı , en güzel ahlak ile ümmetine model kılındığı, cahiliye dönemini asrı saadete dönüştürdüğü Alemlere Rahmet Hz. Muhammed (s.a.s)’in hayatını anlamaya çalışacağız.

Peygamberimiz (s.a.s) “ Ben annem Âmine’nin rüyası, Hz. İbrahim ve İsmail (a.s)’ın Duası, Hz. İsa’nın müjdesiyim” buyurur.

Cenab-ı Hak insanlığı hiçbir dönemde yalnız başına bırakmamış, hayatlarını anlamlı kılacak şekilde ilahi kitaplar göndermiş, örnek olmak üzere de Peygamberler göndermiştir. Sonsuz Hamd-ü senalar olsun Rabbimize, bizleri de Peygamberimize Ümmet , Kur’an’ın da muhatabı kıldı. Saymakla bitiremediğimiz kadar çok nimetler ihsan eden Rabbimiz, “ Bizleri kendisini tanıyıp, ihlas ve samimiyet ile kulluğumuzu ifa etmemiz için Yarattığını” bildirdi.

“Kendisinden önceki Peygamber ve kitaplara inanan peygamberimiz (s.a.s) ”, onlara kardeşlerim diye hitap etmiş, “ Allah’ın Varlığına ve Birliğine” inanma hususunda insanlığa tebliğide bulunmuştur. Allah’a imanın, Peygamberine inanmak ve ittiba etmek suretiyle mümkün olacağını, böylelikle de Yüce Allah’ın kullarını seveceğini ve günahlarını bağışlayacağını Mevlam Teala müjdeler.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’e günlük hayatımızda ezan-ı Muhammediyede yer alan “ şahitlik ederim ki Hz. Muhammed Allah’ın Resülüdür” ifadeleri ile beş kez bağlılık ve muhabbetimizi hasretle dile getiririz, “ O’nu nefsimizden, evladü ıyalimizden çok sevdiğimizi beyan eder, sünnetine ittiba ederiz.

Peygamberimizin en büyük mucizesi, şüphesiz ki Yüce Allah’ın biz kullarına gönderilen, evrensel hitapları olan “ Kur’an-ı Kerim”dir. Her bir ayet ve sure, sevgili peygamberimizin (s.a.s)’in şahsında Ümmetine ikram edilen İlahi ölçülerdir. O (s.a.s), Aişe annemizin ifadesiyle “Yaşayan Kur’andır”. Medeniyetimizi temellendiren ikinci kaynak, Peygamberimizin “sözleri, takrirleri (onayladıkları) ve fiilleridir (yaptıklarıdır)”.

Peygamber, Allah’ın Elçisi demektir. Allah’ın insanlar arasından seçtiği, terbiye ettiği, Nübüvvet öncesinde ve sonrasında koruduğu, Cebrail (a.s.) vasıtasıyla ilahi kitaplar gönderdiği... Ümmetin de salat ve selam ederek, sünnetine, öğreti ve ilkelerine sarılmasını “ Peygamberin size emrettiklerini alınız, yasakladıklarından da kaçınınız “ buyurarak “ Allah’a inanan, O’nu çok anan ve ahirette mükafat bekleyenler için en güzel örnekleri ihtiva ettiğini müjdeler.

Hz. Muhammed (s.a.s), kardeşlerim diyerek her p-si ve Perşembe geceleri biz ahir zaman ümmetine dualar etti. Zira o ümmetine karşı pek şefkatli ve merhametlidir.

Yirmi üç yıl gibi kısa bir dönemde, cahiliye diye nitelendirilen dönemi, adaleti, kardeşliği, yardımlaşma ve dayanışmayı, hak ve sorumluluğu hakim kılmak suretiyle Asrı saadete dönüştürdü. Yaratan Rabbinin adıyla Oku emriyle getirdiği ilk vahyi, sizin için razı olduğum dininizi ve nimetlerinizi tamamladım manasındaki ayet ile nübüvvetini tamamladı.

Biz ümmetine de “ Kur’an ve Hadisleri” emanet olarak bıraktı. Sıkıca sarılırsanız, ailenizde, müessese ve toplumunuzda sorun yaşamazsınız buyurdu.

Mucizelerle dolu bir gecede Mekke’de dünyaya gelen Peygamberimiz, Rafikı alaya yükseliyorum diyerek en güzel ve örnek hayatın sahibi, Yüce Allah’ın Habibi ve Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s) 63 yaşında Medine-i Münevvere’de vefat etmişlerdir. Kabri Saadetleri Mescidi Nebevide, Yeşil kubbenin altındadır. Salat-ü Selam insanlığa rahmet olarak gönderilen, son peygamber Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.s) , al ve ashabının üzerine olsun.

Mevlam kendisine layık kul, habibine layık Ümmet eylesin. Dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik ve güzellik ihsan ettiği kullarının zümresine ilhak eylesin.

Kandiliniz Hayırlı Mübarek Olsun, Mevlam Peygamberimizin Ahlakı ile Ahlaklanmayı, Kur'an'ın Nuru ile nurlanmayı nasip eylesin.
Peygamberin Şefaatine nail eylesin.

En kalbi Dualarla
Kardeşiniz Beyhan Mehmed
Kırcaali Müftüsü

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS